ИН4С

ИН4С портал

Документација о стамбеним кредитима која терети функционере ДПС-СД власти била у посједу СДТ-а, па „испарила“

1 min read

Предраг Бошковић

Оригинална документација на основу које су поједини функционери добијали кредите веће од тражених, али и о томе како су новац добијали и они који на то нијесу имали право, била је у посједу Специјалног државног тужилаштва (СДТ), али данас нико не зна гдје је. Доминантно због недостатка тих оригинала, Виши суд у Подгорици ослободио је функционере ДПС-а и СД-а оптужби да су злоупотријебили службени положај.

СДТ најављује жалбу и тврди да су документацију прије четири године вратили Влади. У марту 2021. СДТ је Комисији за стамбена питања вратио оригиналну документацију о додјели станова и кредита за период 2016-2020. Вратили су и комплетне списе о раду Комисије – информације, записнике, закључке, одлуке. Претходно су, како тврде из СДТ-а, из докумената издвојили и копирали два регистратора у којима је, према њиховој оцјени, било доказа да су појединим функционерима додјељивани већи износи од тражених, али и да су кредити одобравани особама које нијесу испуњавале критеријуме, јер нијесу обављале послове од посебног значаја за државу.

То произлази из списа СДТ-а, одакле су и најавили жалбу на првостепену пресуду Вишег суда донијету крајем прошле седмице.

За злоупотребу службеног положаја одговарали су предсједник тадашње Комисије Предраг Бошковић и чланови Будимир Шегрт, Суад Нумановић, Сања Влаховић, Иван Брајовић, Дамир Шеховић, Драгица Секулић, Осман Нурковић, Сузана Прибиловић, Дражен Миличковић, Јелена Радоњић и Александар Јовићевић.

Образлажући ослобађајућу пресуду, предсједница специјалног вијећа, суткиња Весна Ковачевић, истакла је да су кључни документи који су приложени уз оптужницу СДТ-а достављени као копије копија, без икакве овјере.

Суд је оцијенио да такви документи не могу имати доказну снагу, јер им није могуће потврдити аутентичност и интегритет, што је у супротности са чланом 355 Законика о кривичном поступку.

Након изрицања пресуде, заступник оптужнице, специјални тужилац Вукас Радоњић, најавио је жалбу, истичући пред новинарима да пресуду сматра у потпуности незаконитом и неправилном.

“Што се тиче самих копија копија, како суд каже, ријеч је о копији изворника… Правно је ваљан доказ”, рекао је Радоњић, додајући да се таквим поступањем суда “повређује право на истину”.

Гдје су оригинали?

Током судског поступка, а и у образложењу пресуде, чуло се да су специјални тужиоци покушали да прибаве оригиналну документацију од Владе, Државног архива, Управе за имовину, али и да је Суд покушао да је прибави од Генералног секретаријата Владе и да су добили информацију да оригиналане документације нема.

Нејасно је, међутим, гдје је нестала документација коју је СДТ, на чијем челу је тада био Миливоје Катнић, 15. марта 2021. вратило Владиној Комисији.

Специјални тужилац Радоњић раније је, у завршним ријечима, истицао више примјера који, по оцјени СДТ-а, потврђују наводе оптужбе – да су поједини функционери добијали више новца од износа који су тражили, да је неким функционерима новац додјељиван за побољшање услова становања, иако су га тражили због нечег другог, да је конобар у Управи за имовину помоћ добио због “обављања посла од посебног значаја за државу”…

Између осталих, истакао је примјер некадашњег директора Пореске управе Миомира М. Мугоше, који је тражио новчана средства за легализацију куће, а добио кредит за побољшање услова становања, али и некадашњег јавног функционера Ибрахима Смаиловића, који није навео износ кредита који тражи, а одобрено му је 40.000 еура.

Нагласио је и примјере функционера који су тражили по 30.000, а добили по 40.000 еура…

Радоњић је казао да му, као обрађивачу предмета, није падало на памет да чињеницу непостојања изворних исправа скрива од било ког учесника у поступку.

“Напротив, због професионалног односа према послу и предмету, лично сам трагао за њима на начин који то закон предвиђа – код Владе Црне Горе, Државног архива, Управе за имовину, али безуспјешно. Али оно што могу рећи је да је у кривичном предмету Ктр-С 216/19 његов обрађивач, тадашњи СДТ Татјана Жижић, тражила од Комисије за стамбена питања Владе Црне Горе, на чијем челу је тада био оптужени Бошковић, сву документацију о раду Комисије у погледу додјељиваниа не само кредита, већ и станова, за период назначен у оптужници. Та документација је од стране Комисије и оптуженог Бошковића СДТ-у тада доставијена у више наврата уз акт од 3. фебруара 2020 године, број 07-004-355 и акт од 13. фебруара 2020. године број 07-004-355/2, а у списима постоји и акт тадашњег главног специјалног тужиоца Ктр-С 216/19 од 15. марта 2021. године, којим се каже: ‘Након извршеног увида враћамо вам документацију коју сте нам доставили уз ваше акте’. Вршећи увид у тај спис, који се не састоји само из омота, из списа у омоту, већ из два регистратора која су доставијена суду уз оптужницу, утврдио сам да је у тим регистраторима управо документација о раду Комисије – одлуке, информације, записници, захтјеви, закључци Владе, у фотокопији”, казао је Радоњић у завршним ријечима.

Нагласивши да сматра да је обрађивач предмета извршио увид у документацију коју му је Комисија доставила у фебруару 2020. године, копирао је и вратио у марту 2021. године:

“Јер не постоји ни једно друго објашњење како је та документација саставни дио списа тужилаштва Ктр-С 216/19”.

Проблематизовао је и то што оригиналне документације за период обухваћен оптужницом нема код оних државних органа који би требало да је посједују.

“Мој професионални став је да се копије које су у судским списима потпуно равноправно могу корисити као доказ, као да је ријеч о изворницима. Овакво своје становиште темељим на томе што и примједбе, чак и стручне одбране оптужених, не иду у погледу садржине копије исправа, него само у поглед тога да се ради само о копијама, при томе ни један учесник овог поступка, нити црногорска јавност, није обавијештена на било који начин да неки јавни функционер или запослени, за којег гласи одлука Комисије, није добио кредит, или да није добио у износу који је назначен у одлуци, тако да све оно што је садржано у фотокопијама исправа је…”, преносе Вијести.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Документација о стамбеним кредитима која терети функционере ДПС-СД власти била у посједу СДТ-а, па „испарила“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *