ИН4С

ИН4С портал

Болница у Мељинама брод који тоне?

Све је извјеснији раскид купопродајног уговора са Атлас групом за Болницу Мељине, а иницијативу је покренула херцегновска Скупштина прије скоро годину тражећи да Влада раскине уговор, јер Атлас група није испунила преузете обавезе из тог купопродајног документа.

images_slike_gradovi_hn_objekti_bolnica_meljine2

Влада је још у октобру прихватила иницијативу Херцег Новог и покренула процедуру за раскид уговора. Прошле седмице Савјет за приватизацију је задужио Министарство финансија и Министарство здравља да у року од 15 дана припреме и Влади доставе Информацију о реализацији уговорених обавеза по основу уговора о купопродаји за бившу Војну болницу Мељине. Он је закључен између државе Црне Горе и конзорцијума којег чине: Инвест банка Монтенегро а.д, Атласмонт банка а.д, Атлас Цап д.о.о и Специјална болница за интерне болести Свети Никола из Краљева.

Истовремено, Савјет је препоручио Влади, да уколико је дошло до кршења уговора, покрене поступак раскида. У том случају логично је да се Болница враћа држави и да буде комплетно, а не дјелимично као сада, у систему јавног здравства Црне Горе. Све до момента док се не појави нови инвеститор и држава евентуално не одлучи на нову приватизацију, пише радио Јадран. 

Грађани Херцег Новог су, ипак, забринути за судбину ове здравствене установе за коју су својевремено издвајали и самодопринос. Како је обећао премијер Мило Ђукановић прије двије године, Херцег Нови не смије и неће остати без Болнице.

„Болница Мељине има традицију и остаће доступна грађанима Херцег Новог, са новим квалитетом, са актуелним или другим инвеститором“, поручио је Ђукановић, објаснивши да је „важно да држава препоознаје важност тог капацитета за квалитет грађана Херцег Новог”.

Умјесто улагања од 119 милиона еура, од 2008. године, када је уговор потписан, до сада у неопходну опрему инвестирана су само три милиона. О градњи нових луксузних капацитета које је власник Душан Кнежевић прије седам година најављивао са старлетом Памелом Андерсон, нема ни збора.

Од великих почетних обећања и планова инвеститора једва да је Општа приватна болница Мељине успјела, прије свега захваљујући изванредним залагањем колектива, да одржи основну дјелатност, са веома малом бригом власника за људске и техничке ресурсе.

Чак се Атлас група задужила са 11 милиона еура кредита и неке објекте Болнице ставила под хипотеку, што је супротно приватизационом уговору. Све је теже обезбиједити средства за функционисање одјељења, а кадар се осипа. Једино пацијената и даље има доста.

У овом моменту Болница највише личи на брод који тоне, јер је остала и без директора, након што је министар здравља др Будимир Шегрт именовао Радивоја Божовића за новог директора Дома здравља Херцег Нови. За очекивати је да ће Божовић “повући” и своје најближе сараднике. Њега сада у Болници, како сазнајемо мијења медицинска директорка др Оливера Елез. Али, питање је до када и како се уопште власници опходити у овом вакуму док се не ријеши статус Болнице? Хоће ли трпјети пацијенти и колектив? Колика су у овом моменту потраживања Болнице према Фонду? Колике су обавезе Болнице према добављачима и радницима? Зашто Атлас група није испунила обавезе из купопродајног уговора, какве су посљедице раскида за њих као инвеститоре? Како су се могли задужити на 11 милиона еура кредита и ставити под хипотеку објекте Болнице, мимо уговора о приватизацији?

То су кључна питања на која смо безуспјешно покушавали добити одговор у Атлас групи и доћи до предсједнице Одбора директора Опште приватне болнице Мељине, Манолине Башовић, али до сада без успјеха.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *