Законодавни одбор одложио је изјашњавање о Предлогу закона о измјенама и допунама Закона о јавним окупљањима и јавним приредбама, док се не “испрецизира текст закона, јер псоотје одређене недоумице у појединим члановима”.
То је на сједници тог радног тијела, којему нису присуствовали представници опозиције, саопштио предсједник Драган Бојовић.
“Након консултација које смо сад имали, договорили смо да се додатно испрецизира текст закона и усагласи кроз амандманско дјеловање, кроз извјештај Законодавног одбора. Чим буду припремљени амандмани и додатна прецизирања, ћемо одржати или наставити сједницу поводом ове тачке дневног реда”, казао је Бојовић.
Предложеним измјенама и допунама Закона о јавним окупљањима и јавним приредбама које су предложили посланици владајуће већине, забрањена је блокада ауто-путева, брзих саобраћајница, магистралних, регионалних или локалних путева и граничних прелаза, ако тиме они који протестују онемогућавају или отежавају одвијање саобраћаја и кретање осталих грађана.
За оне који то не буду поштовали предвиђене су новчане казне у износима од 500 до 10.000 евра.
Предлог измјена прописа потписују Сеид Хоџић са листе Покрета Европа сад, Душко Стјеповић (Демократе), Јелена Кљајевић (ДНП), Дејан Ђуровић (НСД) и Богдан Божовић (СНП).
Посланик Покрета Европа сад Дарко Драговић је током расправе рекао да има “одређене резерве” према предложеном рјешењу, без обзира што је намјера добра.
Истакао је да је чланом 52 Устава јасно дефинисано да се јемчи слобода мирног окупљања без одобрења, уз претходну пријаву надлежним органима. Истакао је да Устав дефинише и могућност ограничења слободе окупљања, па се она може привремено ограничити.
“Устав дефинише могућност привременог а не сталног ограничења и зато је у сваком конкретном случају, неопходна одлука државних органа. Начин на који је предложено предлогом овог закона, уводимо једну врсту сталне забране окупљања на ауто-путевима, брзим саобраћајницама, магистралним, регионалним путевима, што није у складу са Уставом”, рекао је Драговић.
Истакао је да није дефинисан поступак и надлежни орган који треба да утврди да ли би окупљањем било онемогућено или отежано одвијање саобраћаја, или би то јавно окупљање ограничило, онемогућило и угрозило кретање грађана, као услов да се за то јавно окупљање не могу користити ауто-путеви, саобраћајнице, путеви.
“Ако немамо дефинисано који је орган надлежан да донесе одлуку о забрани, ако немамо дефинисан поступак у којем надлежни орган може да донесе одлуку о забрани, овако дефинисано… је сталност забране окупљања а Устав је јасан да се слобода окупљања може привремено ограничити”.
Истакао је да на предлог закона треба амандмански дјеловати и прецизирати га, као и да локални путеви треба да буду изузети из забране.
Посланик Демократа Душко Стјепчевић је рекао да је донекле сагласан са примједбама Драговића у односу на привремено ограничење, те да није против тога да се амандманима поправи текст закона.
“Али ми то привремено ограничење немамо кроз ове уредбе овдје…Из потребе да се прецизира, тај протест мора бити да не угрожава право других људи”.
За прву наредну сједницу Одбора ову тачку одложио је и Одбор за политички систем, правосуђе и управу, “из техничких разлога”.
Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: