IN4S

IN4S portal

(VIDEO/FOTO) Brutalnost kao obilježje crnogorske policije: Tuku i muče, a ne odgovaraju; građani očekuju da nova vlast smijeni batinaše i njihove šefove

1 min read
Policijska brutalnost nije novina u Crnoj Gori. Godinama unazad službenici policije primjenjuju prekomjernu upotrebu sile nad građanima, što je javnost imala priliku da vidi i čuje posebno zadnjih mjeseci.

pripadnici Specijalne jedinice

Policijska brutalnost nije novina u Crnoj Gori. Godinama unazad službenici policije primjenjuju prekomjernu upotrebu sile nad građanima, što je javnost imala priliku da vidi i čuje posebno zadnjih mjeseci.

Javnost je ostala zgrožena kada je nekoliko službenika pljevaljske policije brutalno tukla mladića koji je besmoćno ležao na ulici. Više policajaca sa opremom za razbijanje demonstracija, 13. maja, prilikom protesta građana protiv hapšenja vladike Joanikija i sveštenika SPC, je u Pljevljima udarala O.M. pendrecima, rukama i nogama.

Nakon reakcije javnosti i NVO sektora, Savet za građansku kontrolu rada policije je na osnovu dostupne dokumentacije i video zapisa, ocijenio da su pljevaljski policajci u postupanju prema mladiću O.M. prekoračili ovlašćenja zbog čega je došlo do povrede prava.

Takođe, i u stanici policije službenici često prekorače svoja ovlašćenja, pa tako na nehuman način vrše ispitivanja osumnjičenih.

Pritvorenik Aleksandar Đurđevac tvrdi da su ga prije nekoliko mjeseci sprovodinici izveli iz Istražnog zatvora, a potom odvezli u Nikšić, gdje su ga mučili pripadnici Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije (SBPOK).

I državljanin Srbije Srđan Vušurović, kojeg su pripadnici Specijalnog tima policije uhapsili nedavno u Podgorici, koji se sumnjiči za planiranje likvidacije Aleksandra Jabučanina, tvrdi da je pretrpio policijsku torturu.

Specijalni policijski tim, foto: CdM

“Nakon što sam smješten u policijsko auto, došla su dva „BMW-a” iz kojeg su izašli neuniformisani momci, oteli me iz službenog vozila i odvezli na nepoznatu lokaciju. Tu sam oko pet sati izložen torturi, batinama, gušenjem plastičnom kesom, elektrošokerim, sve u cilju da priznam da sam namjeravao da ubijem izvjesnog Jabučanina. Nuđeno mi je da lažno optužujem ljude koje su oni pominjali i da ću dobiti novi identitet ukoliko svjedočim to što su tražili od mene. Kako nisam pristao, tortura, iživljavanje i zlostavljanje se naglo pojačalo, te su počeli da me biju ne birajući mjesto po tijelu”, kaže on.

Epilog brutalnog prebijanja vođe navijača „Varvari“ Aleksandra Čake Ivanovića od strane policajaca nakon fudbalske utakmice FK Sutjeska – FK Budućnost 3. aprila prošle godine je da tužilaštvo neće krivično goniti nikog zbog ovog postupka.

Iako je Ivanović brutalno prebijen, što je za posledicu moglo imati i njegovu smrt, tužiteljka nije pronašla ništa sporno u postupanju policajaca koji su izvršili ovo nedjelo.

U svakom slučaju, policajci koji su prebili Čaku Ivanovića trebalo bi da odgovaraju za nanošenje teških tjelesnih povreda i ugrožavanje života i tijela. Propuštanje da se to učini je još jedan dokaz duboke krize u kojoj se nalazi naš pravosudni sistem, kao i činjenice da u njemu rade ljudi koji su spremni da pogaze Ustav i osnovna ljudska prava kako bi bili po volji čelnicima režima.

brutalno prebijanje Čake Ivanovića

Ovakvih i sličnih primjera, zaista je mnogo. Međutim, ono što posebno zabrinjava jeste činjenica da je prethodna vlast u većini slučajeva štitila službenike policije. Tužilaštvo protiv njih je odugovlačilo procese, koji su u ćeni slučajeva ostali neriješeni ili pak zastarali.

Na ovu temu razgovarali smo sa predstavnicima nove parčamentarne većine, koji su saglasni u jednom – da se ovakvi slučajevi ne smiju više dešavati.

Krvavac: Vlada MORA do kraja istražiti i ispitati eventualna prekoračenja policije

Odbornik Demokrata u SO Pljevlja Bojan Krvavac kaže da je Crna Gora, nažalost, kao država i kao društvo predugo bila okovana lancima jednog od obilka autokratskog režima.

Bojan Krvavac

„Shodno tome, devijantna ponašanja, nedostatak profesionalizma i službeničke časti su zahvaljujući takvom načinu vladavine, bili svakodnevna pojava. Pogotovo je to bilo vidljivo među pripadnicima Uprave policije, koji su , istina ne svi, bili maltene instrument u rukama predstavnika bivšeg režima u cilju obračuna sa političkim neistomišljenicima, protivnicima i disidentima. Naravno, kao i u vremenu iza nas, tako i danas postoje časni i odgovorni pripadnici policije, koji svoj posao vrše odgovorno i za takve ljude mora biti mjesta u svakom sistemu, bez obzira ko njime rukovodio“, istakao je naš sagovornik.

Printskrin

Svaka ozbiljna vlast, ističe on, pa tako i Vlada koja je od skora preuzela upravljanje Crnom Gorom, mora do kraja istražiti i ispitati eventualna prekoračenja, torturu nad pojedinicima i nesavjesno ponašanje pripadnika Uprave policije nad građanima i iste, ukoliko se dokažu tačnim tvrdnje o prekoračenju ovlašćenja, kazniti odgovarajućom sankcijom.

„Što se tiče konkretnog slučaja prebijanja mladića,Ognjena Mijatovića, svi građani Crne Gore su svjedoci, zahvaljujući video materijalima, prekoračenja ovlašćenja pripadnika policije i brutalnog prebijanja dvadesetogodišnjaka. Ostaje nejasno zašto ovaj slučaj još uvijek nije dobio svoj epilog a mnogo benigniji slučajevi su dobijali pažnju javnosti i dobijali su odgovarajući ishod pred relevantnim sudskim instancama. Što se odbornika Demokratske Crne Gore tiče, ovaj slučaj je jasan, pripadnici CB Pljevlja su prekoračili svoja ovlašćenja, palicama, rukama i nogama su tukli oštećenog Mijatovića i ako postoji pravda, počinioci ovog djela se moraju kazniti shodno zakonskim odredbama u konkretnom slučaju„, naglasio je Krvavac.

Prema njegovim riječima, pred novom Vladom su brojni izazovi, kako u ekonomskom i finansijskom dijelu konsolidovanja države, tako i u ovom dijelu bezbjednosnog sektora.

„Mnogi slučajevi , koji su u prethodnom periodu okupirali i opterećivali cjelokupno crnogorsko društvo, moraju biti rasvijetljeni, njihovi nalogodavci i počinioci kažnjeni, kako bi neopterećeni aferama i skandalima mogli da se posvetimo pravljenju uslova za što kvalitetniji život svih građana Pljevalja, bez obzira na vjeru, naciju ili političku pripadnost“, zaljučio je Krvavac.

Ivanović: Policija mora primjenjivati sva svoja ovlašećnja shodno Pravilniku

Dragan Ivanović, šef Kluba poslanika i potpredsjednik SNP CG ocijenio je da, to što svakodnevno čujemo svjedočenja pojedinaca da su pretrpjeli torturu od strane pripadnika policije, samo je pokazatelj kakvo je trenutno stanje u crnogorskoj policiji.

