ИН4С

ИН4С портал

Већина против наметања закона Српској, Додик најпопуларнији

1 min read

Председник Републике Српске Милорад Додик и даље је најпопуларнији политичар у Српској, а уколико би сада био одржан референдум о Суду и Тужилаштву БиХ, око 70 одсто грађана РС би се изјаснило против неуставног и незаконитог наметања закона од високог представника и примене његових одлука на територији тог ентитета, показује истраживања Центра за друштвена истраживања и анализе.

republika srpska

Да је референдум добра одлука сматра 42 одсто испитаника, исти толико их нема став о томе, док 16 процената референдум види као лошу политичка одлуку.

У фокусу истраживања Центра из Бањалуке био је и рејтинг политичких партија у РС, преноси портал „Искра“ и наводи да би тренутно 50,23 одсто грађана на изборима гласало за владајући СНСД.

Сви притисци на Републику Српску, додаје портал, али и догађаји непосредно пре и током комеморације у Поточарима, посебно ослобађање муслиманског ратног команданта у Сребреници Насера Орића и напад на српског премијера Александра Вучића, довело је до појачане националне хомогенизације у Српској.

Уздржаност опозиционог блока у Српској о питању референдума довела је до пада њиховог рејтинга, тако да би опозициони блок „Савез за промјене“ имао око шест одсто мање гласова него током прошлогодишњих избора, док би владајућа коалиција у Српској остварила раст већи од 10 одсто.

Када се посматра укупан број испитаника, председник РС Милорад Додик и даље је најпопуларнији политичар у Српској, са просечном оценом 3,37, док су функционери водеће опозиционе партије СДС-а Младен Босић и Огњен Тадић претрпели пад рејтинга – просечне оцене су им 2,25, односно 2,61.

Резултати истразивања показују, између осталог,  и то да када би у овом периоду били одржани избори у Српској, излазност би била већа за 2,29 одсто него на октобарским изборима 2014. године.

На питање да ли самосталност Републике Српске треба да буде политички циљ за будућност 53,54 одсто испитаника заокружило је одговор „да“, њих 15,34 одсто одговор „не“, док је 31,12 одсто испитаника рекло да нема став о овом питању.

Српска православна црква је институција од највишег поверења грађана РС, испред Министарства унутрашњих послова РС и Владе Републике Српске.

Када је у питању референдум о уласку БиХ у Европску унију, 43,4 одсто грађана Српске би гласало за чланство, њих 33,87 одсто би било против, док је 22,73 одсто испитаника одговорило „не знам“.

Упитани шта мисле и о чланству БиХ у НАТО савезу, 12,74 процената анкетираних у  РС би гласало за, 65,66 одсто би било против, док 21,6 одсто испитаника нема јасан став.

Истраживање је обављено на узорку од 1.414 испитаника у периоду од 17. 20. јула у 72 места Републике Српске.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *