УН усвојио резолуцију о Криму: Србија против, Црна Гора за

фото: Спутњик, Артем Житенев
Генерална Скупштина Уједињених нација (УН) усвојила је резолуцију којом се оштро осуђују кршења људских права на полуострву Крим које је Русија анектовала, а Русија се наводи као „окупациона сила“.
Резолуцију, коју је поднела Украјина уз подршку 30 земаља, одобрило је 70 држава чланица.
Двадесет шест земаља, међу којима су Русија, Белорусија, Казахстан и Кина, гласало је против.
Медији у Србији преносе да је и Србија гласала против резолуције.
Седамдесет шест држава било је уздржано.
У делегацији Украјине је речено да резолуција потврђује постојање оружаног сукоба Украјине и Русије, те да осуђује ретроактивну примену закона Русије на територији коју је Русија анектовала 2014. године.
(Слободна Европа)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


У понедељак увече, на Генералној скупштини УН у Њујорку, Србија изгласала је резолуцију којом се Руска Федерација позива, „као окупациона сила“, да повуче своје војне снаге са Крима и прекине привремену окупацију украјинске територије.
Србија је била једина балканска држава која је гласала против резолуције, а остале су гласале за, осим Босне и Херцеговине, која се суздржала. Усвојен је са 63 земље које су гласале за, а 19 против.
Резолуцијом, насловљеном „Проблем милитаризације Аутономне Републике Крим и града Севастопоља у Украјини, као и делова Црног и Азовског мора“, такође се позива Русија да сву опрему и оружје врати Украјини која одведени су са три брода одузета од стране московских снага који су касније враћени.
Поред тога, осуђује посете руских званичника Криму.
Ово није први пут да је Србија једина балканска земља која стоји иза Русије при УН.
У децембру 2017. Београд је подржао Москву због резолуције Генералне скупштине УН коју је изнијела Украјина, а која је осудила ситуацију с људским правима на анектираном Русији Криму.
Русија и Србија историјски су имале топле односе, засноване на славенским етничким везама и заједничкој оданости православној цркви.
Већина Срба Москву доживљава као једног од својих највећих међународних савезника, посебно у борби за спречавање међународног признања независности бивше покрајине Косово.
Русија редовно осуђује проглашење независности Косова од Србије 2008. године и од тада је гласала против чланства Косова у међународним институцијама у складу са политикама Београда.
Заузврат, Србија је одбила да се придружи западним санкцијама Русији због њене запажене улоге у подстицању сукоба у Украјини, упркос бројним позивима из Брисела који подсећају Србију да – као земља кандидат за чланство у ЕУ – мора да усклади своју спољну политику са политиком ЕУ .
„Не постоји документ за који би Русија гласала ако би била против интереса Србије, као што Србија није и не би гласала против руских интереса“, рекао је председник Србије Александар Вучић на конференцији за штампу са руским колегом Владимиром Путином у Сочију. 4. децембра
Браво г.Никола!
Јe ли ово Србија гласала против по налогу Запада?
Хехе,а Ел Президенте је издајник?
Црногорствујшчи идиоти…
Nas i RUSA 300 miliona i jos Kinezi pa 2 mlijarde.
Svi u NIKSIC 21.
Milo bi i majcinu pizdu prodo za fotelju.