ИН4С

ИН4С портал

Односи Чешке и НАТО: Саде цвеће на месту где је био планиран ПРО

Alex Salmond-Премијер Шкотске Алекс Салмонд представио је у Глазгову ,,Белу књигу” независности Шкотске: ,,Ако успе референдум, независност проглашавамо 24. марта 2016. године”, наводи Салмонд, преносе медији.

Бијела књига је документ на 670 страница, представљен као водич за независност, у којем се наводе економски и друштвени аспекти пројекта независне Шкотске.

Представљена је у оквиру припрема за референдум о независности Шкотске, који је заказан за јесен 2014. године.

Документ има 10 поглавља, објављен је у 20.000 примерака и јавности је доступан чак и у електронском облику. Шкотска и Енглеска су се ујединиле 1707. године и формирале Велику Британију, са заједничким монархом, валутом и владом у Лондону.

Салмонд је на конференцији за новинаре у Глазгову рекао да би независна Шкотска задржала британску фунту, краљицу и остала би у ЕУ, али би имала своју војску и порезе.

,,Имамо људе, знање и ресурсе да учинимо Шкотску успешнијом земљом”, рекао је Салмонд, лидер Шкотске националистичке партије СНП, уједно и премијер Шкотске.

Бијела књига, како каже, има револуционарну социјалну политику, у чијем је средишту брига о деци.

,,Бијела књига независности Шкотске је најобухватниј план за независност једне земље који је икада до сада објављен, и то не само за Шкотску, већ за сваку будућу потенцијалну независну нацију. Али и више од тога, то је озваничена мисија и пројекат за земљу и владу каква би требало да буде”, рекао је Салмонд.

Он истиче да шкотски порези не би били трошени на нуклеарне програме и да би нуклеарне ракете Уједињеног Краљевства биле уклоњене из Шкотске за сва времена. Такође би сама располагала резервама нафте у Сјеверном мору.

,,Људи Шкотске ће независношћу кројити своју сопствену судбину”, рекао је Салмонд и додао да Шкотска има ,,велики потенцијал”, сјајно културно наслеђе и огромне природне ресурсе и да зато жели да изгради земљу која ће бити још напреднија него данас.

Кључни сегменти Бијеле књиге, које је представио националиста Салмонд, веома су љевичарске оријентације, јер им је у средишту пажње социјална правда, давање за децу, заштита социјално угрожених и пензионера.

Референдум о независности Шкотске је заказан за 18. септембар 2014. године. Питање на које ће тада одговарати гласачи биће: ,,Да ли Шкотска треба да буде независна земља?”

Шкотска је дио Уједињеног Краљевства већ 306 година. Године 1997. стекла је значајну аутономију – установљени су шкотски парламент и влада, са сједиштем у Единбургу.

Последњих неколико година, тачније од 2011. године, када је СНП под вођством Алекса Салмонда побједио на изборима у Шкотској, међу аналитичарима се води дебата да ли ће Велику Британију захватити судбина Балкана.

<

Мада актуелна влада Шкотске ужива велику популарност, за сада су мале шансе да ће већина грађана на референдуму 18. септембра 2014. године подржати идеју о независности. Аналитичари такве прогнозе дају на основу резултата последњих истраживања, према којима 39 одсто грађана Шкотске подржава идеју о независности, 31 проценат њих је против тога, али је чак 15 одсто неодлучно.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *