УРА: Иза најма бродова Барске пловидбе крију се контроверзни послови ДПС-а
1 min read
Након што је почетком маја на броду Будва, у власништву Барске пловидбе, заплијењено пола тоне кокаина у Њемачкој, премијер Душко Марковић оцијенио је да у овом случају нема одговорности државе, јер је брод изнајмљен страној компанији.
“То би било исто као да би неко од ових опозиционих политичара који нас критикују и карикирају издао свој стан некоме, а да се у том стану сјутра пронађе дрога код закупца, то би значило да не би био одговоран закупац него закуподавац”, рекао је премијер Душко Марковић.
Из Грађанског покрета УРА проблематизују управо сумњиве компаније којима Барска пловидба даје бродове у најам. Тако су бродови Будва и Бар од 2014. године под најмом лондонске компаније Сеа Пионеер, која у Црној Гори има ћерку компанију – Сеа Пионеер Монтенегро.
Из УРА-е тврде да је 2017. године продужен уговор са овом компанијом иако се на конкурс пријавила и данска компанија Норден, која је нудила много боље услове.
“Имамо податке да је ренормирана компанија Норден из Данске 2017. године нудила најбоље услове за такозване дневне возарине за 2018. и 2019. годину, али је њихова понуда одбијена из техничких разлога и предност је дата фирми Сеа пионеер из Лондона, иако су нудили мање новца, а оснивачки капитал ове фирме износио је свега 100 фунти, основна средства ове фирме у 2019. години из финансијских извјештаја износила су свега 7 хиљада 632 фунте, а укупни капитал, односно укупна нето имовина компаније процијењена је на свега 311 хиљада фунти”, казао је Зоран Микић из ГП УРА.
С друге стране, Норден је прошле године имао приход од чак 2,6 милијарди еура и има неколико десетина бродова, кажу у УРА-и.
Директор Барске пловидбе Тихомир Мирковић у одговору Телевизији Вијести не наводи због чега је тачно одбијена понуда данске компаније, већ само да су се приликом одлуке о најму бродова водили најбољим интересом Барске пловидбе.
“Возарине које је Барска Пловидба остваривала од компаније Сеа Пионеер су у највећем броју случајева биле веће од просјечних возарина на свјетском поморском тржишту. Тренутна возарина је уговорена на 6.200 долара дневно по броду и за око 2 хиљаде долара већа је од просјечне возарине на тржишту”, саопштио је Мирковић.
У УРА-и проблематизују и то што се лондонској компанији продужава најам и поред тога што дугује новац за возарине, што признају и у Барској пловидби, али они ту не виде проблем.
“Тренутно постоји дуг компаније Сеа Пионеер према Барској пловидби који се креће у висини од неколико најамнина, што није ништа неуобичајено у пословном свијету, а поготово узимајући у обзир тренутно стање на поморском тржишту које карактеришу јако ниске возарине и недостатак терета, што и унајмитељу отежава комерцијално упошљавање бродова”, казао је Тихомир Мирковић.
Ипак, Микић је сигуран да се иза одлуке Барске пловидбе да настави сарадњу са лондонском компанијом крије нешто друго.
“Из ових докумената јасно се види да је фирма Сеа Пионеер из Лондона само још једна у низу контроверзних ДПС-ових партнера и да се вјероватно ради о лицима блиским владајућим партијама, а да је ова фирма само параван за та лица”, казао је он.
Компанији Сеа Пионеер су дата у најам и два брода нашег другог поморског предузећа Црногорске пловидбе и то Котор и „21. мај“.
Прочитајте ЈОШ:
Фиделити: Влада суштински признала да је и нови ребаланс погрешан, фали преко милијарду у буџету!

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Crna Gora

http://seapioneer.me/services-2/
London -Filipini
https://www.sea-pioneer.com/gallery.html
rezidencija u Crnoj Gori:
mora se priznati dosta neupadljivo ,za razliku od drugih!
ЗАТО НИСУ ДАЛИ СРБИЈИ КОЈА ЈЕ ДАВАЛА НАЈБОЉУ ПОНУДУ!НЕ БИ МОГЛИ ДА РАДЕ ШТА ХОЋЕ! ШТЕТА ЗА ЦРНОГОРСКУ ПРИВРЕДУ! КО ЋЕ ДА НАДОКНАДИ ШТЕТУ?
Утврдите ко су власници Лондонске агенције и сатанисти падају пре избора
Ako posao sa kokainom donosi dodatnu zaradu onda postoji jasna ekonomska računica da se nastavi saradnja sa kompanijom Sea Pioner.