URA: Iživljavanje Vlade nad radničkom klasom
1 min read
Uzimajući u obzir činjenicu da 51.000 ljudi u Crnoj Gori nema posao, da preko 40.000 radi na crno, a da je 12.000 zaposlenih osigurano na minimalnu zaradu od 193 eura, ali i ukupan položaj eksploatisane i osiromašene radničke klase, stav Vlade da Opšti kolektivni ugovor (OKU) predstavlja biznis barijeru – potencijalni je uvod u novo iživljavanje nad građanima Crne Gore, istakli su u Građanskom pokretu URA.
URA ističe da „aktuelna i nelegitimna Vlada donosi sve one nepopularne odluke koje, zbog blijedih pokušaja amortizovanja socijalnog nezadovoljstva, prethodni saziv Vlade nije imao hrabrosti donijeti“.
„Dok je standard zaposlenih u konstantnom padu, a realna prosječna zarada drastično manja od sve skuplje potrošačke korpe, Vlada donosi mjere štednje koje direktno pogađaju građane, dok zarade svojih funkcionera smanjuje za mizernih 8 odsto“, istakli su pokretu URA.
URA ukazuje da se današnje crnogorsko društvo, po klasnom i statusnom osnovu, dijeli na „malobrojne tajkune i partijske poslušnike sa jedne, i daleko brojnije „žrtve DPS-ove politike“ sa druge strane“.
„Iza razbijanja sindikata i marginalizovanja lijevih politika, kao uvoda u današnje stanje, a istovremenog prebacivanja fokusa na etno-nacionalnu identitetsku logiku, stajala je upravo Demokratska partija socijalista (DPS). Kako tada, tako i danas, radnička klasa ostala je najveća žrtva distributivne nepravde, odnosno kolateralna šteta svih pljačkaških privatizacija, tranzicije i DPS-ovog neoliberalnog ludila“, naveli su u pokretu URA.
URA ističe da Vlada ne može biti vlasnik života crnogorskih građana i radnika, jer je ona „isključivo njihov servis“.
„Crna Gora su ljudi, odnosno svi njeni građani, a ne privilegovani pojedinci, šef UDBA-e, bivši premijer ili DPS. Zbog njihove neodgovorne četvrtvjekovne politike, koja je od Crne Gore napravila državu socijalne nepravde, posebno je važno braniti ustavna načela i osloboditi društvo od autoritativne vlasti. A smjena takve vlasti, koja je uništila privredu, rasprodala resurse i ponizila građane, je preduslov demokratije i ekonomskog oporavka“, zaključili su u Građanskom pokretu URA.
I dok je sve to tako kako kazete vi uporno guslate nikad vise 1918 okupacija te Nato spas od Srba I Rusa itd a oni rade li ga rade.i dok god je vama vazniji interes esštamblimenta i strah od Srba tako ce biti.A govorite drzava svima.koja?? Upropastena i bankrotirana.Vjerujte takva ne treba nikom.osim sacici lupeza koja nam nevidjenom propagandom ispira mozak svaki dan.Prosto me nekad hvata stid pted samom sobom gdje zivim i gdje sam djecu rodila i podigla i svaki dan se pitam dokle cemo mi ovdje na Balkanu pristajati da nam Zapad stiteci svoje interese namece nevidjenu bandu na vlasti od Bosne do Makedonije tretirajuci nas kao marvu neznavenu sa onim cuvenim floskulama o nevidjenom napretku i liderstvu na Balkanu. Krajnje je vrijeme da shvatimo da smo svi na gubitku i Crnogorci i Srbi i Muslimani i Albanci i Hrvati.I zato i poted svih razlika zajedno do slobode.SVI….