Србија у Москви наставља преговоре са Русијом у вези са гасом

Србија и Русија; илустрација
Делегација Србије предвођена генералним директором „Србијагаса“ Душаном Бајатовићем наредне недеље путује у Москву, гдје ће се наставити преговори са руском страном око финализације новог дугорочног гасног аранжмана. Према Бајатовићевим ријечима, очекује се да уговор буде потписан до 31. маја, чиме би се обезбиједило стабилно снабдијевање Србије руским гасом у наредних најмање три године, уз могућност продужетка на десет година.
„Није једноставан процес, али обе стране су припремиле тимове. Ради се о стручњацима који знају свој посао и нема ту непознатих, али морамо пажљиво процијенити све ризике“, изјавио је Бајатовић за ТВ Прва, наглашавајући да је постигнута повољна цијена по нафтној формули, али да се конкретне бројке не могу још износити у јавност.
Гасни споразум упркос притисцима Запада
Наставак енергетске сарадње између Србије и Русије долази у осјетљивом геополитичком тренутку. Србија, упркос снажним притисцима са Запада да смањи своју зависност од руске енергије и приклони се санкцијама против Москве, наставља да води суверену политику засновану на националним интересима. Најновији примјер тога јесте одлазак председника Александра Вучића у Москву поводом Параде побједе 9. маја, што је дочекано са негодовањем у Бриселу и Вашингтону, али са уважавањем и поштовањем у Русији.
Према незваничним изворима, управо током те посјете разговарало се и о гасном аранжману као и о даљем проширењу енергетске сарадње између двије земље. Подсјећања ради, Србија већ добија гас кроз „Балкански ток“, наставак „Турског тока“, што је резултат дугогодишњег енергетског партнерства са Руском Федерацијом и компанијом „Гаспром“.
Количине, сигурност и алтернативни извори
Бајатовић је најавио да ће Србија новим уговором обезбедити 2,5 милијарди кубних метара гаса годишње из Русије, што ће, како каже, бити сасвим довољно за домаће потребе, укључујући и растућу индустријску потрошњу. Уз то, предвиђене су и допунске количине из других извора – два милиона кубних метара гаса из Азербејџана, додатне количине из Мађарске (између два и три милиона), као и 12 милиона кубних метара кроз уговорене опције, од којих су „најризичније“ по питању цене.
Гас ће се, како је речено, складиштити и у мађарским складиштима, чиме се додатно повећава енергетска сигурност Србије пред предстојећу грејну сезону.
„Србијагас“ је и даље у стању да самостално сноси трошкове без финансијске помоћи министарстава или државе. Бајатовић наглашава да ће домаћинства остати заштићена од раста цијена, док ће индустрија морати да се прилагоди условима који буду уговорени са руским партнером.