„Po mom mišljenju, a svjedok sam već dugi niz godina, to stanje se nije popravilo nego je sve gore i gore a za to su najodgovorniji rukovodioci crnogorske policije. Gledajući ono što se dešavalo u Budvi, Pljevljima, 2015. u Podgorici i mnoge druge slučajeve, očekivao sam da će se neko, ako ne direktor policije, od rukovodstva zapitati dokle tako. Poznato je po pravilu vršenja poslova pripadnika policije kako se savlađuje otpor nekog lica, bio on aktivan ili pasivan. Isto tako, koju snagu primijeniti. Kad se kaže fizičku, onda se misli na zahvat poluge a nikako gaženje vojničkim čizmama i udaranje pesnicama“, kaže Ivanović za naš portal.

Dragan Ivanović

U par komentara ranije sam, kaže on, analizirao neke događaje a posebno onaj kada je napadnut od strane policije gospodin Martinović u Podgorici.

„Sav svoj bijes pripadnici policije su tada iskalili ne samo na Martinovića nego i na njegov automobil. Svi ovi događaji, poznati i nepoznati, a čini mi se da ih je u zadnje vrijeme sve više, daju mi za pravo da jedva čekam da dođe do promjene na vrhu crnogorske policije i da dođu policajci koji će voditi računa kako će policija koristiti sva svoja službena ovlašćenja kojih je puno, čak od davanja upozorenja pa do upotrebe vatrenog oružja, ali se tačno zna kad koje ovlašćenje treba primijeniti i kako. Što znači da taj starešina policije cijeni opravdanost upotrebe sredstava prinude i pravda ili ne pravda tj. preduzima odgovarajuće disciplinske mjere protiv službenika policije“, ističe Ivanović.

U razgovoru sa ministrom unutrašnjih poslova, kaže da je shvatio da on jedva čeka da novim zakonom Uprava policije pripadne Ministarstvu, gdje bi on mogao sa pozicije ministra da kontroliše rad policije i da radi na tome da policija mora primjenjivati sva svoja ovlašećnja shodno Pravilniku o vršenju poslova službenika policije, što bi značilo da ovakvih slučajeva neće biti.

„Ukoliko bi ih bilo, svaki policijski službenik bi odgovarao za prekoračenje službenih ovlašćenja“, zaključio je Ivanović.

URA: Opstrukcija istrage, zavjet ćutanja i solidarnost policijskih službenika

Policijska tortura nad građanima je sistemski problem u Crnoj Gori, prvenstveno zbog nekažnjavanja policijskih službenika u prethodnim slučajevima torture, kojih je prethodnih godina bilo više, naročito tokom protesta“, ocijenili su u razgovoru za IN4S iz Građanskog pokreta URA.

Epilozi slučajeva budu najčešće opstrukcija istrage, zavjet ćutanja i solidarnost policijskih službenika, što sve utiče na izostanak identifikacije odgovornih za brutalnost i okrutnost. Najčešće, ako ne postoji snimak napada, za njih javnost gotovo nikad i ne sazna. Pripadnici policije su, zbog dugogodišnjeg odsustva odgovarajuće reakcije čelnika Ministarstva unutrašnjih poslova i policijske organizacije ohrabreni na zloupotrebu prinude“, navode iz GP URA.

Trenutno, epilog slučaja prebijanja mladića u Pljevljima tokom protesta zbog Zakona o slobodi vjeroispovijesti neodoljivo podsjeća, ocjenjuju, na slučaj brutalnog prebijanja bokserskog menadžera Milorada Martinovića 2015. godine u vrijeme demonstracija Demokratskog fronta.

„Iako je javnost, zahvaljujući snimku, svjedočila da je Martinovića tuklo više od dvadeset pripadnika specijalnih jedinica, do današnjeg dana svi odgovorni za taj zločin nisu pred zakonom odgovarali. Ovakvi slučajevi govore samo jedno – s obzirom na to da policijska tortura u Crnoj Gori odavno ne podrazumijeva pojedinačne incidente, policiji je neophodna reforma“, podsjećaju.

Prema njihovim riječima, zadatak nove Vlade Crne Gore biće da dosadašnju praksu zaustavi, na način što će adekvatnim mehanizmima nadležni organi sprovoditi istragu i utvrđivati odgovornost, a u krajnjem slučaju odrediti suspenziju ili otkaz onome ko zloupotrebljava službeni položaj.

Budva, policija „radi svoj posao“

„Svakako, prvi korak je napravljen, jer je Vlada prepoznala problem policijske torture kao sistemski problem, a sa čelnih pozicija smijenili smo one koji su ga tolerisali godinama. Očekujemo da će se ići dublje u problematiku i da će novi rukovodioci naći pravo rješenje, a da ćemo o ovim slučajevima govoriti samo kao o prošlosti“, istili iz GP URA.

Ujedinjena Crna Gora: Građani će sve više i više pokazivati hrabrost da svjedoče o torturi

Iz Ujedinjene Crne Gore su kazali, da je demokratija proces, a sigurno je da što više Crna Gora bude napredovala, javljaće se hrabrost kod ljudi na raznim pozicijama i funkcijama koji će željeti da svjedoče o nepočinstvima bivšeg režima.

„Sve što slušamo ovih dana smo znali. Sve smo uporno isticali kao probleme sa kojima smo se borili. Ohrabrujemo da saznamo i nešto novo. Svako prebijanje, napad, prijetnja, a posebno ubistva koja su nerasvijetljena godinama, neka i decenijama, moraju biti prioritet nove vlasti – moramo naći počinioce i nalogodavce“, navode iz UCG.

Milo Đukanović i Veselin Veljović

Ističu da očekuju hrabrost od nove Vlade da se uhvati u okršaj sa navedenim problemima.

„Očekujemo da ne postoji kompromis, jer društvo zaslužuje odgovore. Očekujemo i brzinu u djelovanju, jer je sloboda nestrpljiva. Očekujemo ozbiljnost, jer je Crna Gora zaslužila“, zaključuju iz UCG.

Podsjetimo, trenutni vršilac dužnosti Direktora policije je Vesko Damjanović, koji je došao na čelu policije nakon što je njegov prethodnik Veselin Veljović podnio ostavku.

Podjelite tekst putem:

10 thoughts on “(VIDEO/FOTO) Brutalnost kao obilježje crnogorske policije: Tuku i muče, a ne odgovaraju; građani očekuju da nova vlast smijeni batinaše i njihove šefove

  1. Sve se zna koji su nego ove postene policajce koji su odbili narod terorisati treba odmah vratiti na posao i dati im rukovodece pizicije i oni znaju sav tal olos poimenicno i odmah ih odstraniti iz policije.Necujem vise onoga poturicu iz Budve ili H.Novog vise sto je stalno prijetio Srbima izgleda da se zavukao u misiju rupu i ovoga iz N.Sada sto stoji na ledjima ovoga covjeka iz Budve po kratkom postupku treba istjerati iz policije.

    21
  2. ONI SU SAKUPLJALI LJUDE KOJI IM ODGOVARAJU ZA NJIHOV SISTEM! SVAKA SUMNJA NA MALTRETIRANJE BILO KOGA MORA DA DONESE SUSPENZIJU SA ODGOVORNOG I MANJE ODGOVORNOG MESTA!

    18
  3. Što reče front narodna pravda, odvojiti žito od kukolja pa motkom ili sprejom u oči pa da stoka vidi kako je to. Iako su po meni svi oni slični. Koji su to pošteni a koji nepošteni. Gde su pošteni bili pre par meseci. Briga za porodicu ne pije vodu.

    23
  4. Odvojiti batinaše od poštenih policajaca,građani da naprave javni spisak batinaše i krimos policajaca po opština,pa će se lako izaći na kraj sa njima,ako vlada neće.

    27
  5. Dok se god ne ociste i procesuiraju osobe iz oblasti sile, policije, sudstva, tuzilasiva, tajnih organizacija i sluzbi nema napretka ovom drustvu. Normalni gradjani nemaju cemu dobrom da se nadaju.
    Nijesu nam potrebni prijeki sudovi, al normalni sudovi moraju da rade. Ne pamtim da je iko ikada iz ovih svera odgovarao. Zato nam se ovakva situacija i desila.

    43
    1
  6. Ološu kom demokratija leži u batinanju naroda-demosa, tragovi smrde ovakvim nečovještvom! Pravo, kužno lice milogorskog nacizma se ne može sakriti…

    40
    1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *