ИН4С

ИН4С портал

„Чувари правде и поштења“: Судије, тужиоци и посланици добијали станове и повољне кредите под велом тајне

Осврћући се на станове и кредите које су добили функционери судске власти, Ћаловић Марковић је подсјетила да је било забрањено законом да Влада и ова Владина комисија дијели станове судија, тужиоцима и судијама Уставног суда.

Фото: ИН4С

Данас је поводом додјеле станова и кредита јавним функционерима одржана друга прес конференција Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу, на којој су говорили Вања Ћаловић Марковић, руководитељка стручног тима Савјета и др Дритан Абазовић, потпредсједник Владе Црне Горе и предсједник Савјета.

Руководитељка стручног тима Савјета, Вања Ћаловић Марковић, навела је да је ријеч о документацији Владине комисије која је тајно дијелила станове и кредите јавним функционерима и државним службеницима.

„Ријеч је о додјели станова која се дешавала на тајан начин без било каквих бодовних листа, о документима која су била проглашена степеном тајности „интерно“ и која су се односила на високе функционере и државне службенике“, појаснила је Ћаловић Марковић.

У својој презентацији, Ћаловић Марковић је подсјетила да је било законом забрањено да Влада и Комисија за стамбена питања дијеле станове судијама, тужиоцима и судијама Уставног суда.

Осврћући се на станове и кредите које су добили функционери судске власти, Ћаловић Марковић је подсјетила да је било забрањено законом да Влада и ова Владина комисија дијели станове судија, тужиоцима и судијама Уставног суда.

„Они су требали имали посебан правилник на основу кога су станови требали да се дијеле, али га Уставни суд и дан данас нема“, објаснила је руководитељка Стручног тима Савјета.

У својој презентацији, Ћаловић Марковић је навела случајеве функционера судске, извршне и законодавне власти који су добили станове и кредите по повољним условима, мимо законске процедуре, а који су били означени степеном тајности „интерно“.

Од функционера судске власти, Ћаловић Марковић је образложила случајеве који се тичу сљедећих судија: Будимира Шћепановића, судије Уставног суда, Весне Беговић, судије Врховног суда, Драгице Милачић, судије Врховног суда, Миланке Жижић, судије Вишег/Апелационог суда, Мираша Радовића, судије Уставног/Врховног суда, затим судија Управног суда, Невенке Поповић, Светлане Радошевић и Снежане Вукчевић, као и Сенке Даниловић, судије Вишег суда и Миливоја Рашовића, предсједника Вишег суда за прекршаје.

Од државних тужилаца који су добили станове од Владе и Комисије за стамбена питања, Ћаловић Марковић је издвојила сљедеће тужиоце: Миру Самарџић, специјалну тужитељку, Вељка Рутовића, тужиоца у Вишем државном тужилаштву, Милоша Шошкића, тужиоца у Вишем државном тужилаштву, Соњу Бошковић, тужитељку у Врховном државном тужилаштву, Весну Јовићевић, специјалну тужитељку, као и Јелену Ђалетић и Дражена Бурића, тужиоце Врховног државног тужилаштва.

Од посланика/ца у Скупштини Црне Горе који су добили станове преко владине Комисије за стамбена питања, Ћаловић Марковић је презентовала документа која се тичу: Суља Мустафића, Сање Павићевић, Халила Дуковића, Наде Дробњак и Ервина Ибрахимовића.

Руководитељска Стручног тима Савјета Ћаловић Марковић је навела да када је ријеч о независним агенцијама, станове и кредите по повољним условима од Владе Црне Горе добили су: Сретен Радоњић, директор Агенције за спрјечавање корупције, Миодраг Вујовић, директор Агенције за заштиту конкуренције и Митар Бајчета, директор Комисије за контролу државне помоћи.

Ћаловић Марковић је презентовала и документа која говоре о министрима који су у претходном периоду добили станове и кредите по повољним условима од Комисије за стамбена питања, као што су Осман Нурковић, бивши министар саобраћаја и поморства и Кемал Пуришић, бивши министар рада и социјалног старања. У склопу излагања, Ћаловић Марковић је говорила и о функционерима Владе који су имали сличне привилегије, као што су Блажо Шарановић, директор Управе за имовину и Наташа Пешић, генерална секретарка Владе.

Потпредсједник Владе др Дритан Абазовић је истакао да овај случај даје одговоре на бројна питања и да је врло јасно откуд хистерија мањинских партија према новој Влади и зашто у Црној Гори не желе да раде Тужилаштво и судство.

Абазовић је упитао јавност да ли је нормално да у демократском свијету Влада дијели станове посланицима који треба да раде мониторинг извршне власти.

„Ово све што смо имали прилике да видимо говори о контроли система, о зачауреном и затвореном сиситему, у којем сви они који испадну из тог зачараног круга бивају проглашени за непријатеље или не могу да дјелују слободно и професионално како би требало“, закључио је потпредсједник Владе Абазовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “„Чувари правде и поштења“: Судије, тужиоци и посланици добијали станове и повољне кредите под велом тајне

  1. Ovj Ibrahimagic puce za CGoru.pitajte ga u koj Ss diviziji su mu bili pradjedovi.Sve lopovi olosi ojjadili su narod sirotinju.I oce da prave nered crkve uzet neceta a ostalo uzeli.

  2. Штета што нијесам у прилици да лично поставим пар питања овом муфљузу, „поштеном патриоти и (ц)рногорцу“, којему је од поштења и цвијеће по лицу никло. Да ли тај има образа да се појави випе међу људе?

  3. Za sve mi je drago,a tek za ovoga Ibrahimovica od ovih iz ove kolone pokazuje najveci ,,patriotizam“ u odbrani tekovina milogorije.A covjek je toliko uporan ne pokazuje nikakav umor ili paivnost ,mislim da je navabljen nekom vecom lovinom od stambene jedinice.Primite ga u novu vlast po cijenu da zrtvujete jos jedan polozsj i stan,bez korupcije nikad nece biti vas!

    16
  4. Covjek cudom da se nacudi, kako jos uvijek postoji ova mrcena mrcogora, koliko su lopuzali, cudo je kako ovaj narod ima ista da izije.Covjeku da se zgadi, kad vidi kako se guze, oko donosenja tuzilackih zakona, sticem utisak da su svi u nekakvom dilu.

    19
  5. Једна трећина Срба је финансирала државу апартхејда усмерену против Срба. Ништа ново под капом титоистичком.

    21
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *