IN4S

IN4S portal

Ukrajinska kriza: Kineska zbunjenost

kineska-vojska

Kratku analizu kineskog stava oko ukrajinske krize poslao je dopisinik italijanskog magazina iz Pekinga Andrea Gizeli sa diplomom kineskog jezika i kulture, ali i student Međunarodnih odnosa na pekinškom univerzitetu. IN4S prenosi u cjelosti ovu analizu objavljenu 4. marta.  

Drugog marta, portparol Ministarstva inostranih poslova Kine Kin Gang izjavio je da Peking podržava teritorijalni integritet Ukrajine u skladu sa principom nemiješanja, koji je oduvijek polazišna tačka kineske spoljne politike.

Iako ovakve izjave mogu ličiti na podršku novoj vladi Ukrajine protiv ruske vojne intervencije na Krimu, stav ostaje prilično nejasan. U jednom članku koji je objavila agencija Ksinhua, Evropska unija i Sjedinjene Američke Države se ipak optužuju da su doprinijele izbijanju ukrajinske krize vršeći dugogodišnji pritisak da se ta zemlja izmakne ruskom uticaju ne uzimajući u obzir duboke istorijske i kulturološke korijene Rusije i istočne populacije Ukrajine. Na pitanja nekih novinara u vezi telefonskog razgovora između Vang Jia, ministra inostranih poslova Kine i njegovog ruskog kolege Sergeja Lavrova iz koga preovlađuje podrška Rusiji, Kin Gang je odgovorio da situacija ostaje izuzetno kompleksna ne izražavajući priznanje novoj vladi u Kijevu.

Nekoliko dana ranije, Kina se žalila na izostalu isporuku kukuruza i pšenice iz Ukrajine, iako su već plaćeni milijardom dolara. Kin Gang je, međutim, demantovao da to ima bilo kakav politički značaj, ali treba imati na umu da je Kina zakupila na dugo vrijeme milione hektara poljoprivrednog tla u Ukrajini. Iako nije direktno involvirana, Kina gleda sa izuzetno velikim interesovanjem razvoj situacije i mora reagovati veoma oprezno imajući u vidu suprotstavljene interese u igri. Na to je obavezuju problemi sa aspiracijama nezavisnosti Tibeta i Ksindžianga, pa Peking ne smije dati bezrezervnu podršku separaciji rusofonskog Krima od ostatka Ukrajine.

Istovremeno, pak, odnos sa Moskvom je vjerovatno jedan od najčvršćih na koje može Kina računati. Nijesu se samo Peking i Moskva često nalazili na zajedničkom frontu protiv zapadnih zemalja vezano za probleme kao što su Libija i Sirija, već su takođe povezani velikim trgovinskim ugovorima široke lepeze počev od isporuke gasa i nafte do prodaje vojnih hardvera, dva elementa od životnog značaja za Kinu. Profesor pekinškog Univerziteta Niu Džun potvrdio je dnevniku Saut Čajna Morning Post da se Kina sada nalazi u teškom položaju.

Prevod s italijanskog: Dragan Janjić

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *