ИН4С

ИН4С портал

Адитив који изазива рак и цирозу пронађен у сапуну, пасти за зубе и шампону

1 min read

Антимикробски трицклосан пронађен је у стотинама производа, а повезан је с бројним здравственим тегобама и отпорношћу на антибиотике. Најновија истраживања повезују га и са болешћу јетре и карциномом.rukeАдитив триклосан пронађен је у многим производима који се користе у домаћинству, као што су сапун, паста за зубе или шампон. Упркос широкој распрострањености и кориштењу, научници су идентификовали потенцијално озбиљне посљедице дуготрајне изложености овој хемикалији. Истраживање је наиме доказало да је триклосан код лабораторијских мишева узроковао фиброзу јетре и карцином. Фиброза јетре је стање које током времена може “прерасти” у цирозу коју пак може узроковати успоравање рада јетре.

Научници истичу да су њихова открића релевантна и за људе, с обзиром на процес који су проучавали током студије.

Стручњаци су забринути с обзиром на то у коликој се мјери триклосан користи, а неким истраживањама у САД-у пронађени су његови трагови у 97 одсто мајчиног млијека код жена које су дојиле и у чак 75 одсто тестираног урина.

Након више од четири деценије истраживања у САД-у нема никаквих доказа да триклосан, активни састојак многих антибактеријских сапуна, гелова за руке и влажних марамица, има икакве добробити за здравље.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<