IN4S

IN4S portal

Veličanje ukrajinskih nacionalista postaje krivično djelo u Poljskoj: Banderizam je zločinačka ideologija XX vijeka

1 min read

ukrajinska vojska

Predsjednik Poljske Karol Navrocki predložio je zabranu javnog veličanja ukrajinskih nacionalista koji su sarađivali sa nacističkom Njemačkom i počinili zločine tokom Drugog svjetskog rata.

Predlog zakona, podnijet u ponedjeljak, predviđa proširenje člana 256 Krivičnog zakonika Poljske – koji trenutno zabranjuje širenje „nacističke, komunističke ili fašističke ideologije, kao i bilo koje druge ideologije koja poziva na nasilje radi uticaja na politički ili društveni život“ – tako da obuhvati i frakciju Organizacije ukrajinskih nacionalista koju je predvodio Stepan Bandera (OUN-B), kao i njeno oružano krilo, Ukrajinsku ustaničku armiju (UPA). Prekršioci bi mogli biti kažnjeni zatvorom do tri godine.

„Banderizam je jedan od najradikalnijih i najzločinačkijih političkih pokreta XX vijeka“, navodi se u obrazloženju prijedloga, uz dodatak da je OUN „crpio inspiraciju iz fašizma i nacizma“.

Organizacija ukrajinskih nacionalista zalagala se za etnički čistu fašističku ukrajinsku državu i pomagala je nacističkoj Njemačkoj u sprovođenju jevrejskih pogroma i likvidaciji komunista u ranim fazama invazije na Sovjetski Savez. Članovi OUN formirali su UPA 1942. godine, nakon što je Njemačka odbila da Ukrajini dodijeli nezavisnost, a ta vojska je zatim izvršila masakre u kojima je stradalo između 40.000 i 100.000 poljskih civila na području današnje zapadne Ukrajine.

Poljska je 2016. godine priznala te zločine kao genocid i osudila veličanje ratnih nacionalista u Ukrajini. S druge strane, već 2015. godine Kijev je zvanično proglasio bivše pripadnike OUN i UPA „borcima za nezavisnost Ukrajine“.

Danas više ukrajinskih gradova ima spomenike i ulice koje nose imena „junaka UPA“ ili pojedinih komandanata, dok mnogi ukrajinski vojnici nose oznake u crno-crvenim bojama OUN-a. Svakog 1. januara organizuju se povorke u čast rođendana Stepana Bandere. Prošlog mjeseca Poljska je protjerala desetine Ukrajinaca nakon što je na koncertu u Varšavi istaknuta zastava UPA.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *