Црно на бијело: Амандманским дјеловањем унаприједићемо буџет, фокус на социјалним проблемима
1 min read
Фото: УРА
,,Овогодишњи буџет доноси се у изузетно неповољној ситуацији, са много проблема – од здравствених па до других. Но, било какав буџет који се може унаприједити је много бољи од настављања садашњег стања. Нашим амандманским дјеловањем обухватили смо сјевер и југ, али смо се прије свега фокусирали на социјалне проблеме и потребе најугроженијих категорија друштва“, саопштила је посланица са листе Црно на бијело Божена Јелушић у Скупштини Црне Горе на данашњој пресс конференцији на којој се говорило о амандманима које ће тај посланички клуб предложити на Предлог закона о буџету Црне Горе за 2021. годину.
Амандамнским дјеловањем, према ријечима посланице Суаде Зороњић, посланички клуб Црно на бијело подржаће алиментациони фонд и радити на смањивању јаза између сјевера и југа, који је настао као посљедица политике претходне власти.
,,Очекујем да ова Влада учини искорак и да подједнако улаже у све регионалне дјелове Црне Горе. Конкретно, да би Бијело Поље постало регионални центар сјевера, треба валоризовати природне потенцијале и представити их доступним туристима. То је једно од важних питања чије ће рјешавање задржати омладину и радно способно становништво које увелико одлази, најчешће због лоших социо-економских услова. У том смислу, упутићемо амандман за Цмиљачу. Средства за ту базну станицу овим буџетом износе око 80 хиљада еура, а како су радови већ уговорени и започети, толики новац за њихов завршетак није довољан. Зато ћемо амандамном тражити додатна средства чиме би се завршило водоснабдијевање те базне станице на Бјеласици дужине око осам километара. Вриједност уговорених радова износи око 578 хиљада. Други амандман који ћемо упутити односи се на Ђаловића пећину, гдје је опредијељено 2,5 милиона еура. Потребна је изградња далековода, од Рибаревина до главне трафо станице на Бјеласици. Уговорени радови коштају око 881 хиљаду. Вриједност радова за та два развојна инфраструктурна пројекта на Бјеласици је миллион и четиристо шездесет девет еура”, навела је Зороњић.
Како је још казала, буџетом ће тражити и прерасподијелу новца за болницу у Бијелом Пољу, гдје је потребно издвојити отприлике за један милион еура за магнетну резонанцу, која би значила препород за лијечење становништва на сјеверу и растерећење клиничко-болничког центра.
,,Сем тога, упутићемо и амандман којим би се издвојила средства за изградњу фиксултурне сале ОШ Мркојевићи у Бару”, истакла је још Зороњић.
Одборница коалиције Црно на бијело на Цетињу Владана Ломпар навела је да ће амандманским дјеловати на Буџет за 2021. годину како би се обезбиједила средства која Законом о Пријестоници припадају Цетињу.
,,Већ смо јако уморни од обећања и шарених лажа и цјелокупног односа према Цетињу. Пријестоница Цетиње треба да добије средства у износу од 1 одсто пројектоване вриједности буџета Црне Горе за 2021. годину, јер би све супротно од тога било непоштовање Закона о Пријестоници. Зато смо одлучили да дјелујемо амандамански и да тражимо да се Цетињу додијели цјелокупан износ средстава за пројекте предложене Сенатом, односно око шест милиона и 50 хиљада еура, јер садашњим предлогом износ који се жели додијелити је цирца 3,7 милиона еура. Цетиње се налази у оваквом стању управо због руковођења ДПС-а који тамо чини власт, али се надам да ће баш они први подржати наш амандман. Очекујем ту помоћ од свих посланика у Скупштини Црне Горе и сада ћемо видјети ко је збиља спреман да са ријечи пређе на дјела. Вјерујем да смо до сада показали висок степен разумијевања, имајући у виду да се ради о врло изазовној години, али се закони морају поштовати”, казала је Ломпар.
Посланица Божена Јелушић напоменула је да се остали амандмани односе на социјалне политике, односно на двије услуге Министарства финансија и социјалног старања.
,,Један се односи на породичног сарадника, што је пројекат који су подржали УНИЦЕФ и УНДП, који спрјечава измијештање дјеце из породица, даје подршку смијештању дјеце у породице и задржавању дјеце у хранитељској породици. То је пројекат који је показао невјероватан успјех, чијим би изостанком направили несагледиву штету управо рањивим породицама. Друга услуга се односи дневне центре за дјецу са сметњама у развоју. Претходно Министарство рада и социјалног старања обавијестило је јавност да општине више неће финансирати смјештај корисника у дневним центрима, јер локалне самоуправе треба да одреде цијену, услове и критеријуме. Међутим, ова одлука представља ризик да дневни центри за дјецу са сметњама у развоју и њихови корисници буду лишени смјештаја, исхране и осталих потреба током боравка у њима. Ове двије услуге служе за најрањивије категорије друштва, а сматрамо да недостајућа средства нису велика. Садашњим буџетом за те потребе предвиђено је око милион и 60 хиљада еура, а нашим амандамном издвојило би се додатно око 300 или 400 хиљада еура”.
Посланица Јелушић је истакла и да ће посланички клуб Црно на бијело још подржати Закон о алиментационом фонду, као и да су већ упутили сугестије које се односе на политике о родној равноправности.
,,Тим законом се УРА бави од 2015. године, када је и направила предлог закона. Покушаћемо да дођемо у ситуацију да се та врста услуге може гарантовати породицама које по том основу не добијају новац. На крају, упутили смо сугестију да се, како ове године по први пут имамо програмско, а не линијско буџетирање, води рачуна о такозваном родно одговорном буџетирању. То не значи да жене добијају додатна средства, већ промишљање свих пројеката буџетских јединица тако да обезбиједе ровну равноправност за оба пола”, закључила је Јелушић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

