Како се сазнало да је рука Св. Јована у Црној Гори
1 min read
Пише: Донко Ракочевић
У љето 1976. године, у Цетињски манастир дошао је полицајац који је 1952. године учествовао у одузимању злата из манастира Острог и испричао игуману Марку Калању да су из Острога узети и неки црквени предмети.
Игуман Марко се, после тог сазнања, више пута обраћао Божу Мартиновићу, секретару Вјерске комисије Извршног вијећа Црне Горе, да би, напокон, двије године касније, у манастир стигла делегација која је донијела руку св. Јована и крст у који је уграђена честица Часног Крста на којем је разапет Исус Христос, док је икона Богородице Филермоске предате на чување Музеју на Цетињу.
– Када су отишли, митрополит Данило ми је рекао: “Оче Марко, обе двије светиње морамо негдје да сакријемо, да знамо само нас двојица гдје су. Ако један умре, онда треба повјерити још једноме, так да вазда двојица знају.” Били смо свјесни колика је одговорност на нама, јер нијесмо имали начина да светиње заштитимо – испричао ми је својевремено отац Марко Калањ.
Три светиње су, иначе, прије него што су доспјеле у Острог, биле у дворској капели у Београду, на Дедињу. Руси су их поклонили Карађорђевићима. Када је априла 1941. године, краљ Петар стигао под Острог, рекао је: “Ове светиње нећу да носим из Југославије!”
Није прошло ни два мјесеца од како је на Лучин-дан, 30. октобра 1993. године, на отварању Светог архијерејског Сабора СПЦ, митрополит Афиилохије показао руку која је крстила Исуса Христоса, а у Београд и Подгорицу – стигла је делегација Малтешких витезова, нудећи велику хуманитарну помоћ.
Заузврат, црногорска власт је Малтешком реду омогућила регистровање канцеларије у Подгорици. Гости су, како је речено у званичном саопштењу са тог састанка, изразили спремност за дугорочну сарадњу са институцијама културног и привредног живота Црне Горе.
Слушај јадо, да се одмах светиње предају Милу и Ацу јербо су речени Мило и Ацо витезови да иг нема врз’ њиг!
Te svetinje i treba vratiti vitezovima. Njima i pripadaju, nase nikad nisu ni bile, samo smo ih cuvali.
e da je Stevanu i druzini da oni dodju do Filermose kako bi je unovcili,a ko zna mozad bi to proglasiloi kao njihovo naucno istrazivanje,Stevo sakupljac suvenira iz Dubrovnika i Konavala!
Samo da Filermosa ne nestane bez traga! Za necije iskupljenje!
Ostace svetinje dje im je mjesto.U Cetinjskom manastiru i u Crnoj Gori.I Bogorodicu Filarmosu cemo u manastir prenijeti.Drzava sa ovim nema veze,ama bas nikakve.
Valja nam se vratiti na posljednju rečenicu u tekstu još jednom!
Nama, kojima ništa nije najvrednije, koji ne znamo za ” vrijednost veću od svog blaga svijeta “!?
Nama Srbima, koje je Bog davna pogledao, a mi se ne osvrćemo … Na Boga, ni na sebe, ne osvrćemo!