Ученицима II-3 ОШ „Владимир Назор“ повријеђена права, на потезу Шеховић
1 min read
Управа за инспекцијске послове утврдила да су ученицима II-3 одељења ОШ „Владимир Назор“ повријеђена права, сада је на потезу министар Дамир Шеховић.
Након покретања Петиције и обраћања надлежним државним органима да се поништи спорна одлука директорице Љиљане Кривокапић о премјештању учитељице Десанке Рабреновић из одељења I-3 , од стране просвјетног инспектора су потврђени наши ставови да су нашој дјеци повријеђена права, саопштили су родитељи ученика II-3.
За очекивати је било да остали надлежни органи, а у првом реду министар просвјете Дамир Шеховић, коме је уредно достављен записник, након овога реагују и нареди да се утврђене неправилности отклоне, посебно из разлога јер министарство врши надзор над законитошћу рада управе школе.
Родитељи ученика II-3 подсјећају да иако је прошло више од мјесец дана, још увијек наилазе на недопустиво игнорантски однос министра у овом случају због чега исти преузима пуну одговорност на себе за нарушавање права дјеци.
„Ћутање администрације од стране министарства наставља се са кршењем права наше дјеце, чега у министарству треба да буду апсолутно свјесни јер својим нечињењем стају на страну управе школе која је донијела спорну одлуку о премјештању. То је посебно проблематично јер министар не само што игнорише захтјеве нас родитеља већ и игнорише акте надлежних државних органа којима је утвђено да су нашој дјеци повријеђена права, што само по себи представља кршење законских обавеза“
Просвјетна инспекција је између осталог констатовала: „На основу утврђених чињеница може се закључити да је промјеном наставника разредне наставе ( учитељице) у само једном одељењу прошлогодишњег првог разреда дошло до неједнаког третмана ученика једног одељења у односу на ученике осталих пет одељења у смислу континуитета извођача наставе при остваривању права на образовање и васпитање.
Такође, ослањајучи се на дугогодишњу школску и педагошку праксу може се закључити да није исправно, без пријеке потребе, више силе, нужде и ваљаних разлога, мијењати ученицима првог разреда учитељицу, јер у црногорским школама преовладава добра педагошка пракса да, гдје је год то могуће, један наставник/ца предаје ученицима првог до четвртог разреда или макар у првом циклусу (I, II и III-разред), те се промјене врше само у нужди и кад се мора.
По слободној оцјени просвјетног инспектора, као некога ко безмало 36 година ради само у области образовања и васпитања, у конкретној ствари нијесу постојали пријеки и оправдани разлози за промјену поменуте учитељице ученицима И-, сада већ II-3 одељења. Ово додоатно и са разлога што би се на основу свега могао извести закључак да су премјештањем Десанке Рабреновић у I-5 одељења ученици истог одељења награђени, како је инспектору саопштено, са веома квалитетним наставником разредне наставе, а ученици II-3 одељења са не баш тако квалитетним наставником који тек треба да ступи на посао. „
Од стране просвјетне инспекције је због свега дата сугестија, да прије почетка школске године, управа школе преиспита своју одлуку што је управа на челу са директорицом Љиљаном Кривокапић игнорисала и спорна одлука је ступила на снагу, напомињу родитељи ученика.
Посебно важно за читаву ствар је констатација просвјетног инспектора која се наводи у записнику „ Како је одредбом члана 82 став 1 тачка 3 Општег закона о образовању и васпитању прописано да директор установе обезбјеђује једнакост ученика у остваривању права на образовање и васпитање, у складу са њиховим способностима, те како је инспектор закључио да су ученици сада већ II-3 одељења из наведених разлога стављени у неједнак положај у односу на ученике осталих пет одељења , то инспектор сугерише органу руковошења установе и стручним органима школе да прије почетка нове школске године преиспитају донешену одлуку, уважавајући и водећи рачуна о педагошком аспекту и установљеној школској пракси и додатно водећи рачуна о томе да се ниједно дијете или његов родитељ не осјећа неједнак у шансама, асве и превасходно у интересу дјеце.“
Након оваквог утврђеног става од надлежног државног органа, сваки иоле савјестан и одговоран директор школе би поништио спорну одлуку и испоштовао сугестију која му је упућена, док управа школе „Владимир Назор“ није чак ни формално преиспитала исту већ је наставила да се понаша самовољно и наставила је да крши права дјеце.
„Такође, после оваквог налаза просвјетног инспектора, који је службеним путем достављен министру а који смо ми родитељи додатно прослиједили, елементарна савјесност и законитост у руковођењу ресорног министарства захтијева моментално дјеловање и издавање наредбе да се испоштује мишљење надлежног државног органа и да се отклони спорна одлука. У којој мјери су аргументоване наше тврдње најбоље доказује налаз просвјетног инпсектора али и чињеница да је поводом читавог случаја формиран предмет код Заштитника људских права и слобода и ми убрзо очекујемо коначни став ове институције“
Из свега они даље примјећу да се кршењем права дјеце баве све надлежне институције сем министарства просвјете и министра Шеховића, што је за њих родитеље неприхватљиво јер би он требао да буде прва адреса за овакве ствари а не да исти својим нечињењем покрива незаконитости других.
Уколико се у брзом року не елиминише неједнакост у поступању према нашој дјеци, то ће засигурно представљати афирмацију кршења права дјеце и послаће поруку да је то дозвољено понашање и у другим случајевима. Ми нећемо ни у ком случају одустати да заштитимо права наше дјеце и до краја ћемо бити упорни да читаву ствар изведемо до краја, због чега у управи школе и министарству никако не могу рачунати да ће проток времен учинити своје и да ће се читав случај заташкати.
Група родитеља ученика II-3 одељења ОШ „Владимир Назор“

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

