ИН4С

ИН4С портал

(ВРЕМЕПЛОВ) Жикица Јовановић Шпанац убио жандарме у селу Бела Црква, рођени Мирослав Крлежа и Биљана Плавшић…

ИН4С времеплов...

Жикица Јовановић Шпанац (Фото: WIKIPEDIA)

На данашњи дан, 7. јула 1941. године, Жикица Јовановић Шпанац, борац локалног партизанског одреда, започео је оружану борбу под вођством КПЈ. Он је у Белој Цркви, селу код Лознице, на локалном ивандањском сеоском вашару, убио двојицу припадника српске жандармерије – Миленка Браковића и Богдана Лончара.

Овај догађај је, вољом комунистичке врхушке, прихваћен за почетак устанка у Србији (Југославији). Подсјетимо, одлука о подизању устанка од стране КПЈ донесена је после напада нацистичке Њемачке на Совјетски Савез, а не после окупације и распарчавања Југославије.

Мирослав Крлежа

Један од најпознатијих хрватских књижевника 20. вијека, Мирослав Крлежа, рођен је 7. јула 1893. године у Загребу.

Ријеч је о изузетно плодотворном писцу, који је за својих 88 година живота и 66 година књижевног рада написао педесетак збирки песама, приповједака, романа, драма, есеја, политичке публицистике, полемика, путописа, дневника, мемоара, енциклопедијских чланака: у његовом стваралаштву можемо наћи све облике књижевног изражавања.

Остаће упамћен по следећим дјелима: Господа Глембајеви, Пјесме 1, 2 и 3, Новеле, На рубу памети, Заставе, У логору, У агонији, Вучијак…

Биљана Плавшић

На данашњи дан, 7. јула 1930. године, у Тузли, рођена је српска политичарка из Босне и Херцеговине, Биљана Плавшић. Обављала је функције члана Предсједништва СР БиХ, потпредсједнице Републике Српске и предсједнице Републике Српске. По вокацији је биолог, доктор је наука и бивши универзитетски професор. У Хашком трибуналу је осуђена на 11 година затвора, али је изашла после 6 година.

Тото Кутуњо

Седми дан мјесеца јула остаће упамћен и по рођењу српског историчара и предсједника САНУ Дејана Медаковића (1922); италијанског пјевача Тота Кутуња (1943); али и по смрти српског хемичара, првог ректора Београдског универзитета и предсједника Српске краљевске академије Симе Лозанића (1935).

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *