Унутрашња контрола МУП-а приводи крају истрагу: Ускоро одлука о поступању полицајаца на Цетињу
1 min read
Фото: РТВ Цетиње
Од злочина на Цетињу, када је Ацо Мартиновић из тог града усмртио 13 особа, међу којима је било и двоје дјеце, прошла су два и по мјесеца.
Огорчена јавност више пута је позивала на оставке и утврђивање одговорности, а у више наврата су организовани и протести и блокаде саобраћајница у неколико градова. Нажалост, период од два и по мјесеца није био довољан да надлежни утврде да ли је неко од полицијских службеника приликом поступања прије и након масовног убиства прекршио закон или правила службе, а челници безбједносних служби нијесу осјетили моралну одговорност због које би поднијели оставку.
Како би утврдила да ли су полицајци поступали професионално у акцији када је Мартиновић ишао од куће до куће и убијао комшије, пријатеље, кумове и рођаке, Унутрашња контрола МУП- а је формирала предмет. Из Министарства унутрашњих послова најављују да ће одлука убрзо бити донесена.
– Одјељење за унутрашњу контролу полиције Министарства унутрашњих послова је, у оквиру законских овлашћења, након спроведене анализе информације која је достављена овом Одјељењу од стране Управе полиције 17. фебруара 2025.године, а која је сачињена на околности трагичног догађаја на Цетињу 1. јануара 2025. године, покренуло поступак унутрашње контроле законитости поступања полицијских службеника у вези са предузимањем одговарајућих мјера и радњи у предметном случају. По наведеном основу, у току је поступак унутрашње контроле у којем ће се утврдити чињенице и околности о поступању полицијских службеника у вези са предметним догађајем. Очекујемо да ће поступак унутрашње контроле бити убрзо окончан, о чему ће јавност бити благовремено обавијештена – саопштено је „Дану“ из МУП- а.
Протесте због трагедије на Цетињу организовала је неформална група студената „Камо сјутра?“, тражећи прво оставке, а затим и смјене министра унутрашњих послова Данила Шарановића и потпредсједника Владе за безбједност и одбрану Алексе Бечића. Бројни грађани су им се придружили, па су у неким градовима и сами организовали блокаде саобраћајница. Да мора постојати одговорност због масовног убиства потврдило је истраживање ЦГ пулс, које су спровели Центар за грађанско образовање (ЦГО) и Институт ДАМАР.
– Политичка и институционална одговорност – више од половине грађанства (56,7 одсто) сматра да неко мора сносити одговорност за догађаје 1. јануара на Цетињу. Овај став превазилази уобичајене демографске и партијске подјеле и указује на снажну потребу за транспарентношћу и правдом – показало је истраживање.
На тему информисаности и односа према протестима – 86 одсто грађана и грађанки чуло је за протесте које је покренула неформална студентска група „Камо сјутра?“, а 17,4 одсто је активно учествовало, што је знатно већи протестни потенцијал од броја оних који су до сада били на улицама.