ИН4С

ИН4С портал

Зашто Албанци масовно напуштају Космет „као по команди“

Масовне миграције Албанаца с Космета у земље ЕУ у последњих шест месеци организоване су и разрађене у детаље, са циљем косовских власти да избегну социјалне немире.

albanci

Овако податке приштинске штампе, по којима је између 60.000 или 100.000 људи отишло с Космета у последњих пола године, и нагле масовне илегалне миграције и тражење азила у Европи посматрају и српске институције, али и сами Албанци с КиМ. Они тврде да косовска влада не чини никакве напоре да спречи миграције Албанаца у ЕУ, јер је то једини начин да сачувају социјални мир у покрајини.

На Косову је животни стандард знатно нижи него у остатку Србије. Европа од власти све више захтева и више неће бити могуће да купују мир тако што не плаћате струју, бавите се слободно шверцом и слично. На миграције је подстакнут махом средњи слој становништва, који се све гласније буни поводом стања. Негде од јесени су на друштвеним мрежама као вирус почеле да се шире информације о могућности исељавања у ЕУ“, каже извор из српских служби.

На мрежама је тако презентована информација да су „Немачка, Швајцарска и Француска отвориле своја врата за мигранте с Космета“, потом су уследиле приче разних Албанаца који су тамо отишли и „обезбедили бољу будућност за децу“. Дат је и начин стизања у ове земље, ко су људи који могу да помогну и слично. Затим се на друштвеним мрежама потенцирало о уранијуму који је бачен током НАТО бомбардовања и порасту морталитета.

Директор српске полиције Милорад Вељовић јуче је навео да се сумња да је миграција организована, јер је код миграната затицан исти износ новца, а реч је о члановима средњег имовног статуса, са децом. Те информације потврђују и сами Албанци у Приштини, у којој је „Блиц“ јуче боравио.

albanci-odlaze-sa-kosova

Моја три познаника су напустила Косово иако нису живела на ивици сиромаштва, већ једноставно желе бољи живот за себе. Доста им је изолованости, а уколико и имају посао, за њега су слабо плаћени. Зато користе прилику да оду јер није компликовано прећи границу. О томе сведочи и број људи који је то успео“, каже Уран Хаха.

Један од наших саговорника, чија су браћа отишла с Космета, тврди да ће, ако људи не оду, почети велики немири због незадовољства.

„Није лако оставити све и отићи, исписати децу из школе. Питање за владу је како да оставим дете овде ако знам да неће имати посао и будућност? Имам посао овде, али немам плату од које могу да живим. Ми немамо елементарне услове за живот и то је поента приче“, каже Хаха за „Блиц“.

У Приштини наводе да чак 18 одсто грађана живи у екстремном сиромаштву, а незапосленост је изнад 60 одсто.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *