Црна Гора ће тражити изручење Делића и Кековића из Дубаија
1 min read
Министарство правде Црне Горе
Министарство правде Црне Горе затражиће изручење оптужених истакнутих чланова криминалних група Ивана Делића и Александра Кековића од Уједињених Арапских Емирата (УАЕ). То је потврђено Порталу РТЦГ из незваничних али поузданих извора. Како нам је саопштено, у току је прикупљање документације како би се властима УАЕ послала молба за изручење.
Управа полиције саопштила је јуче да су Иван Делић из Будве и Александар Кековић, звани Аркан, из Подгорице, ухапшени су у Дубаију.
Они се налазе у екстрадиционом притвору.
Вршиоца дужности директора Управе полиције Лазара Шћепановића је о лоцирању и хапшењу Делића и Кековића обавијестио шеф Интерпола Дубаија, мајор Схуаиб Алхаммади.
„Представници Интерпола Дубаи потврдили су на оперативном састанку са Шћепановићем да су поступили по захтјеву црногорских органа и да су на основу црвене међународне потјернице расписане од НЦБ Интерпола Подгорица лоцирали и лишили слободе двојицу црногорских држављана, високорангираних чланова организованих криминалне група – Александра Кековића и Ивана Делића, које Црна Гора потражује због извршења више кривичних дјела“, саопштено је јуче из црногорске полиције.
Црногорско Специјално државно тужилаштво терети Ивана Делића да је дио криминалне организације одбјеглог Радоја Звицера и притворених Васа Улића и Слободана Кашћелана, којој се на терет ставља шверц скоро 2,5 тоне кокаина из Јужне Америке у Европу и Аустралију. У тој организацији су, према тврдњи СДТ-а, и Дамир Мандић и Вук Вулевић.
Александар Кековић такође је обухваћен оптужницом за прање новца и шверц неколико тона кокаина.
У оквиру акције Генерал јула 2024. ухапшено је девет особа.
Шест мјесеци касније, Специјално тужилаштво је средином јануара ове године у склопу ове акције подигло оптужницу против 19 особа, укључујући Делића, због шверца око 2,5 тоне кокаина из Јужне Америке у Европу и Аустралију.
Како је данас објавио Радио Слободна Европшча (РСЕ), Делић је први пут доведен у везу с убиством министра одбране Савезне Републике Југославије (СРЈ) Павла Булатовића, који је ликвидиран 7. фебруара 2000. године у Београду. Анкетни одбор Скупштине СРЈ, на чијем је челу био Војислав Шешељ, означио је Делића као осумњиченог, наводећи да је мотив могао бити Булатовићево противљење шверцу оружја и цигарета. Делић је негирао оптужбе, тврдећи да је у вријеме убиства био у Будви, што су потврдили и његови свједоци. Истрага није довела до доказа против њега.
У јуну 2004. године, на дан када је требало да се вјенча са Маријом Шурином, Делић је преживио покушај атентата у којем је рањен.
У септембру исте године, Марија Шурина, која је била трудна, и њен брат Дарио погинули су у експлозији бомбе у њиховој кући у Будви, пише РСЕ.
Родитељи страдалих Шурина касније су јавно оптужили Делића за њихово убиство, али званична истрага није довела до његовог процесуирања.
Делић је саслушаван у истрази убиства Душка Јовановића, главног уредника листа „Дан“, који је убијен крајем маја 2004. у Подгорици. Он се у времену убиства налазио у Великој Британији а по доласку у Црну Гору дао је изјаву полицији, саопштила је његова адвокатица Татјана Павличић јула исте године. Ни у овом случају није обухваћен оптужницом.
Делић је 2008. ухапшен на париском аеродрому и изручен Холандији, која га је тражила у вези с истрагом убиства холандског држављанина Срђана Мирановића, који је ликвидиран двије године раније у Подгорици. Холански суд је 2009. утврдио да је убиство починио Милош Петровић и осудио га на 15 година затвора. Као наручилац је сумњичен холандски мафијашки бос Вилијам Холедер. Први покушај убиства Делића био у јулу 2002. на паркингу испред Светог Стефана, када је непознати нападач испалио више хитаца према њему, од којих га је један „окрзнуо“, наводи РСЕ.
Августа 2006. године на путу Котор-Будва непознате особе су на Делићев ауто испалиле око 50 метака, али ни он ни женска особа која је била са њим нијесу повријеђени. Почетком 2011. у Будви је убијен Делићев брат од тетке Иван Шћепановић. Осим рођачких били су и пословно повезани. Делић је био мета атентата испред будванског кафеа Палма, када је 11. августа 2008. грешком убијен двадесетосмогодишњи Горан Пејовић.
Више државно тужилаштво у Подгорици покренуло је истрагу против припадника Земунског клана Сретка Калинића због сумње да је убио Пејовића
Делић, у изјави за Радио Слободна Европа, 2010. године рекао да вјерује да је он био мета, а да је Пејовић страдао грешком.
„Немам ријечи. Јер ради се, прије свега, да је погинуо невин човјек. Тежак је осјећај да живи човјек са тим да је неко због тебе погинуо“, говорио је.
Црногорско тужилаштво је у неколико наврата путем замолнице покушало да добије исказ Калинића, који је у српском затвору. Он је одбио да саопшти ко је био наручилац атентата на Делића.
Калинић је учествовао и у атентату на српског премијера Зорана Ђинђића.
Тренутно служи затворску казну од 40 година.
Виши суд је ставио забрану располагања имовином Ивана Делића, због сумње да је стечена криминалом. У питању су хиљаде квадрата земљишта и више десетина стамбених простора, апартмана, гаража… од којих је највећи дио у његовој својини док се мањи води на његову супругу.
Блокиране су и двије троспратне виле са апартманима недалеко од Петровца на захтјев Специјалног државног тужилаштва, управо због процеса Генерал.
Прошле године Делић је тражио од Општине Будва да легализује те виле, наводећи да су стечене насљедством, што је одбијено у јануару. Иванов отац Душан Делић, који је почетни капитал стекао у Либији, у Будви се бавио грађевинским бизнисом. Његова фирма „Азимут“, продала је истоимени хотел на Светом Стефану бившем руском агенту Александеру Романову, који је у Москви био под истрагом због корупције.
Иако су против 54-годишњег Ивана Делића Делићи годинама вођене истраге, до сада није правоснажно осуђен ни за једно од тих дјела.
Био је близак са недавно преминулим контроверзним бизнисменом Браниславом Мићуновићем, подсјећа РСЕ, преноси РТЦГ.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

