Виши научни сарадник Историјског института др Раденко Шћекић добитник Признања Универзитета Црне Горе
1 min read
Медији су одавно престали да буду пуки преносиоци информација. Они данас обликују мишљење јавности. У последњих неколико деценија медијски рат је постао знатно важнији од конвенционалног рата.
То мишљење је изнио др Раденко Шћекић, у књизи „Медији и Геополитика“, која је и била један од разлога што је, на предлог Историјског института УЦГ, именован за добитника Признања Универзитета Црне Горе (УЦГ) за постигнуте резултате и доприносе развоју научноистраживачког, умјетничког и стручног рада на Историјском институту, у 2021. години.
Уредник овог другог допуњеног издању књиге, у оквиру библиотеке Теорије медија, у издању Медијске културе, је проф. др Ратко Божовић. У њој је дата студија о односу медија и геополитике, њихове међусобне повезаности и употребе, односно студија са мулстидистициплинарним приступом сложеним категоријама какве су информација, простор и вријеме.
„Сагледава се употреба медија као моћног средства у процесима политичког комуницирања и сложених геополитичких кретања са аспекта и кроз призму историје, културе, психологије, филозофије, социологије, економије, антропологије, дефендологије“, објашњава аутор Шћекић.
Рецензенти књиге академик Ђорђе Борозан и проф. др Чедомир Чупић, истакли су да “књига Медији и геополитика др Раденка Шћекића представља значајан прилог истраживању улоге медија у савременим друштвима и утицаја медија на друштвене и политичке односе. Ова студија је примјер систематичног и свеобухватног приступа односа медија као средства у геополитичке сврхе, посебно у рукама моћних актера у политичком животу планете.
Посебна врлина ауторовог приступа обради употребе медија у геополитичке сврхе јесте интердисциплинарност.” Књига обилује бројним примјерима и изворама и садржи преко 1.000 фуснота на скоро 400 страница.
Др Шћекић је виши научни сарадник у Историјском институту УЦГ. За награду га је препоручило и публиковање осам научнихИмаге чланака у међународним и домаћим часописима, међу којима два у часопису индексираном у WОС/Цларивате Аналитицс. У њима се бавио односом политике и медија у бившим комунистичким државама као и употребом информационо-комуникационих технологија током тзв. “Арапских прољећа”.
„Мултидисциплинарни научни приступ при истраживању, анализи и синтези одређеног проблема, представља тенденцију у савременом бављењу науком. Преплитања историјских и политичких питања, кроз призму медиа сфере – представља за објективно бављење науком, значајан напор за истраживача и аналитичара“, казао је Шћекић.
Рецензирао је и радове за међународне часописе и писао рецензије за понуђене рукописе књига, учествовао на четири међународне конференције у земљи и иностранству. Тренутно се осам његових научних чланака налази у процесу рецензирања у часописима индексираним у WOS/Clarivate Analitics. У наредној години га очекује и покретање избора у највеће научно звање Научни савјетник.
„Ова награда Универзитета за мене представља додатни подстицај и мотивацију за бављење научним радом, анализом и синтезом на пољу: геополитике, историје, политичке психологије, медија“, казао је награђени др Шћекић.
Извор: УЦГ

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

