ИН4С

ИН4С портал

Висок притисак и природни савезници: Шта заиста помаже, а шта треба избјегавати

1 min read

Илустрација

Висок притисак један је од најчешћих, али често непримјетних здравствених проблема савременог доба. Иако не мора показивати јасне симптоме, с временом значајно повећава ризик од срчаног и можданог удара.

Висок притисак

Висок притисак је, по дефиницији Свјетске здравствене организације, стање у коме је систолни (горњи) притисак повишен преко 140 ммХг, а дијастолни (доњи) преко 90ммХг. Ова дефиниција се односи на све особе које су старије од 18 година. Може се јавити као изолована систолна или дијастолна хипертензија а најчешће су повишена оба притиска, пише Стетоскоп.инфо.

Осим прописане терапије, здраве исхране и физичке активности, многи се окрећу и природним суплементима, надајући се додатној помоћи.

Међутим, важно је знати који природни препарати могу имати позитиван ефекат, а који заправо могу погоршати стање, нарочито када се комбинују са лековима.

Природни састојци који могу помоћи:

Бијели лук (свјеж или ферментисан)

Захваљујући алицину, бијели лук показује потенцијал у снижавању крвног притиска. Најефикаснији је када се свјеж исецка и остави да одстоји неколико минута. Црни ферментисани лук такође има блага антихипертензивна својства.

Цвекла и сок од цвекле

Богата нитратима који се у тијелу претварају у азот-моноксид – супстанцу која опушта крвне судове и побољшава циркулацију. Сок од цвекле се показао као један од најснажнијих природних напитака за снижавање притиска, али се препоручује умјерен унос без додатог шећера.

Чај од хибискуса

Има благо диуретско и вазодилатационо дејство (шири крвне судове). Редовно конзумирање двије до три шоље дневно може допринијети снижењу притиска.

Ланене сјеменке

Садрже биљне омега-3 масне кисјелине које утичу на смањење упала и регулацију крвног притиска. Најбоље их је користити свјеже самљевене, на примјер у јогурту или каши.

Екстра дјевичанско маслиново уље

Богато полифенолима који дјелују противупално и побољшавају функцију крвних судова. У медитеранској исхрани заузима важно мјесто због својих благотворних ефеката на здравље срца.

Целер (сјеменке или сок)

Традиционално коришћен у кинеској медицини за снижавање притиска. Сок од целера може имати благо диуретско дејство, али треба обратити пажњу на унос натријума ако се користи готов сок.

Куркума

Активна супстанца куркумин може помоћи у регулацији упала у организму и допринијети еластичности крвних судова. Ефикасност куркуме повећава се када се конзумира са црним бибером.

Природни састојци које треба избјегавати:

Сладић (посебно црни)

Иако се користи у традиционалној медицини, може повисити крвни притисак и смањити ниво калијума у организму. Често се налази и у чајевима – зато је важно читати декларацију.

Кантарион (Госпина трава)

Може утицати на дејство љекова за притисак и друге терапије, па се не препоручује без консултације са љекаром.

Гуарана, yерба мате и слични биљни стимуланси

Биљке које садрже кофеин могу повисити притисак и убрзати рад срца. Чак и у облику чаја, могу представљати ризик за особе са хипертензијом.

Важна напомена:

Природни суплементи могу бити корисни, али никако не треба да замијене прописану терапију. Њихова употреба треба да буде додатак здравом начину живота – уз савјете љекара и пажљив одабир препарата. У комбинацији са избалансираном исхраном, редовним вјежбањем, смањењем стреса и редовним мјерењем притиска, природни додаци могу допринијети очувању здравља срца и крвних судова, пише Индеx.хр.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *