ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Наслеђе: Сјећање на јасеновачке страдалнике; српски народ кад треба да гради и брани огњиште и своју вјеру увијек је сложан

Како је дошао на идеју да страдалнике који су свој живот оставили у логору Јасеновац пренесе на сликарско платно, колико је важно да опростимо, али и незаборавимо тај догађај, о сликању минијатура на камену и гушчијем перу и колико је српски народ у Републици Српској привржен вјери теме су емисије Наслеђе у којој је говорио свештеник, протојереј - ставрофор, Јово Лакић, човек који је први јасеновачке страдалнике иконописао.

иконе

иконе

Како је дошао на идеју да страдалнике који су свој живот оставили у логору Јасеновац пренесе на сликарско платно, колико је важно да опростимо, али и незаборавимо тај догађај, о сликању минијатура на камену и гушчијем перу и колико је српски народ у Републици Српској привржен вјери теме су емисије Наслеђе у којој је говорио свештеник, протојереј – ставрофор, Јово Лакић, човек који је први јасеновачке страдалнике иконописао.

о. Јово Лакић

“Његово преосвештенство господин владика Лукијан замолио ме да откријем ликове Светих новомученика јасеновачких. Знао је да се бавим иконографијом и прихватио сам то. У Јасеновцу су ми страдали два стрица и дјед са мајчине стране и мислим да наш дуг потомака захтева да неко уради ту икону” – каже свештеник Јово Лакић, који је поред свештеничке дужности, дипломирао на академији Српске православне цркве на одсеку За конзервацију и рестаурацију икона.

Композиција иконе нас подсјећа на муке које су проживјели јасеновачки страдалници и осјећаје које побуђује тешко је описати.

“У средини је црква, а около је благочестиви народ који је изгинуо од усташа у току Другог свјетског рата. Сваки вјерник који је насликан у ношњи која је карактеристична за његов крај, представља стотине хиљада пострадалих. Одсјечене главе, углавном дјеце, усташе су у бурету слали низ Саву” – објашава господин Лакић.

Црква у Јасеновцу посвећена је Светом Јовану Крститељу и зато се налази на композицији иконе, док Свети Сава држи свитак на коме, како каже, моли Господа Бога за сав пострадали народ.

“Два анђела лебде изнад цркве и носе вијенац мучеништва свим пострадалим. То је најљепши залог нас преосталих Срба и подсјетник да се више никада не деси такво поклање” – говори господин Лакић.

Икона Светих српских јасеновачких новомученика није једина коју је иконописао. Ту је икона Светог преподобног Сисоја, заштитника дјеце, као и Свети Јован Књажев.

“Волим изазове, а поготово оно што није урађено. Таленат који сам добио од Бога, умножавам” – истиче господин Лакић.

Сем као неко ко је први иконописао иконе Светих српских новомученика Јасеновачких и других, свештеник Јово Лакић, кренуо је у потпуно један нови ликовни израз. Слика минијатуре на помало несвакидашњим и необичним материјалима као што су камен и гушчије перо.

“На камену сам прво почео, док нисам имао доступне остале материјале. Идеју сликања на гушчијем перу видио сам од Руса. То се допало народу и наставио сам да сликам на њему. Најважније је да има молитвену употребу, материјал није толико битан, мада свакако је доста захтјеван” – наводи господин Лакић.

Свештеник тренутно опслужује шамачку парохију у којој је подигао и обновио пет цркава и један звоник.

“Успјео сам са благочестивим народом да после отаџбинских ратова обновим и подигнем храмове. Српски народ кад треба да гради и брани огњиште и своју вјеру, увијек је сложан и спреман” – каже господин Лакић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “(ВИДЕО) Наслеђе: Сјећање на јасеновачке страдалнике; српски народ кад треба да гради и брани огњиште и своју вјеру увијек је сложан

  1. Смрт не постоји

    Смрт не постоји
    Само живот вјечни
    Смрти се не боји
    Ни пијесак ријечни

    Просијан кроз сито живота
    Тек кад роди зрно злата
    Остаје њему сва љепота
    А не златан тељиг око врата

    Ријека живота тежи мору
    Облик нам мијења даје зор
    Нове очи за нову зору
    Нове уши за анђела хор

    Смрт не постоји
    Собом то знамо
    Страх нас се боји
    Кад Живот корачамо

    Момчило

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *