ИН4С

ИН4С портал

„Велтвохе“ оштро о председници лажне државе: Османијева није пожељан гост у Швајцарској

1 min read

Вјоса Османи

Председница привремених институција у Приштини Вјоса Османи боравила је у званичној посети Швајцарској, земљи која према сопственим међународно-правним принципима не би смела да признаје тзв. Косово, пише швајцарски недељник „Велтвохе“.

Швајцарска организује званични државни пријем највише једном годишње, када су позвани гости веома различитог значаја, као што су на пример 1980. године то били британска краљица Елизабета Друга и њен супруг Филип, који су боравили у тој земљи неколико дана. Ове године то је председница тзв. Косова Вјоса Османи, а пријему њој у част присуствовао је и „некрунисани краљ фудбала Ђердан Шаћири“.

„Велтвохе“ је пренео писање Енвера Робелија, новинара дневног листа „Тагесанцајгер“, који тврди да је посета Османијеве „велика част за малу балканску државу“ и да је „радост због тога огромна у косовској дијаспори“.

Ипак, швајцарски недељник примећује да се приликом све те радости заборавља да Швајцарска према сопственим проглашеним принципима и стриктној међународно-правној пракси никада није смела ни да призна тзв. Косово.

Швајцарско Министарство спољних послова објашњава своје принципе у признавању држава на следећи начин:

„Према доктрини о три елемента, држава треба да има следеће карактеристике: територију, народ и државну власт.“

У случају тзв. Косова, како наводи „Велтвохе“, сама територија је спорна, јер на њу и даље у основи полаже право Србија. Што се тиче „народа“, већина грађана тзв. Косова се идентификује као Албанци, али далеко је кључнији трећи елемент доктрине: државна власт.

„Чињеница је да не постоји државна власт на тзв. Косову, за шта је доказ стално присуство страних трупа, укључујући и до 215 швајцарских војника у саставу Кфора. Њихова мисија је да надоместе недостатак државне моћи. Ови војници морају створити безбедно и стабилно окружење за косовско становништво и осигурати слободу кретања за све“, наводи „Велтвохе“, преноси РТ Балкан.

Швајцарска, према сопственим принципима, није требало да призна тзв. Косово као независну државу 2008. године, додаје се, баш као што то до сада није учинило ни пет држава ЕУ. На пример, Шпанија се плаши да би Каталонија, Баскија и Андалузија у супротном постале независне.

Председница привремених институција у Приштини, подсетимо, у среду и четвртак боравила је у дводневној посети Швајцарској.

Она је из Женеве поручила да је Марти Ахтисари поставио темеље тзв. Косова какво је данас, а корени свега за шта се залажемо леже управо у Ахтисаријевом плану, који је био „главни план“ за проглашење независности 2008. године.

„У колективној свести народа Косова, име Мартија Ахтисарија је заувек урезано као једног од највећих пријатеља народа тзв. Косова“, рекла је Османи на семирану о Ахтисаријевом наслеђу, хвалећи његов „историјски допринос изградњи државе и мира у региону“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *