ИН4С

ИН4С портал

Заборављени Балкан: Проширење ЕУ у догледној будућности није опција

1 min read
Истина је да и у Албанији, Црној Гори, Босни те на Косову ауторитарно владајући премијери који се користе националистичким техникама владања спареним са корумпирајућом кумовском економијом- уживају велику подршку.

„Европска перспектива“ за Србију, Црну Гору, Македонију, Босну и Херцеговину, Косово и Албанију је стереотипна формулација у различитим коминикеима ЕУ везаним за приступне преговоре са тим државама, а која у ЕУ-жаргону описује вештачко конструисани, бесмислени али неискорениви појам „Западни Балкан“.

О некој нади у регионалну сарадњу, сањаној у канцеларијама уљуљканим у стање лишено сваке реалности, уопште се не може ни говорити. Кристално то јасно показује скоро оперетска свадја чак измедју Хрватске и Словеније, значи две суседне државе -чланице и ЕУ и НАТО-а око граничне линије у Пиранском заливу.

Оно, што свих 6 такозваних „држава остатка Балкана“ –од Солунског Самита 2003 канидидата за будућност у ЕУ- погадја, мора се ипак посматрати под лупом пропорција, уз сву оправдану критику за недостатка западног интересовања: у том кризном региону живи само око 18 милиона људи, што значи мање него у балканској земљи Румунији, а тих 18 милиона људи привредјује мање него Словачка, где је просечни бруто национални доходак по глави становника три пута већи него у ових 6 земаља.

Но, све то ништа не мења у геострартешком значају ових 5 бивших република потонуле Југославије и суседне Албаније. Два централна фактора су допринела стабилизацији после југословенских ратова: перспектива чланства у ЕУ те улога САД као безбедносног сидра, уз идеју да би Американци или НАТО – у случају конфликта- интервенисали, како су то учињели 1995 у Босни и 1999 на Косову. Али: председник САД Доналд Трaмп не показује скоро ни мало интересовања за овај напетостима набијени регион.

Гледе Еурокризе, проблема са избеглицама, Брегзита те претња од стране популистичких националиста према свим владама у ЕУ, је проширење Европске Уније у догледно време све, само не реалистична опција. У овај вакуум су продрле, што није изненадјење, Русија, Турска, Саудијска Арабија чак и Кина. Империјалне амбиције и политичка инструментализирања православних и муслимана у региону застрашују владе у Македонији, Црној Гори, Албанији и на Косову. Јаког човека Србије, председника Александра Вучића, у Бриселу виде као србског Европљанина а истовремено у Москви као верног и традиционалног пријатеља. По резултатима испитивања јавног мнења Пеw-Института, само 25% Срба је убедјено да је демократија најбоља форма владавине.

Истина је да и у Албанији, Црној Гори, Босни те на Косову ауторитарно владајући премијери који се користе националистичким техникама владања спареним са корумпирајућом кумовском економијом- уживају велику подршку. Пуно политичара ЕУ су игнорисали непостојање институција правне државе, права опозиције и слободе штампе: све док локалне аутократе обезбедјују ред и мир у региону. Напротив: ЕУ треба да подржи снаге цивилног друштва, које су у Македонији већ обезбедиле демократски заокрет.

(Аутор: Паул Ландваи; Der Standard; Превод: Мирко Вулетић)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Заборављени Балкан: Проширење ЕУ у догледној будућности није опција

  1. nije mi uopste jasno zasto bi neko bio iznenadjen. mi nismo dio njihove „kulture“. hvala Bogu sto je tako. jadni su oni koji zele biti kao ONI.

  2. …“Тако је и са осталима. На тај вечерњи поход на реку иду сви невољно, уморно, као што би ишли на орање, или се поново враћали у фабрику на ноћни рад. Нико ни да погледа у широко ноћно небо, да зажели звезду, или да повуче жудно мирис свежег сена што се црни изваљено у стоговима. Тако је већ целу недељу ова гомилица силазила к реци што бучи усамљена у тамном пољу…“, У ноћи без месеца, Јован Дучић

    (Политика 24. децембра 1907. године)

    http://www.politika.rs/scc/clanak/364157/U-noci-bez-meseca

    http://www.bileca.rs/djavo-stanuje-u-hercegovini/

    …“Нигдје се толико не псује као у Херцеговини и у Црној Гори. А псовке су ђавољи рјечник и ђавоље дјело. Како неко може да ти псује сису из које си задојен или поњаву на коју си испао из мајчиног стомака, и још да ти каже да је на њој раније ђаво спавао? Како неко може псовати таву на којој свети Никола прига приганице, када је он најзапречитији светац?…“, Страх од звона, 1991. године, Радослав Братић

    Ршум
    https://www.youtube.com/watch?v=Y1pdpoOZsDY

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *