За МАНС упитна Владина пројекција задужења од 2,6 милијарди еура
1 min readВладин План санације буџетског дефицита и јавног дуга, који је саставни дио Предлога буџета за наредну годину, је непотпун документ са штурим и произвољним пројекцијама, који отвара питање да ли је задужење од 2,6 милијарди еура у наредних пет година реално предвиђено, или ће бити значајно веће, кажу из МАНС- а.
“Ако се има у виду да се Влада последњих година већином задужује ради покривања ликвидности и финансирања буџета, те да се у седмогодишњем периоду од 2009-2015. године задужила милијарду еура више него што је првобитно процјењивала, јасно је да би будући план задужења од 2,6 милијарди лако могао бити премашен”, истичу они.
При томе, додају из МАНС- а, невјероватно је да је санациони план припремљен на само 20 страница и без довољно релевантних образложења, па се, како оцјењују, стиче утисак да Влада новог премијера Душка Марковића није имала стварну намјеру да се озбиљније позабави овим значајним питањем, већ је само формално задовољила обавезу из Закона о буџету и фискалној одговорности, који прописује доношење санационог плана када државни дуг пређе 60 одсто БДП.
“Како би вратила огромне дугове домаћим и међународним банкама, отплатила раније преузете обавезе, попут реституције, старе девизне штедње и слично, те обезбиједила ликвидност хронично празне државне касе, Влада планира да се у наредних пет година просјечно задужује пола милијарде еура годишње, сматрајући да ће јој то бити довољно да покрије све „рупе“ у јавним финансијама. Међутим, подаци Министарства финансија из претходног седмогодишњег периода, односно од 2009. године до краја 2015, показују да су Владине прогнозе о потребном нивоу задужења биле потпуно погрешне, јер се у том периоду задужила 2,7 милијарди, а у процјени је „омашила“ за нестварних милијарду еура”, кажу они.
Тако је Влада у 2009. години планирала да се задужи 177,8 милиона, а стварно се задужила 256,7 милиона, годину касније је сматрала да јој је довољно 91,7 милиона, а позајмила је чак 225,4 милиона, док је у 2011. години пројектовала задужење од 150 милиона, а остварила га у износу од 234,6 милиона, показују подаци њиховог истраживања.
“Буџетом за 2012. Влада је предвидјела задужење од 308 милиона, а до краја исте године суму увећала на 321,5 милиона, у 2013. је план био 205,9 милиона, а стварно задужење 333,8 милиона, да би 2014. предвидјела позајмице од 227,9 милиона, а оне су достигле чак 535,7 милиона. Коначно, у 2015. план задужења је одређен на 634 милиона, а Влада га је у тој години премашила за 200 милиона, односно узела је позајмица од 832,8 милиона. Коначни подаци за ову годину, у којој је пројектовано задужење од 544 милиона, биће познати тек у наредној години”, кажу из МАНС- а.
Према њиховом мишљењу, за неке од фискалних мјера, којима планира раст прилива у наредном периоду, попут увећања примитака од 10 милиона годишње по основу скривених опорезивих прихода, или веће годишње наплате за 15 милиона по основу зарада из такозване сиве зоне, санациони план не садржи довољно аргументоване податке који би показали да ће приходи заиста и бити остварени.