За ликовну награду „Илија Шобајић“ пристигла 42 рада

Јавна установа (ЈУ) „Музеји и галерије“ Никшић, 20. септембра, у 19 часова, у холу Спортског центра, организује изложбу радова умјетника учесника конкурса за ликовну награду „Илија Шобајић“. На конкурс су пристигла 42 радова, а по одлуци трочланог жирија у саставу Ратко Одаловић, Веселин Баровић и Мирко Тољић, награда ће бити додијељена умјетнику чији се рад издвојио својом естетиком. Награда се састоји од плакете и новчаног дијела.
Како су најавили из ЈУ „Музеји и галерије“ изложбу ће музички обогатити музичка група коју чине: солисткиња Евгенија Петковски, пијанисткиња Анастасија Чалак, и виолонисткиње Маја Мијановић и Магдалина Кнежевић.
„ЈУ ‘Музеји и галерије’ Никшић, поводом 70. годишњице од упокојења умјетника Илије Шобајића, планирала је и остварила више програмских активности везаних за њега и његову ширу породицу, која је, као једна особена заједница, у културном, привредном, просвјетном и уопште јавном животу, по својој предузимљивости, изналажењу рјешења и организовању појединих установа, оставила неизбрисив траг у претварању турске касабе, какав је Никшић био послије ослобођења од Турака 1877. године, у модеран град са богатим културним садржајима“, стоји у тексту који је за пратећи каталог написала директорица ЈУ „Музеји и галерије“, Весна Тодоровић.
Установљена награда, којом се одаје почаст Илији Шобајићу је, према ријечима Тодоровић, и начин да установа на чијем је челу покаже да „подржава и помаже умјетност и умјетнике који на посебан и упечатљив начин, ликовним језиком, указују на суштину и смисао, на сву сложеност, љепоту, а и противурјечност људског живота и човјековог кретања кроз простор и вријеме“.
У тексту је директорица „Музеја и галерија“ подсјетила на истакнуте носиоце културе из породице Шобајићи: Максим,а оснивача Читаонице и Библиотеке, књижевника, сакупљача народних умотворина, археолога и хроничара Никшића, Сима, политичара, истакнутог члана Народне странке и народног посланика, приповиједача и публицисту, оснивача и уредника Народне мисли, Петра, етнограф, Илију, акдемског сликара, графичара, Бекицу, драмског писца, новинара, глумца и музичара, покретача Позоришног друштва Херцеговачки дом и Пјевачког друштва Захумље, Бранка, оснивача Биоскопа у Никшићу, као и потпредсједника Пјевачког друштва Захумље, организатора тамбурашког збора и плех музике, Дана, градоначелника Никшића и покретача изградње градског водовода…
„С обзиром на то да Илија Шобајића, као родоначелник црногорске графике и цртежа, заједно са Анастасом Боцарићем, Шпиром Ђурановићем, Михаилом Врбицом, Шпиром Боцарићем, Марком Брежанином, припада првој генерацији академски школованих црногорских сликара, и да се највећи дио његових ликовних радова чува у нашем музеју, ову годишњицу смо искористили да подсјетимо ликовну публику на овог значајног умјетника и да на нов и савремен начин покушамо да вреднујемо његово дјело“, образложила је Тодоровић разлог установљења ликовне награде „Илија Шобајић“.
Подсјетила је да су почетком године организовали изложбу радова Илије Шобајића у Легату Петра Лубарде у Београду, као и да је недавно је изашла из штампе монографија „Илија Шобајић – између историјског и митског“, коју је написао сликар кустос Лука Ђукановић. Књига је промовисана у Никшићу, Београду и на Цетињу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

