Захарова: Пољска жели територије Украјине, а не њено ступање у НАТО
1 min read
фото: Владимир Песня/Спутњик
Пољска није заинтересована за укључивање Украјине у НАТО, јер жели да добије западне територије ове земље, изјавила је портпарол руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
„Зашто НАТО не укључује Украјину у своје редове? Западни део Украјине, са становишта Пољске, треба да припадне Пољској. И та тема за Пољску, као чланицу НАТО-а, тек почиње да се отвара. И стога, са неформираним границама у том смислу, Украјина није потребна НАТО-у. Очигледна је жеља пољских политичара да узму западни део Украјине, они о томе говоре и наглас. То вам је једна од опција зашто је не укључују у НАТО“, рекла је Захарова у интервјуу за телевизију „Ал џазира“.
Према њеним речима, ако Украјина буде укључена у НАТО, онда ће и сама Алијанса морати да призна њене границе.
„И, на пример, са становишта Пољске, то уопште није интересантно да се ради, јер они имају своје ставове о западном делу Украјине“, додала је Захарова.
Самит НАТО-а одржава се 11. и 12. јула и на њему присуствују лидери свих земаља Алијансе, укључујући председника САД Џозефа Бајдена. Раније је амерички саветник за националну безбедност Џејк Саливен рекао да Украјина на самиту неће постати чланица НАТО-а, али ће добити „позитиван сигнал у вези са питањем свог даљег пута ка чланству“.
На самит је у Вилњус стигао и председник Украјине Владимир Зеленски, који би требало и да се обрати учесницима око 17 часова.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: