Влада Србије и СПЦ формирају специјални тим за заштиту светиња

Влада Републике Србије (Фото: Р. Крстинић)
Влада Србије ће уз подршку Српске православне цркве формирати специјални тим за заштиту светиња, односно српске и хришћанске духовне баштине, на просторима на којима живи српски народ, а генерални секретар председника Републике Никола Селаковић каже да ће у тиму, поред представника цркве, бити представници струке, историчари, историчари уметности и сви који могу да допринесу својим радом.
Задатак тима биће рад на заштити културне, историјске и духовне баштине, свега онога што народ зове светињама, тамо где су угрожене физички, правно, по питању идентитета, оригиналности, настанка и порекла, рекао је Селаковић за РТС.
Селаковић је рекао да ће бити и прилике за ангажовање одређених личности и стручњака по позиву, јер, како је навео, није свака светиња иста.
Он је напоменуо да је то поље толико широко и да држава у претходним временима није поклањала никакву или је поклањала недовољну пажњу овим питањима.
На питање о изградњи пута код манастира Високи Дечани, Селаковић је навео да је председник конкретно рекао да ће то поставити као једну од најбитнијих тема приликом обновљених разговора у Бриселу.
„Наше је да алармирамо јавност и говоримо о томе у међународним, не само у домаћим оквирима”, рекао је Селаковић, пренео је Танјуг.
Подсетио је и да је председник Вучић, приликом посете Ватикану, папи поклонио монографију о Саборној цркви Светог Николе у Новом Брду, у тренутку када се отворило питање идентитета те цркве.
„Ми смо изашли са унапред припремљеном озбиљном научном експертизом”, навео је Селаковић.
Извор: Политика

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Bajo u pravu si svetinje su narodne znaci svih nas, pa i moje koliko i tvoje. Treba da smo ponosni i na svoje pretke i svoj narod. Rogane shvati matica Srpskog naroda uz blagoslov i pomoć Srpske Pravoslavne Crkve pomaže zaštitu svetinja Srpskog naroda. Ako ti to smeta, nisi ni iskren ni dobronameran.
Pozdrav Braći
Како ће то функционисати ван граница Србије,питање је. Народ ту треба да одлучује. Светиње су народне. Какви тимови…
Мене нико није питао да гласам за Његоша као тајновидца, што је довело до сукоба у СПЦ, јер Његош нема канонску основу да буде Свет сем ако неко неће да лаже. Па се Амфилохије брани, да је то воља народа у ЦГ. А нема списка од 20 људи који су то тражили ;-).
Имовина Цркве се води на Патријаршију, тако је у Македонији ситуација, чак и у Хрватској, па и КОсово и Метохија морају тај закон да поштују. Не може народ да буде увијек фактор супротстављања нормама које су стандард у Цркви. Не заборави да нема Сабора на који је МАфилохије ишао да се није кајао касније. Од онога на Криту гдје је пошао иако су Руси и Београд тражили да не иде. До овог послједњег у Жичу након којег је издао своје саопштење независно од синода супротно већини гласова на Синоду и одлукама владика.
У међувремену је Махмут Бушатлија проглашен за Кнеза Зете Црнојевић Станка након његовог Крштења почетком 2020 године. И Амфилохије то изјави у Грбаљ бокељима којима је Црнојевић са Млецима спалио Зетску Митрополију и на превару убио 30 најутицајнијих људи тада Срба.
Тимови за заштиту храмова на КИМ -то је ок.Али вас молим да се не укључујете у заштиту светиња у ЦГ. Наши мудри владике и храбри народ, који се заклео својим животима да ће бранити светиње, су довољни. Пошто најочигледније помажете Милу, пошто ништа не предузимате да спријечите лажне гласаче да улазе у ЦГ и гласају, а имате имена многих, пошто их не ограничавате никаквим бар здравственим мјерама, онда нам немојте више „помагати“. Ево, да будем пристојан и да вам не упутим епитете које заслужујете. Сјетите се само ваше улоге у „легитимисању“ тзв Државног удара 2016. Све нам је јасно. Све знамо. Хвала вам. Не треба.
Морају да се ангажују, јер је по свједочењу амфилохијевог бившег Ђакона, на мисионарском сајту Српске Православне Цркве у периоду од половине 2019 до почетка 2020 године. Дотични данас свештнеик, изнио податке који су накнадно потврђени као исправни. Наиме, Имовина Српске Православне Цркве је из власништва државе Црне Горе у дијелу који се тиче објеката али не већине земљишта преписан директно на митрополита Амфилохија, који је требао ту имовину као посредно лице да препише на Српску Православну Цркву, што он није урадио већ је уписао имовину катастарски као власништво Митрополије. а Митрополија може да постане корпорација што смо могли да видимо малоприје у Америци са Владиком Лонгином који је направио палту са црквеним парама и основао своју Цркву што је довело до сабора. А имамо и пријер Његоша који је продавао најстарије манастире на приморје да би градио по цетињу. И тако излагао србе покатоличењу.
Значи правило је да сва имовина буде у уписана на Српску Православну Цркву, никако на МИтрополије или Епархије, Парохије, Манастире неке… Има ситуација да је земљиште државна својина, док је објекат на њему црквени, или да неки ктитор на себе води Цркву, манастир или други објекат који касније препише Попу, или манстиру па прођу деценије док се то преведе све на СПЦ.