ИН4С

ИН4С портал

Ако СДП уђе у парламент, по мандат губе ПЕС и ДПС

1 min read

Фото: Срђан Бољевић / Дан

Када ће бити поновљено гласање на једном бирачком мјесту на Цетињу, могло би бити познато већ сјутра. Уколико СДП уђе у парламент, отворила би се прича о новој постизборној комбинаторици, и то након проглашења коначних резултата избора, чији датум се, како сада ствари стоје, не зна ни оквирно, преноси портал РТЦГ.

Државна изборна комисија рјешењем је наложила Општинској изборној комисији, у складу с одлуком Уставног суда, понављање избора на једном бирачком мјесту. О томе ће на Цетињу бити ријечи већ сјутра.

– Када изборна комисија донесе одлуку, рок за одржавање избора је седам дана, каже Никола Мугоша из ДИК-а.

Бирачко мјесто на којем се понавља гласање има 672 бирача. Пред СДП-ом који се бори за парламентарни статус није једноставан задатак, кажу саговорници ТВЦГ.

– На прошлим изборима они су освојили нешто више од 100 гласова, што значи да ће овога пута морати иматинешто преко 400 гласова, да ли ће у томе успјети видјећемо, није немогуће, није неизводљиво, оцјењује Ана Ненезић из ЦЕМИ-ја.

То с друге стране доводи до губитка мандата најјачих то су ПЕС и ДПС, а јача и њихов мотив и коалиционикапацитет али сједне стране и уцјењивачки капацитет будући да могу бити значајан партнер за формирање будуће владе, наводи Николета Ђукановић, политичка аналитичарка.

У сваком случају, отворио би се простор и за нову комбинаторику у вези с формирањем будуће владе, док би неке друге опције које су се у претходном периоду могле чути, попут оне да би будућу власт могли формирати само Европа сад, Демократе и мањине, пале у воду.

– Било која калкулација која се стави на папир чак и за 41, а не више је јако компликована са аспекта дали заиста имате довољно реформских снага који ће ту владу дефинисати и дефакто направити проевропском… Ми имамо сужен број политичких партија које су унутар себе демократске и које се заиста истински залажу за демократске процесе, каже Ђукановић.

Ни то што још намамо назнака ко би могао у будућу Владу не чуди Ненезићеву.

– Мислим да је то једина принципијелна ствар коју можете урадити у овом тренутку, прво зато што не знамо ко ће бити мандатар, друго ми немамо проглашене резултате иако мање-више знамо у ком правцу ће то ићи…. И онда када имате такву поставку ствари нисам сигурна како можете отворити преговоре ако немате двије компоненте које су кључне а нису познате, оцјењује Ненезић.

Оно што јесте познато је да је у овом тренутку тешко предвидјети када би се моглипрогласити коначни резултати избора.

– Скоро је немогуће лицитирати са самим датумом будући да то не зависи од државне изборне комисије већ је то предмет више околности на који утичу како подносиоци приговора, органи за спровођење избора и у коначном Уставни суд, казао је Никола Мугоша за ТВЦГ.

Због свега саговорници ТВЦГ вјерују да је пред нама занимљиво политичко љето.

– Мислим да ће јако пуно времена проћи и до владе, а камоли и до неких дугорочних обећања оних који владу састављају, поручује Ђукановић, преноси Дан.

<
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

2 thoughts on “Ако СДП уђе у парламент, по мандат губе ПЕС и ДПС

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *