УРА: Влада води анти-развојну политику, клизимо ка банкроту јавних финасија
1 min read
Питање је времена када ће Влада Црне Горе кренути у преговоре са ММФ-ом, јер макроекономски показатељи говоре о сталном погоршању који води ка неодрживости јавних финансија, истакао је Милован Баждар, члан Секретаријата за економију Грађанског покрета УРА.
Он наводи да је Црној Гори хитно потребна „свеобухватна економска реформа кроз сет краткорочних и дугорочних мјера, као и да се држава не смије више скупо задуживати“. Баждар истиче да консолидација буџета неће ићи „без снижења расходних ставки, у ситуацији када немамо могућности раста изворних прихода“, те да је ДПС-ова власт црногорску економију „довела у крајње сложену и тешку ситуацију из које се не може лако извући“.
„Немамо податке о извршењу буџета за 2016. годину, али чак и да је остварен на нивоу буџетског закона, потпуно је јасан нгативан тренд свих важних агрегата: дефицит буџета није мањи од 300.000.000 еура, буџетска кредитна задужења су у порасту – иако су 2015. године износиле чак 832.000.000 еура, константно високи бруто трошкови државне администрације, као и раст јавног дуга“, истакао је Баждар.
Баждар наводи да „са једне стране имамо низак ниво СДИ, огроман спољнотрговински дефицит, слабу наплату пореских прихода и уопште пад готовинских прихода“, док су, са друге стране, буџетски издаци „генерисани кроз раст финансијских трошкова (годишње камате на зајмове цца 80.000.000 еура)“.
„Наплата незаконитих државних гаранција, пораст социјалних давања и раст капиталних издатака због преузетих обавеза креирају слику јавних финансија у сталном и брзом погоршању. Узроци оваквог стања леже у два основна елемента: први је анти-развојна економска политика коју ДПС-ова Влада води деценијама (која се огледа у одсуству јасне стратегије развоја економије кроз ослонац у реалном сектору), а други елемет је ДПС-ова ад хоц политика која увијек отворено валоризује партијски интерес кроз незаконито давање државних гаранција и томе слично“, навео је Баждар.
Баждар истиче да је „либерална тржишна економија у спрези са лобијем ДПС-а и криминогеним структурама довела до појаве монопола и снажног увозничког лобија и да није могуће очекивати преструктуирање привреде без адекватне економске политике – прије свега, финансијске и фискалне“. Баждар наводи и да је парадоксално то што поред постојећих потенцијала „још увијек немамо нити један развијени производни или услужни сектор на неком озбиљнијем тржишном нивоу“.
„Владина политика се константно руководи принципом социјализације и приватизације добитака, да нијесу уведене прогресивне пореске стопе којим би се фискални терет више усмјерио на приходе од капитала, да је изузетно ниска стопа пореза на добит којом је додатно фаворизован капитал а не продуктивне инвестиције“, закључио је Баждар.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

