ИН4С

ИН4С портал

У „Реплици“ прекршен Кодекс

1 min read

Комисија за жалбе Медијског савјета за саморегулацију (МСС) оцијенила је да је у емисији “Реплика” прекршено начело И Кодекса новинара, које се односи на цјеловитост информација, зато што у емисију није позван представник Покрета за неутралност.

replika

Тема “Реплике”, четвртог маја, била је афера “Депеша”, безбједносно-политички аспект, евентуалне правне посљедице цурења докумената, као и могуће међународне реперкусије по Црну Гору, односно питање чланства у НАТО-у.
„Говорити о мотивима извора, а не позвати оне који су у директном контакту са изворима и који из прве руке могу знати мотиве, те који о овом случају, због датих околности, знају понајвише, не само што представља озбиљно оглушење о правила струке, већ наводи на сумњу да је ријеч о лошој намјери, како би се грађанима Црне Горе ускратила права и пуна истина у вези са цијелом афером, па и, шире гледано, НАТО интеграцијама”, наводи се у жалби представника Покрета за неутралност.
У одговору, који је потписала ауторка емисије, Невенка Ћировић, наводи се да намјера емисије није била да се бави појединцима или организацијама које су добиле депеше у руке па их прослиједили дневном листу Дан, те да зато није било простора за позивање представника Покрета за неутралност или представника Дана.

„Уосталом, ни из листа Дан ниједном није званично потврђено да им је Покрет доставио депеше, тако да смо, уколико би тај аспект уопште био разматран, могли само да се ослонимо на њихову ријеч. Опрезно се односећи и према могућности да је до почетка емисије већ покренута и тужилачка истрага одлучили смо се да у студију буду представник МВПЕИ-а, политичке партије која је медђу првима захтијевала одговор управо на питања која смо отворили и која је противник чланства у НАТО-у, и војно-политички коментатор са стране који се бави односима НАТО и региона”, образложила је Ћировић.

Комисија за жалбе МСС-а није имала јединствен став поводом одговора на ову жалбу.

Чланица комисије, Гордана Боровић, мишљења је да ауторске емисије попут “Реплике” остављају потпуно аутономно право аутору да зове кога хоће у емисију.

Чланови Комисије, Бранко Војичић и Ранко Вујовић, сагласни су да је аутономно право новинара да прави избор гостију за своју емисију, али су истакли и да је право и интерес јавности да о теми сазна што више релевантних чињеница, те да је у таквим емисијама неопходно постићи баланс.

,,Он не противурјечи слободи новинарског избора саговорника, већ напротив, тражи компетентне саговорнике, неистомишљенике како би се добила што цјеловитија информација и како би се одређени проблем могао сагледати из више углова“, објаснили су Војичић и Вујовић.

Донесена је одлука да би гостовање представника Покрета за неутралност у емисији “Реплика” допринијело цјеловитијем информисању грађана о теми цурења докумената из Министарства вансјких послова и европских интеграција (МВПЕИ) и посљедицама по даљње НАТО интеграције Црне Горе.

,,Ако је емисија Реплика имала за један од циљева да разјасни мотиве и разлоге за објављивање депеша, особе које су учествовале у томе су свакако могле својим свједочењем бар донекле да расвијетле шта је била позадина ових активности. Поред тога што је представник Покрета за неутралност, по сопственом свједочењу, био укључен у дистрибуцију спорних докумената, ова организација је препозната и по активном противљењу учлањењу Црне Горе у НАТО пакт. Како је емисија Реплика имала и ову димензију дискусије сматрамо да су представници Покрета за неутралност требали бити позвани како би изнијели и своје аргументе против НАТО интеграција“, навели су из МСС-а.

Комисија за жалбе МСС-а навела је два разлога због којих би емисија “Реплика” била свеобухватнија да је учествовао представник Покрета за неутралност.
„Представник Покрета је, по сопственом свједочењу, непосредни судионик дистрибуције повјерљивих депеша и као такав у могућем непосредном сазнању о мотивима ових активности и његове информације би могле да помогну да се барем дјелимично расвијетли ова афера. Други разлог се односи на укупно дјеловање Покрета за неутралност као организације која се противи учлањењу Црне Горе у НАТО. Њихове аргументе је требало чути у емисији како би гледаоци могли да сагледају све чињенице које указују на аргумент за и против НАТО учлањења“, истичу у МСС.

Комисија за жалбе закључује да је непозивањем представника Покрета за неутралност у емисију „Реплика“ прекршено начело И Кодекса новинара, које се односи на цјеловитост информација.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *