ИН4С

ИН4С портал

У тврдњама да је Његош „највећи крвник Бошњака и ислама“ непогрешиво се појавио тон претње

1 min read
У недавним тврђењима о Његошу, који је „највећи крвник Бошњака и ислама“, непогрешиво се појавио тон претње: почивао је на сазнању о томе да су „Црногорци… мала нација“, јер „Бошњака има више у тузланском кантону него Црногораца у читавом свету“ и на упозорењу да актуелна власт Црне Горе „нека проба“ да се супротстави оваквом виђењу ствари.

Карикатура

Пише: Мило Ломпар

У недавним тврђењима о Његошу, који је „највећи крвник Бошњака и ислама“, непогрешиво се појавио тон претње: почивао је на сазнању о томе да су „Црногорци… мала нација“, јер „Бошњака има више у тузланском кантону него Црногораца у читавом свету“ и на упозорењу да актуелна власт Црне Горе „нека проба“ да се супротстави оваквом виђењу ствари.

Овај савремени звук претње као да је преписан из Горског вијенца. Јер, у преговорима црногорских и потуричких главара, Мустај кадија каже: „Мало људство, што си заслʼјепило?“

Како су потурице мањина у Црној Гори, онда ова визија црногорске малености долази из спољашње перспективе. Премда не помињу тузлански кантон, потурице у Горском вијенцу себе схватају као део ширег система односа (турског и исламског), док Црногорце схватају лишене било каквих спољашњих веза.

Они који данас оптужују Његоша говоре, дакле, у длаку исто као и потуричке вође у Горском вијенцу. Зар за тај избор њихових речи, за ту перспективу сагледавања ствари, може бити крив цетињски владика?

У разумевању савремених обезвређивања Његоша треба разликовати њихову генезу од њихове структуре.

Као кључни моменат генезе, као час у којем се кристализује једно схватање ствари које се са појачаном снагом појављује у нашем времену, можемо означити – титоистичко наслеђе. Јер, како је Тито – у разговору са црногорским руководиоцима, 1969. године – објаснио да ловћенску капелу треба срушити? Околношћу да је ту Александар венчао Србију и Црну Гору. Одједном је заборављено да је Горски вијенац посвећен „праху оца Србије“.

Она је срушена 1971. године. То су историјски и идеолошки засади данашњих културнополитичких настојања.

У структури обезвређивања Његошевог дела треба разликовати два момента.

Први моменат очитује уклањање сваке свести о претњама – и језику претњи – које оглашавају потурице у Горском вијенцу. То је учинио Мухсин Ризвић. Он их је стилизовао као меке и мирољубиве људе, склоне лепоти и уживањима. Да би постигао овај циљ, он им је супротставио Османлије као демонски агресивне, ратоборне, разорне и негативне.

Када се устали ова неистинита представа о потурицама, долази до другог момента у овој линији аргументације: потребно је уклонити свест о претњама и поступцима Османлија које оглашава Селим везир. Тако Иван Чоловић одређује његово писмо црногорском владики као „мировну иницијативу“.

Шта је заједничко за ову линију аргументације, која се одвија у два корака?

Да почива на кривотворењу Његошевог текста. Јер, бројна евиденција показује како потурице прете, па – на пример – славе султана који у Босни „све покла, што не посунети“, као што и убијају, што показују речи сестре Батрићеве. Истовремено, прети и Селим везир: „Јаки зуби и тврд орах сломе;/ добра сабља топуз иза врата,/ а камоли главу од купуса“.

Ово је претња силом оружја. Постоји и претња услед црногорске малобројности: „Ко потоке може уставити/ да к сињему мору не хитају?“ Ову претњу бројем историјских учесника употребио је и потурички главар Скендер-ага. Но, „ко изиде испод дивне сјенке/ пророкова страшнога барјака,/ сунце ће га спржит како муња“.

Ово је претња исламом: сви морају постојати у пророковој сенци. И: „тешко земљи куда прође војска“. Ово је претња непосредном војном турском силом.

Како се овакве претње могу назвати „мировном иницијативом“? До тога долази услед настојања да се свет косовске традиције у Горском вијенцу – који и сам баштини језик претњи и чинове насиља – представи као једини такав свет.

У позадини препознајемо трагове западне (америчке) моћи. Тако Славој Жижек тврди да „неискварени брђани опседају искварену долину Сарајева… понављајући најчувенији исказ Његошеве поеме: Оро гњездо врх тимора вије, јер слободе у равници није“. Стих је толико чувен да не само да не постоји у Горском вијенцу него ни код Његоша. Јер, реч је о стиху из дела које је написао хрватски романтичарски песник Иван Мажуранић.

Отуд идеолошки предумишљај лако препознајемо у осветљавању Горског вијенца из перспективе ратних садржаја деведесетих или у наглашавању Његошеве негативне улоге у косовској традицији.

Зашто се све то чини? Зато што у сукобу тумачења око одговорности за распад титоистичке Југославије треба обезбедити пуноважност интерпретативној стратегији која подразумева три момента српске кривице: превасходну кривицу за одиграни ратни расплет сноси политика српског режима у том времену; она проистиче из политичке идеологије српског национализма; његову најширу подлогу представља магистрални правац српске културне и националне традиције.

То је западна (америчка) верзија трагичне историјске судбине титоистичке Југославије. Отуд су оптужбе Његоша – као класичног песника српске културе – улог у преиначавању српске културне и националне егзистенције у духу идеолошког конструкта српске кривице.

Сва таква настојања занемарују сазнање о песниковој укотвљености у лепезу интернационалних мотива.

Мотив истраге има своје место и у библијској и у хеленској традицији. Мотив потурица – како је показао Алојз Шмаус још 1952. године – припада европском мотиву ренегата.

Његош је, дакле, у Горском вијенцу тематизовао еминентно европску тему ренегата. Јер, у XVI и XVII веку – што је време радње Горског вијенца – имамо анабаптистички холокауст (1528), шпанско-маварску истрагу (1567), вартоломејски ноћни покољ (1572), дуготрајне и понављајуће верске погроме (1618‒1648). То су све сукоби у којима важну историјску улогу игра проблем ренегата.

У XIX веку – како пише Мишел Обен – појављује се драма о сицилијанском покољу Француза и бива праћена овацијама париске публике: Његош је, дакле, у Горском вијенцу следио и књижевне импулсе сопственог времена.

Сам мотив је – у европским књижевностима – преживео и у секуларним временима, јер је његов религијски садржај замењен идеолошким и политичким садржајем: Сартрове Прљаве руке.

У Горском вијенцу језик претње и чинови насиља припадају свим актерима: и хришћанским и муслиманским. Ту је приказана трагична и гранична ситуација човекове судбине: са нарочитим приказом колоплета између метафизичке и историјске мотивације, као и нужности и слободе.

Ни друго Његошево историјско дело – Лажни цар Шћепан Мали – није локалног карактера, јер је драмско збивање окупљено око европског мотива самозванца: он се појављује код Шилера и Пушкина, да би – после Његоша – имао своје драмско уобличење и код Хебела.

Особеност највећег српског песника је у томе што је црногорска историјска ситуација из 1767. године добила истовремено два различита одјека: религијски и секуларни, метафизички и нихилистички. И мотив усхођења душе, у Лучи микрокозма, и мотив „свете свадбе“, у Ноћи скупљој вијека, представљају еминентно интернационалне мотиве: проналазимо их од Платона до Дантеа.

Ако ствари стоје тако, онда стални напор да се Његош обезвреди открива сав привидни неутрализам наших универзалиста.

Премда заговарају универзалне вредности, по којима би Његош – као еминентно европски песник – требало да буде схваћен у интернационалном регистру, они у осветљавању песниковог дела посежу за културолошким и идеолошким предумишљајем.

Зашто – само у случају српске културе – наши универзалисти изненада постају културалисти?

Зашто онима који су оглашени универзалисти одједном не одговара универзална и европска интонација Његошевог дела?

Зато што је њихово основно настојање везано за насилну промену српске културне и историјске традиције: у томе је саобразно сталним позивима председника српске владе да се „промени свест“ српског народа. Но, никада то неће бити довољно: увек ће се појављивати нови захтев.

Уместо тога, можда би се требало – са чврстим упориштем у истини и чињеницама – замислити над очајањем владике Данила: „Да је игђе брата у свијету/ да пожали ка да би помога.“

Ако се Црногорци сете овог стиха, можда би могли видети да је брат поред њих. Потребно је само – што је и најтеже – пружити руку: чиста срца.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “У тврдњама да је Његош „највећи крвник Бошњака и ислама“ непогрешиво се појавио тон претње

  1. DPS titogorci/bezboznici su srusili Vladici zavjetnu kapelu, ironicno- oni su sebe proglasili crnogorcima i braniocima Njegovog lika!! Postoji li ovakvo ludilo i farsa idje na svijetu ili samo u Montenegro? Bosanci su poznati po tome sto su glupi, a Montenegrini pored toga sto su glupi su BEZ OBRAZA i CASTI. Po rijecima samog Njegosa, „isturci se plahi i lakomi- mlijeko ih srpsko razgubalo!“

    Sad ce se javiti rasrbljeni dukljani, udruzeni sa potomcima poturica (njihovi preci su za sebe govorili da su TURCI) da bise obavezno (po zadatku) lupili glupost da su srbi „posrbice“, sad idu korak dalje pa tvrde da srbi ne postoje, niti su ikad postojali!

    Naravno da ce administrator dozvoliti takve gluposti jer je obavezno da se vrtimo u krug pricajuci o glupostima.

  2. BRAVO NAS VELIKI MILO LOMPARU,SVAKA TI JE NJEGOSEVA!JEDNU CINJENICU BI PODUDARIJO ,DOK POSTOJI ZADNJ SRBIN MI SMO SVJEDOCI NJIHOVOG VJECNOG KONVERTIRSTVA I ZATO NAM JE SVE UZALUD ,SVA NASA ZELJA DA NAM BUDU BRACA ,DA ZIVIMO JEDNI SA DRUGIMA ,A NE JEDNI PORED DRUGIH.ONI NIKADA ,BAS NIKADA NEMAJU ZELJU ZAJEDNICKOG ZIVOTA.ODLASKOM TURAKA ONI SE OSJECAJU IZGUBLJENIMA ,DOK SU VRSILI NAJPRLJAVIJE POSLOVE ZA OSAMNLIJE I BILI PREVELIGOVANI BILI SU ZADOVOLJINI.VELIKI SRPSKI PISAC MUHAMEDANSKE VJERE NAPISAO JE NAJBOLJU CRTICU O NJIHOVOM KARAKTERU.“ODVOJILI SMO SE OD TOKA RIJEKE I ZAGLAVILI U BARI ,PRESLABI DA BI NASLI NOVI TOK I VELIKI DA BI NESTALI .TRUNEMO U TOJ MOCVARI“,NESTO TAKO KOLIKO ME SJECANJE SLUZI.ONI TO KONVERTIRSTVO IMAJU USADJENO U SVIJEST I U SVIM KRITICNIM MOMENTIMA NASEG NARODA UVIJEK SU STALI UZ TUDJINA I OKUPATORA,NIJE VAZNO KO JE ,VAZNO JE DA JE PROTIV NAS.TAKO BILO, TAKO OSTALO I TAKO CE DA BUDE DOK JE SVIJETA I VIJEKA!

  3. БРАЋО СРБИ ОСТАВИТЕ СЕ МУХА ПУСТИТЕ ДА ДУКЉАНИ БРАНЕ СЕБЕ ОД ЊИХ САМИХ

  4. Koja talabuka oko književnog dijela , zasnovanog na izmišljenom događaju i likovima !
    I to sad treba da na bude neka odrednica za budućnost , pa jeste li vi normalni !
    Zar treba kroz onog idiota od Muhovića da gledam sve naše muslimane ?
    Ne , onaj lik je ekces , mi danas treba da izgrađujemo građansko drustvo jednakih šansi , da nađemo sklad , a ne da se pobijemo radi knjige , pa makar i Njegoševe .
    Ili nam namjerno mažu oči dok završavaju poslove , a mi se prepiremo oko Njegoša ?

    1. onaj lik je ekces , mi danas treba da izgrađujemo građansko drustvo

      e moj Ma$o ,kad bi to bio ekces,gdje bi nam bio kraj,nije to ekces nego vecinsko misljenje nazalost,lijepo bi bilo da si u pravu,nemoj samo da potezemo oko ovoga argumente,jer ce se obesmisliti svajka daljnaa rasprava povodom ovog divnog i strucnog teksta,kojega trebamo primiti samo tako kao je napisan!

  5. Zbog cega muhovic daje izjavu vijestima bas sada o njegosu posle sastanka radijatora i zeljka jarca onda jarac pravi emisiju gdje sadik uzima izjavu od muhovica da bi narod zabavili sa tom pricom dok rudnik uglja i elektroprivredu pokradu brat aco i blazija tj prva famelja a bice i za drugu jarecu famelju a i izbori u niksicu su blizu i da se pokazu kao zastitnici njegosa a oni su zastitnici samo svojih guzica tako da muhovic ispada kolaterarna steta a svi znamo da je njegos priznat od cijelog svijeta a ko je muhovic jedan lokalni djilkos nije vazno sto ti kaze no ko ti kaze ko dovijeka zivi imao se rasta i roditi a to je njegos

  6. Najbolji Milo, naš Lompar!
    Koji nije njihov Milo, već je naš srpski Milo.
    Da ga nema, Srbi bi morali jednog takvog da smisle, kako to i nije lako. Jedan je Milo Lompar! Odovud i on porjeklom, Srbin iz Crne Gore. Svima nama na ponos i diku!
    A što se njegove teze tiče, o sveprisutnom tonu poturičke prijetnje, najbolji mu je i neporjecivi svjedok samo djelo Njegoševo.
    Ili neko možda misli, e su u rukama nosili maslinovu grančicu, kad su ono kidisali na našu najljepšu Planinu!?
    Pa sada imaju miroljubivi, juče braća, danas Bošnjaci!?, amneziju, zar!?
    Nikako da prisjete šta je čemu uzrok, a šta pusta posljedica!
    Kako to najbolje opisuje Lomparova sentenca o ideološkom predumišljaju u čitanju i razumjevanju književnog djela!?
    Još on ništa nije rekao, a shvatili jesmo, o ideološkom predumišljaju u tumačenju stvarnosti i savremenosti, istih onih Njegoševih kritičara, od Cerića do petnjičkog Muhovića.
    Kojima je na smetnju ne samo ono što je prošlo i što jeste, već i ono što će jednom biti!
    Pa bi neko mogao da pomisli kako je njima srpsko u vijeke na smetnju, zauvijek!
    Kako jedini pametan srpski odgovor glasi : naša muhamedanska braća nama nijesu na smetnju, ni danas, ni sjutra!
    Ruke su naše raširene.
    Na njima je da izaberu put.
    Kako svaki pametan i pošten zna da ih je uvijek dva, ta puta : jedan vodi naprijed, drugi nigde!
    Svaki za sebe bira i odgovara, pa šta mu dobri Bog da!
    … Da niko više nikada ne bude imao razloga da piše novi Gorski Vijenac!
    I ovaj jedan nam sve obijasnio. Kroz stih i pjesmu, kako je to svakako bolje nego slušati oluju!

    1. Ovo su logicni argumenti. Dukljani naprazno svojataju Njegosa, a odricu se njegovih djela, zelja i ideologije. Postenije bi bilo da se i oni poturce, umjesto sto sebe nazivaju crnogorcima, a sve sto je crnogorsko mrze i zele da uniste na jedan prljav i bezobrazan nacin. Oni blate crnogorsko ime time sto im je jedina ideologija mrznja prema srpstvu (najvecu svetinju crnogorstva). Posto su neki ljudi zlonamjerni, obesmislice svaku dobronamjernu i logicnu pricu. Na njihovu zalost, oni su FAKE NEWS i FAKE HISTORY. Vec su prevazidjeni, kao i njihova Hillary. Probudice se jednog dana popisani, kao Klintonovi na Mitrovdan.

  7. Уместо тога, можда би се требало – са чврстим упориштем у истини и чињеницама – замислити над очајањем владике Данила: „Да је игђе брата у свијету/ да пожали ка да би помога.“

    Ако се Црногорци сете овог стиха, можда би могли видети да је брат поред њих. Потребно је само – што је и најтеже – пружити руку: чиста срца.

    nase velmoze se drze neke nove teorije samo njima poznate „samoproizvoljno nicanje nacija“i njeno daljne progresivno sirenje.
    Ipak moralo bi im biti jasno da ukrstanjem konaj i magrice dolazi do novg oblika zivota mule(maske) koja nema daljeg potomstva,to je bar poznato i nasim ideolozima ,ali iako bar toliko znaju insistiraju na nemogucem,za sada se dobro drze ,mijenjajuci imena proizvodu misleci da tako nadomjeste gresku ,koja je ocigledna,iako se kod njih nista bioloski nije desilo oni na tome insistiraju kao da jeste ,broje kromozome ,pa tako u jednom vijeku promijenise tri nacije a jos uvjek ne znaju kojoj pripadaju,ajde sto to rade oni ,to namje i nekako postalo “ logicno“ i pored svega ,ali sto to rade ovi neki nasi odavde da dokazu da nijesu ni oni isto sto i mi,i to da ih donekle rzumijemo ,medjutim nece da stanu,iako znaju da su jedno sto i mi samo eto oni hoce i radije ce biti i mulci nego mi.velika je to unutrasnja borba i muka?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *