U Portugalu protesti protiv mjera Vlade
1 min read
Nekoliko hiljada demonstranata protestovalo je danas u Lisabonu i nekoliko gradova Portugala protiv smanjenja plata i reformi u državnim sektoru, koje je sprovela Vlada na osnovu dogovora o međunarodnoj finansijskoj pomoći.
Masa se okupila u starom dijelu Lisabona i marširala je ka parlamentu, dok su protesti održani u Portu i još 12 gradova.
Građani su demonstracije nazvali „Gubite se, trojko!“. Termin „trojka“ odnosi se na EU, Evropsku centralnu banku i Međunarodni monetarni fond (MMF) koje su se 2011. godine saglasile sa paketom finansijske pomoći Portugalu od 78 milijardi evra.
Da bi dala finansijsku pomoć radi sprečavanja bankrota Portugala, „trojka“ je zahtijevala ekonomske reforme radi smanjenja deficita u budžetu na četiri odsto do 2014. godine.
Demonstranti su danas u Lisabonu mahali transparentima i zastavama na kojima su pozivali Vladu da podnese ostavku i raspiše referendum o članstvu u evrozoni.
Bilo je i poruka poput „Ne trojci, ne gladi“.