IN4S

IN4S portal

Velika Britanija kupuje špijunske balone

1 min read

Velika Britanija razmatra kupovinu flote špijunskih balona koji mogu da lete na velikim visinama iznad neprijateljskih država, piše “Tajms”.

Ostrvski ministri su prošle godine potpisali ugovor o istraživanju vredan 100 miliona funti s američkom kompanijom za razvoj “stratosferskih vazdušnih sistema bez posade”.

Tehnologija se razvija za Ministarstvo odbrane Ujedinjenog Kraljevstva u okviru projekta nazvanog “Etar”, a tiče se balona za nadzor koji lete na visini između 15 i 24 kilometara, što znači da su manje šanse da će ih uhvatiti vazdušna turbulencija.

Pošto su prošle jeseni letelice testirane u pustinji Arizone, Ministarstvo je potvrdilo da je zainteresovano za kupovinu sistema “baziranih na balonima”.

A da će Britanija investirati u niz mogućnosti koje uključuju i balone i konvencionalne dronove, pisao je i časopis Ministarstva “Disajder”.

Američka kompanija koja radi s britanskom vladom na pomenutom programu zove se “Sijera Nevada korporejšn”. U oktobru je uspešno testirala balon koji je poleteo iz mesta Pejdž u jugozapadnoj državi Arizona, a potom je odleteo na severoistok. Za ovu godinu je predviđen probni 60-dnevni let.

Interesovanje za korišćenje balona u vojne svrhe naglo je poraslo nakon prošlomesečnog kinesko-američkog sukoba oko letećih objekata – vojska SAD je oborila, kako su naveli, kineski špijunski balon iznad obale Južne Karoline, dok je Peking tvrdio da se radilo o meteorološkoj letelici koja je greškom skrenula s kursa, prenosi RT.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *