(ВИДЕО) Свечана Светосавска академија у Скопљу
1 min read
Принтскрин
„Вековима је наш народ поштовао, славио и живео са духом Светог Саве. Следећи тај дух, који у себи садржи сву светост, сву веру, сву љубав човечанства, човека и свог народа- наш народ је прешао преко многих премрежја“- рекла је на 13-ој Светосавској академији коју је преносио ИН4С на свом сајту , Гордана Јовић Стојковска, председница Националног савета Срба у Македонији.
Академија је одржана у условима епидемије, без публике, уз прилоге честитки поводом празника и уметнички програм.
Председница Националног савета Срба је подсетила да су Срби славили Светог Саву и у условима мира и рата, и да данас то чине уз специфичне услове, у својим домовима крај екрана, подсећајући се на све оно што је вредно, све што је у духу Светог Саве.
Премијер Северне Македоније се обратио видео прилогом у име Владе, пожеливши свима срећан празник: „Слављење овог великог празника потврда је наших залагања за заједништво, међусобно разумевање и поштовање које негујемо у Северној Македонији. Наше друштво је мозаик различитости, мозаик вредности, а то је богатство и водиља развоја и напретка државе“.
Искористио је прилику да се захвали на уступљеним вакцинама из Републике Србије.
„Духовна буктиња коју је распалио Свети Сава у свом народу још увек букти и гори, а његова се духовна дела умножавају. Он није само српски, већ светац целог православног и хришћанског рода“, рекао је у свом обраћању Никола Селаковић, министар иностраних послова у име Председника и Владе Србије, и додао : „ Свака генерација Срба прилаже нешто светосављу. Наши преци су оставили прослављање Савиндана као школске славе, започели велелепни храм Светог Саве на Врачару, на месту где су спаљене његове свете мошти 1519. године; а управо је нашу генерацију обасјао тај благослов да тај најлепши православни храм на свету и завршимо. На данашњи дан откривамо и споменик родоначелнику светородне лозе Немањића, оцу Светог Саве, Стефану Немањи, Симеону Мироточивом. Уз Жичу и Милешеву овај храм и споменик постаће тачке окупљања нашег рода“.
Видео прилогом са прошлогодишње Академије у којем се Милорад Додик обраћа присутнима у Скопљу, настављен је пренос овогодишње свечаности. Српски члан председништва Босне и Херцеговине се том приликом захвалио на добијању Повеље за заслуге за српски народ, подсетио на улогу Светог Саве у животу Срба кроз историју.
Braco Srbi,vidite ko je jedini i pravi predstavnik Srba u CG, Nova Srpska Demokratija i gospodin Andrija Mandic, ponosno cuva svoj srpski rod u CG, ponosno istice i biva pozvan kako u Srbiji,tako i u Makedoniji, Republici Srpskoj i svuda gdje su Srbi a naravno tu je i brat Milan Knezevic! Nigdje ni Becica ni Krivokapica ni bilo kog jer braca znaju da su to dukljani a ne Srbi u CG! Zato svi Srbi za Srbe i Ove godine na Lovcenu, Dogodine u Prizrenu
Sreca vam slava Sveti Sava braco nasa Srbi.