IN4S

IN4S portal

Veče humora i satire Dragana Koprivice i Vladislava Vlahovića

1 min read
Veče humora i satire Dragana Koprivice i Vladislava Vlahovića biće održano u ponedjeljak, 28. maja, u velikoj sali KIC-a "Budo Tomović" sa početkom u 20 časova.
dragan Koprivica

Dragan Koprivica

Veče humora i satire Dragana Koprivice i Vladislava Vlahovića biće održano u ponedjeljak, 28. maja, u velikoj sali KIC-a „Budo Tomović“ sa početkom u 20 časova.

O fenomenu aforizma, kao žanra, govoriće poznati crnogorski pozorišni reditelj i intelektualac Blagota Eraković, a specijalna gošća humorističke večeri je pjesnikinja i aforističarka iz Srbije, iz Sremskih Karlovaca, Deana Sailović.

Povodi za ovo Veče su nova knjiga aforizama Dragana Koprivice „Etida u CG-molu“ (ITP „Unireks“, Podgorica, 2018.), kao i međunarodna nagrada Vladislavu Vlahoviću, „Radoje Domanović – ekselencija satire“ (Beograd), za najboljeg stranog satiričara u 2017. godini. Program će voditi glumica Adriana Žolja Bošković, a planirani su i gosti iznenađenja.

Dragan Koprivica je rođen 1953. u Nikšiću, profesor je ruske književnosti, redovni profesor univerziteta, književni kritičar, esejista, pjesnik, dramski i prozni pisac, aforističar i TV-scenarista (po njegovom scenariju Živko Nikolić je uradio seriju „Oriđinali“, Slobodan Šćepanović seriju „Doktori kod Bolandže“, i Goran Bulajić TV-drame „Jedan dan kod advokata” i „Oče, laku noć” u produkciji TVCG).

Koprivica se bavi režijom u okviru verbalnog i neverbalnog teatra u amaterskim pozorištima u Crnoj Gori, i dosad je režirao oko dvadeset predstava, a bavi se i narodnom muzikom i organizuje svoje koncerte.

Dobitnik je nagrada: „Branko Ćopić” za roman „Grad pisaca” (Beograd), „Marko Miljanov“ i „Dušan Kostić“ za knjigu drama „Jedan dan s familijom Kiš” (Podgorica), “Tipar” (humorista godine; Dani humora i satire, Pljevlja), “Risto Ratković” (zbirka poezije “Mi i oni”, Bijelo Polje), “Isak Samokovlija” (zbirka pripovijedaka, Pljevlja), a dobitnik je i nagrada “Dositej Obradović” za kulturu i prosvjetu (Beograd) i Nagrade grada Nikšića “18. septembar” za kulturu.

Vladislav Vlahović je rođen 1963. u Rovcima, opština Kolašin. Školovao se u Vlahovićima, Međuriječju, Mostaru, Zadru i Beogradu, i kroz obrazovanje stekao visoku stručnu spremu i postdiplomska usavršavanja u rangu doktorata. Po profesiji je vojni pilot, a bio je angažovan i u jugoslovenskoj i crnogorskoj vojnoj diplomatiji, kao izaslanik odbrane u Velikoj Britaniji, i vojni predstavnik Crne Gore u Briselu. Piše aforizme, epigrame, poeziju i satiričnu prozu.

Dobitnik je velikog broja priznanja i nagrada iz književnosti, a samo za proteklih godinu dana, od maja prošle godine, dobio je šest najprestižnijih nagrada za humorističko-satiričnu književnost: „Nadži Naman“, (Bejrut, Liban, 2017); „Zlatna povelja za poeziju“ i “Pobjednik pobjednika” Međunarodnog festivala „Velika praznina za veliki let“ (Rakovica, Srbija, 2017), Nagrada za priču Osamnaestog Crnogorskog festivala humora, satire i karikature (Danilovgrad, 2017) i, posebno, Nagrada “Radoje Domanović – ekselencija satire” – Beograd, za najboljeg inostranog satiričara u 2017. godini, kao i nagrada “Zlatna kaciga” za priču na Dvadeset šestom Međunarodnom festivala humora i satire „Zlatna kaciga“, (Kruševac, Srbija, 2018).

Deana Sailović je rođena u Sarajevu, živi u Sremskim Karlovcima, autorica je tri knjige aforizama “Princeza na zrnu razuma”, “Elektronska ispovedaonica” i “Koji sam ja meni idiot”. Priredila je zbornik “Žena i aforizam”, član je Udruženja književnika Srbije, Društva književnika Vojvodine i BAK-a (Beogradskog aforističarskog kruga). Urednica je satirične redakcije portala za kulturu “Pokazivač”, regionalnog časopisa za humor i satiru “Satirične vertikale”, i edicije za humor i satiru u biblioteci “Vertikale”. Zastupljena je u brojnim zbornicima i antologijama.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *