(VIDEO) Premijerski sat – Spajić: U uspjeh „Evrope sad 2“ vjeruju građani
1 min read
Poslanici Skupštine Crne Gore juče su završili raspravu o Predlogu zakona o budžetu Crne Gore za 2024. godinu. Danas je u podne na dnevnom redu Premijerski sat. Sinoć su se na crnogorskim portalima mijenjale informacije iz minuta u minut o (ne)dolasku predsjednika Vlade Milojka Spajića na današnji premijerski sat. Nakon toga je premijer potvrdio svoje prisustvo. On je danas odgovarao na poslanička pitanja.
U uspjeh „Evrope sad 1“ vjeruju građani koji su nam dali povjerenje za nastavak tog programa, a to je i korak ka programu „Evropa sad 3“, kazao je premijer Milojko Spajić tokom premijerskog sata.
On je kazao da će drugi dio programa „Evropa sad 2“ sprovesti kao i prethodne mjere te da je ta mjera već u predlogu budžeta za 2024., i da počinje za nekoliko dana. On je naveo da je januarsko povećanje minimalne penzije dio tog programa.
Spajić je to kazao na pitanje poslanika Građanskog pokreta URA Dritana Abazovića, koji je pitao gdje je „Evropa sad 2“ u predlogu budžeta.
„Ova Vlada je imala mjesec i po dana da predloži budžet, zato ćemo u prvom kvatralu 2024. početi sa radom na pripremi fiskalne strategije“, najavio je Spajić.
Dodao je da su „Evropa sad“ identični te da nema razloga da se ne da podrška narednom programu.
Abazović je zatražio objašnjenje, jer su građani kako tvrdi, prevareni obećanjima.
„Interes građana je da znaju zašto ste ih prevarili. Niste predložili mjere koje ste obećali. Đe Vam je 1.000 evra prosječne plate“, naveo je on i dodao da li građani treba da im vjeruju.
Abazović je kazao da su Spajićeve teze nepouzdane ali i da je proljetos tvrdio da će država bankrotirati. On je ponovio da su građani prevareni jer nema uvećanja plata.
On je pozdravio ministra finansija Novicu Vukovića, za kojeg je kazao da je demaskirao politiku 44. Vlade. Naveo je i da će prosvjetni radnici danas predložiti uvećanje plate pet odsto od 1. januara i istu tu mjeru, kroz nekoliko mjeseci.
Pitanje je postavila i Jevrosima Pejović iz posebnog kluba poslanika, koja je pitala da li je Vlada napravila analizu prije sprovođenja „Evrope sad 2“ i kada će biti objavljena.
Spajić je naveo da je odgovor za to pitanje identičan onom koji je dao Abazoviću.
„Barska plovidba“ nema novac za novi brod
Poslanik Socijaldemokrata Branislav Nenezić pitao je da će Vlada pokušati da obnovi pomorske linije Bar-Bari u susret turističkoj sezoni, i to kroz davanje te linije na koncesiju ili kupovinom trajekta. Upitao je hoće li biti preispitivanja odluke Skupštine akcionara „Barske plovidbe“ iz juna ove godine, kojom se odobrava kupovina „Ro-Ro“ broda „Francesca“.
Spajić je kazao da će Ministarstvo pomorstva i saobraćaja raditi na tome ali da situaciju komplikuju krediti ka „Exim banci“ i novac koji „Barska plovidba“ mora da vrati po odluci Agencije za zaštitu konkurencije.
„Od mogućnosti uspostavljanja parnerstva do uspostavljanja nekog brodara. Kada je u pitanju „Francesca“, tu odluku je donijela prethodna Vlada ali ne može realizovana jer Barska plovidva nema novac za ovu kupovinu“, naveo je Spajić.
Sjever razvijaju kroz povezivanje
U 13 od 25 opština, dominatno na sjeveru, danas ima znatno manje stanovnika nego 2011. i zbog toga je bilo značajno da se odži popis stanovništva ali i taj region unaprijedi kroz bolje povezivanje sa ostatkom države.
To je premijer Milojko Spajić kazao na pitanje poslanika Bošnjačke stranke Ervina Ibrahimovića, koji je pitao šta će Spajić uraditi za sjever.
„Apsolutni je prioritet da do 2030. kompletiramo putnu infrastrukturu i što prije krenemo sa radom na ostatku auto-puta. Predlogom budžeta su planirani značajni kapitalni projekti za ovaj dio države“, kazao je on.
Dodao je da će sjever dobiti podršku i kroz poljoprivredne mjere koje planiraju kao i one koje su najavljene.
Ibrahimović je dodao da žele da se stanovništvo zadrži na sjeveru i taj region dobije pažnju koju zaslužuje. On je naveo da je Vlada poslala poruku da sjever nema čemu da se nada.
Zakon ne omogućava dvojno državljanstvo
Spajić je kazao je i da zakon trenutno ne dozvoljava dvojno državljanstvo kao i da je predsjednik Skupštine Andrija Mandić najavio dijalog o toj temi, te da njega treba detaljnije pitati o tome.
On je naveo da je Mandić tokom susreta sa domaćim iseljenicima iz Turske saznao da oni žele da dobiju pasoš Crne Gore. Spajić je to kazao odgovarajući na pitanje poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Andrije Nikolića.
Poslanik DPS-a Andrija Nikolić naglasio da se nada da Spajić sa poslanicima više neće komunicirati putem telefona, pri čemu ga je pitao o izmjenama Zakona o državljanstvu. On je naveo da je Mandić kazao da za to postoji rapoloženje unutar parlamentarne većine.
„Svaka Vlada mora da zna koje su joj politike i da ih objasni. Posebno pitanje liberalizacije državljanstva Da ne govorimo o odluci Vlade Zdravka Krivokapića koja je zaustavljena zahvljujući javnosti, gdje se pokušalo intervenisati na oduzimanju državljanstva jednom broju državljana i akciji koja je ličila akciji Vojisalava Koštunice. Posebno pitanje liberalizacije državljanstva“, kazao je Nikolić.
Nema pitanja vladajuće većine
Parlamentarna većina je odsutala od postavljanja pitanja Spajiću na premijerskom satu, potvrdio je predsjednik Skupštine Andrija Mandić.
„U razgovoru sa premijerom dogovorili smo da se ispoštuje ono što je dogovoreno na kolegijumu predsjednika Skupštine, da ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović odgovara na pitanja a mi iz parlamentarne većine koji podržavamo Vladu, postigli smo dogovor da naši predstavnici odustanu od pitanja premijeru“, kazao je Mandić.
On je naveo da Spajić ima važne obaveze i sastanak sa Sindikatom prosvjete.
Spajić je trebao da odgovara na pitanja većine poslaničkih klubova.
Poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar zatražio je da se Spajić izvini poslanicima i Skupštini radi neprimjerenog ponašanja i rječnika, pri čemu je naglasio da je on danas gost u toj instituciji.