ИН4С

ИН4С портал

„Златни дјечак“ – мумија сахрањена са „златним срцем“ прије 2.300 година у старом Египту

1 min read

Тутанкамон је добио конкуренцију.

Она долази у облику још једног тинејџера који је припадао вишој класи у старом Египту и који је пре 2.300 година мумификован са златном срцем.

Тело младића, за ког се верује да је умро са 14 или 15 година, први пут је пронађено 1916. године.

Међутим, његови посмртни остаци су чувани у складишту више од једног века, заједно са још десетак других, у депоима Египатског музеја у Каиру, а да их стручњаци нису темељно прегледали.

То се променило кад је тим предвођен доктором Сахаром Салимом, са Универзитета у Каиру, одлучио да проучи мумију из помоћ ЦТ скенера.

Снимци су показали да је тело покојника садржало 49 амулета 21 различитог дизајна, а многи од њих били су начињени од злата.

Из овог разлога, мумија је названа „златним дечаком“, саопштио је доктор Салим у чланку објављеном у часопису Границе у медицини.

Скривено благо

Снимци су омогућили да се утврди да је младић био из више класе, будући да је „имао здраве зубе и кости, без доказа о неухрањености или болести“, и зато што су његови посмртни остаци били подвргнути „квалитетном“ процесу мумификовања, који је подразумевао одстрањивање мозга и унутрашњих органа.

Скенови су показали да се испод завоја који су прекривали младићево тело налазио два прста дуги предмет поред његовог необрезаног пениса.

Покојник је још имао и златни језик у устима, као и скарабеј у облику срца, такође од злата, постављен у грудном кошу.

Доктор Салим је истакао да су стари Египћани остављали амулете на лешевима покојника са циљем да их „заштите и подаре им виталност“ у загробном животу.

„Златни језик у устима требало је да гарантује да ће покојник моћи да говори у загробном животу“, објаснио је овај стручњак.

Снимци су такође показали да је тело младића на себи имало сандале и венац од папрати.

Мумија, за коју се процењује да потиче из позног Птоломејског периода (332-30. године п.н.е.), пронађена је у Едфуу, на југу земље, 1916. године.

Било је то шест година пре него што је експедиција предвођена британским археологом Хауардом Картером открила Тутанкамонову гробницу у Долини краљева.

Посмртне остатке „златног дечака“ штитила су два саркофага: на спољном се налазио натпис на грчком, а унутрашњи је био направљен од дрвета.

Леш је носио златну маску.

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *