Ципрас: Без Русије нема ни глобалне безбједности, нити међународних иницијатива

Пријатељски сусрет двојице лидера у Москви
Премијер Грчке Алексис Ципрас изјавио је да његова земља, као чланица Европске уније и НАТО, сматра да је без Русије немогућа било каква „архитектура безбједности“ или разматрање било каквих међународних иницијатива.
“Било каква архитектура безбједности, иницијатива за рјешавање међународних проблема, не може да не укључи Русију. И то треба да буде засновано на искреном дијалогу с њом. И то је став који ја стално износим у посљедње три и по године на свим међународним европским форумима, на којима учествујем као премијер Грчке“, рекао је Ципрас на заједничкој конференцији за новинаре са предсједником Русије Владимиром Путином у Москви.
Грчки премијер је навео и да му је предсједник Русије изложио детаљне информације о ситуацији у Азовском и Црном мору, наводи Спутњик.
„Разговарали смо о развоју догађаја у Азовском и Црном мору. Знате да се посебно интересујемо за то, јер у Маријупољу живи више од 130.000 грађана грчког поријекла. Желио бих да захвалим предсједнику Путину за детаљне информације које ми је дао“, рекао је Ципрас.
Очигледно да ће након посјете Ципраса Москви отоплити односи између Русије и Грче. Љетос су се односи двије земље закомпликовали због дипломатског сукоба. Атина је почетком јула објавила да протјерује двојицу руских дипломата и да забрањује улазак у земљи двојици држављана Русије. Мјесец дана касније Министарство иностраних послова Русије је одговорило истом мјером. Две земље су, међутим, саопштиле да намјеравају да превладају посљедице тог сукоба.
Укључивање Грчке у „Турски ток“ реалистично
Русија је спремна да размотри могућност укључивања грчких компанија у пројекте за испоруку руског гаса европским земљама јужном маршрутом, изјавио је Путин и истакао да је укључивање Грчке у пројекат „Турски ток“ врло реалистично.
Руски лидер је навео да је енергетика важна област сарадње, као и да Русија годинама испоручује енергенте Грчкој, задовољавајући више од 50 одсто њених потреба за гасом и 10 одсто потражње за нафтом.