(VIDEO) „Srpski svijet“, mr Radmila Urošević: Danas je dobro samo nenormalnim ljudima
1 min read
Radmila Pecija Urošević
“Ne može meni da bude dobro dok gledam scene sa juga Srbije gde poplave nose sve pred sobom, ili kada vidim da stradalnici na Baniji po ovoj ciči zimi spavaju u automobilima, pod šatorima. U doba korone. Stari, deca….Zato je važna naša solidarnost“, rekla je mr Radmila Pecija Urošević, sociolog i socioterapeut, šef Odseka za socijalnu zaštitu opštine Zvezdara, osnivač jedinstvenog Volonterskog servisa u Srbiji i autor osam knjiga.
„Pre termina volontiranje postojali su humanost i solidarnost, ljudska pomoć. Volonteri pre svih su uvek u neposrednom kontaktu sa ljudima kojima je pomoć potrebna. Oni su izuzetno dragoceni. Najnoviji primer imamo upravo na Baniji. Ja sam 2011. osmislila koncept Volonterskog servisa Zvezdara koji funkcioniše na dva koloseka: volonteri, čak sa deset beogradskih opština, dva puta nedeljno odlaze kod starih i samih. Za dva sata obave ono što je korisnicima potrebno: vode ih u dom zdravlja, kupe lekove, namirnice. Ima primera gde žele samo da popričaju jer nemaju sa kim. Drugi deo programa je obavlja kroz organizovanje raznih radionica, poput kursa engleskog jezika, rada na kompjuteru (autor ovog teksta i emisije je tri i po godine rukovodio ovom radionicom), te kreativne radionice i predavanja“, kaže mr Pecija Urošević.
Ona naglašava da je Servis pokušalo da „prebaci“ i organizuje u svojim sredinama čak 17 opština, ali im nije pošlo za rukom jer to iziskuje ozbiljan rad.
„Volonterski servis okuplja oko 60 stalnih volontera i mnogo drugih za razne akcije. Volontiri imaju od 17 do 65 godina i gošća smatra da je volontiranje od nacionalnog interesa, samo je bitno da država to prepozna i da se osmisle koncepti i aktivnosti, a time i usmeri mnoge sjajne mlade ljude.“
Gošća „Srpskog svijeta“ se već dve godine bavi socioterapijom. U poslednje vreme onlajn.
„ Sociologija treba da služi građanima, da objasni koji nam se procesi dešavaju, koji nas urušavaju, jer civilizacija je u tehnološkom smislu napredovala, ali nije pomogla čoveku u svakodnevnom životu. Vreme je zbunjujuće. Postoji cela industrija straha koja obeshrabruje čoveka, te se on plaši kako će da prežvi, kako da opstane, hoće li se razboleti, ostati bez posla. Ta industrija straha je takođe način da se vlada ljudima“, ukazuje na problem savremenog društva mr Pecija Urošević i dodaje da je jedini način za prevazilaženje problema suočavanje sa njima i definisanje sopstvenih ciljeva.
„Na radionicama koje održavam onlajn bude i po 200 ljudi koji imaju ozbiljne probleme. Najčešći su strah i usamljenost. Većini je potrebna mala stručna pomoć kako bi prevazišli te probleme i krenuli dalje“, smatra naša saovornica, koja se takođe više od dve decenije bavi i problemima starih preko kulture starenja, čak i dve monodrame koje je napisala i dramatizovala, a koje izvodi Ljiljana Sjepanović diljem Srbije.
Ako su vas teme zainteresovale, odgledajte emisiju i saznaćete više o tome kako rijaliti programi predstavljaju ogledalo nas samih, zašto nam rijaliti programi „pomažu“ da pobegnemo od sopstvenih problema, te zašto su šoping-molovi postali centar našeg društvenog života; zašto je kreativnost važna i u trećem dobu, koliko izveštavanje medija utiče na povećavanje nasilja u društvu, zašto nema pozitivnih i korisnih vesti, kako potrošačko društvo utiče na nas da postajemo robovi jer nismo ni svesni da vremenom skupi predmeti postaju naši vlasnici, kako se izboriti sa pošastima ovog vremena. Ovo su samo neke od tema koje smo dotakli u „Srpskom svijetu“ sa mr Radmilom Pecija Urošević, sociologom i socioterapeutom.
Gordana Janićijević, autor i voditelj