Udruženja srpskih organizacija uputila inicijativu za očuvanje srpskog identiteta i nacionalnog jedinstva srpskog naroda u CG
1 min read
Srpska kuća
Udruženja srpskih nacionalnih, naučnih, kulturnih i medijskih organizacija u Crnoj Gori usvojili su Inicijativu za očuvanje srpskog identiteta i nacionalnog jedinstva srpskog naroda u Crnoj Gori.
Tekst Inicijative uputiće političkim predstavnicima srpskog naroda u Crnoj Gori na usaglašavanje, kako bi se postiglo, kako su naveli, neophodno jedinstvo u nastojanju obezbjeđivanja ravnopravnosti sa drugim narodima i nacionalnim zajednicama u Crnoj Gori.
„Srbi u Crnoj Gori danas su narod koji se bori za opstanak u biološkom,
državotvornom, kulturološkom, privrednom, socijalnom i svakom drugom smislu. Kako je opstanak nemoguće obezbijediti samo pojedinačnim angažovanjem, neophodna je sabornost kojom treba osmisliti angažovanje za opstanak i napredak srpskog naroda na etničkim prostorima Crne Gore koji vjekovima pripadaju Srbima“, navodi se saopštenju Srpskog nacionalnog savjeta.
Oni navode da je srpskom narodu u Crnoj Gori potrebno zajedništvo koje će spriječiti etničku, jezičku, vjersku i kulturološku diskriminaciju i u potpunosti zaustaviti asimilaciju srpskog naroda u Crnoj Gori.
„Ideju sabornosti i zajedništva treba podupirati mirnim i nenasilnim načinima i istu zastupati sa najvećom odlučnošću, neprestano i neodstupno. U utemeljenju principa sabornosti neophodno je biti privržen poštovanju načela pravde, pravičnosti i rodoljublja, ne ugrožavajući prava nijednog naroda ili nacionalne zajednice u Crnoj Gori“, ističe se u saopštenju.
Oni navode da ni po koju cijenu ne treba praviti ustupke po pitanjima nacionalnog identiteta, službene upotrebe srpskog jezika i ćiriličnog pisma, statusa Srpske pravoslavne crkve, srpske istorijske i kulturne tradicije kao i uključenosti srpskih predstavnika u administrativni i državni sistem po raznim kriterijumima.
„Srpske nacionalne, naučne, kulturne i medijske organizacije ponudiće tekst
Inicijative političkim predstavnicima srpskog naroda u Crnoj Gori na usaglašavanje, kako bi se postiglo neophodno jedinstvo u nastojanju obezbjeđivanja ravnopravnosti srpskog naroda sa drugim narodima i nacionalnim zajednicama u Crnoj Gori“, dodaje se u saopštenju.
Potpisnici Inicijative su pozivali partije i stranke koje svoju snagu crpe iz potencijala srpskog naroda da bezuslovno prevaziđu suprotstavljenosti i odlučno rade na postizanju iskrenog i obavezujućeg zajedništva.
„Poziv za sabornost i bezuslovno zajedništvo biće upućen i drugim srpskim organizacijama i istaknutim pojedincima koji očekuju daleko aktivnije
i jedinstvenije zalaganje na rješavanju problema srpskog naroda u Crnoj Gori.
Pokretači inicijative podržaće svojim autoritetom one političke subjekte koji
nesebično i iskreno svoj potencijal stave u službu obezbjeđivanja perspektive srpskog naroda u Crnoj Gori. U protivnom, javno će se odrediti na koji način će nastaviti nastojanja za očuvanje sabornosti i jedinstva srpskog naroda u Crnoj Gori“, zaključuje se u saopštenju.
Potpisnici Inicijative su Srpski nacionalni savjet Crne Gore, Udruženje književnika Crne Gore, Udruženje novinara Crne Gore, Srpski pokret ,,Njegoš” i Srpski informativno kulturni klub „Sveti Sava“.
Pročitajte još:
TAKI JE SRBI SE MORAJU UJEDINITI I OCUVATI
srpski identitet u crnoj gori se mora i partijski objediniti, jer sve sto se zeli postici mora proci kroz skupstinu a tamo sjede predstavnici stranaka a ne nacionalnih vijeca i raznih udruzenja. zasto? jer , stranacka disciplina je jaca od bilo koje druge zelje ili potrebe