ЦГО: Влада да докаже да ли штити осуђене љекаре или здравље грађана

Центар за грађанско образовање (ЦГО) сматра скандалозном првостепену пресуду за “случај бјелопољских беба” из 2014. године, у којем је љекарским немаром њих пет инфицирано а једна од инфицираних беба је, на жалост, и умрла, саопштио је данас координатор програма ЦГО Петар Ђукановић.
“Осуђеним љекарима су, овом пресудом, изречене казне мање од законског минумума с могућношћу да се након издржавања ‘казне’ несметано врате на посао. То је страшна порука како са становишта правне сигурности и једнакости свих пред законом, даље виктимизације породица које су преживјеле страшну трауму, тако и неопходног враћања угледа љекарској професији која мора да се ослободи оних који ту професију унижавају изнутра, али и угрожавају животе грађана,” нагласио је Ђукановић и додао:
“Оваква пресуда је неадекватна тежини утврђеног кривичног дјела и није у функцији превенције сличних случајева у будућности. Напротив, овако блага казнена политика за најтежа кривична дјела против здравља људи само ће допринијети даљем урушавању квалитета здравственог система и повјерења грађана које је већ на ниском нивоу. На другој страни, ни у овом случају нико из система који је дужан да води рачуна о томе ко, што и како ради, као и у каквим условима здравствена установа функционише и пружа услуге грађанима, није одговарао за утврђену изузетно лошу ситуацију у бјелопљској болници која је могла да доведе до тешких посљедица по здравље пацијената. Стога, ЦГО апелује на Тужилаштво да се жали на овакву пресуду у даљем поступку и тражи изрицање далеко строжије која ће бити сразмјернија учињеном тешком кривичном дјелу.”
За осуду изјава министра Храповића
“Годинама је црногорски здравствени систем на самом дну свих релевантних домаћих и међународних љествица којима се рангира квалитет здравствене заштите. Готово да не постоји сегмент функционисања система у којем нема проблема – од лоших услова у којима раде љекари, техничке неопремљености здравствених установа, униженог статуса љекара у смислу зарада и положаја у друштву, одлива кадра из љекарске струке, проблема корупције који се деценијама не рјешава, до система кадрирања који предност даје партијској књижици у односу на квалитет и стручност,” напоменуо је Ђукановић и истакао:
“Тим је прије за осуду изјава министра Храповића који је спреман да стане у заштиту осуђених љекара за немар са трагичним посљедицама, наносећи тиме бол и увреду породицама чије су бебе биле жртве таквог љекарског односа, а у једном случају и са смртним исходом.
Смисаона реформа здравственог система почива првенствено на изградњи оквира који подстиче одговорност и професионалан рад љекара и медицинског особља као основе на којој се изграђују и унапређују сви остали аспекти ефикасности и функционалности система.”
Он је нагласио да је у “случају бјелопољских беба” одговорност као носећи принцип система прекршен на свим нивоима те да су тиме обесмишљени сви даљи напори да се у први план ставе сигурност и права пацијената.