IN4S

IN4S portal

Tver – stari ruski grad sa titulom “Grada vojničke slave”

1 min read
Tver (rus. Tverь) grad od blizu pola miliona stanovnika koji leži na gornjem toku Volge gde se u nju ulivaju Timaka i Tverka, prvi put se pominje u istorijskim izvorima 1164. godine.
TVER

Tver, Rusija

Piše: Ostoja Vojinović

Tver (rus. Tverь) grad od blizu pola miliona stanovnika koji leži na gornjem toku Volge gde se u nju ulivaju Timaka i Tverka, prvi put se pominje u istorijskim izvorima 1164. godine. Od starog kremlja u gradu nije ostalo ništa, na njegovom mestu se nalazi gradski park, koji postoji još od 18.veka. Na ulazu u park je spomenik velikom tverskom knezu Mihailu. U njegovo vreme je Tverska kneževina postala najjača u severoistočnoj Rusiji, i u toku dva veka ovaj grad je bio suparnik Moskvi za pravo glavnog grada feudalne Rusije. Tokom 13. veka grad je bio posed kneza Aleksandra Nevskog.

Tver
Tver, Rusija

Od 1931. do 1990. godine grad je nosio ime Kalinjin po nekadašnjem sovjetskom revolucionaru Mihailu Kalinjinu. Grad je smešten na važnom saobraćajnom raskršću drumskih i železničkih pravaca koji povezuju Mosku i Sankt Peterburg, udaljen oko 135 kilometara severozapadno od Moskve i oko 485 kilometara jugoistočno od Sankt Petereburga. Stanovnici ova dva najveća ruska grada rado ga posećuju radi kraćeg odmora tokom vikenda. Posetioci ovog starog ruskog grada mogu u njemu da obiđu brojne zanmenistosti, od srednjovekovnih crkava, palata sagrađenih krajem 18. veka, kao i drvene kuće čije su fasade ukrašene sa jedinstvenim rezbarijama.

Most

Mnoštvo građevina iz 18. veka rađeno je u klasicističkom stilu sa elementima baroka. Pojedine crkve koje su porušene nakon Oktobaraske revolucije predstavljale su vrhunska dela ruske arhitekture. Među važne tverske znamenitosti spadaju spomenik Afanasiju Nikitinu, knezu Mihailu Tverskom, dvorac Ekatarine II, zgrada Teatra, ženski Ekatarinski manastir.

Belokameni Spaso-Preobraženski sabor

Centralni deo Tvera neodoljivo podseća na Sankt Peterburg, jer su njegova arhitektonska zdanja projektovali ruski, ali i italijanski graditelji iz 18.veka koji su u to vreme radili u ruskoj severnoj prestonici.

Oblik grada se mnogo promenio u 18.veku. Posle velikog požara 1773. godine Jekaterina Druga je poslala u grad svoje arhitekte. 1777. godine prema projektu Matveja Kazakova je izgrađen Putevoj Dvorac u stilu klasicizma – glavna odlika grada. On je bio namenjen za odmor carske porodice na putu iz Peterburga u Moskvu. U gradskoj bašti na obali reke se može videti spomenik Puškinu. On je obično otsedao u hotelu Galjani – dvospratnom zdanju u duhu klasicizma. Prema arhivskim dokumentama uspelo se utvrditi pravo zdanje hotela Galjani, jer je u tim dokumentima pronađen dnevnik ćerke jednog trgovca, a u njemu je ona pisala kako su trčali da vide Puškina, koji je sedeo na prizemlju pomenutog hotela i tamo jeo urmu.

Spomenik Puškinu

Poseta Tveru ne može da bude potpuna bez degustacije tverskog piva „Afanasij“. Ime tverskog trgovca Afanasija Nikitina koji je otkrio Indiju 25 godina pre Vasko da Game je postao glavni brend grada. U bilo kojem baru, restoranu se može naručiti krigla čuvenog piva u bilo kojoj varijanti – svetlo, tamno, jako, lako.

Ovaj stari ruski grad na obalama Volge uz njegov povoljan strateški položaj pomogao mu je da postane važan srednjovekovni trgovački centar. U današnje vreme organizuju se krstarenja Volgom od Tvera do brojnih odredišta, među kojima je najudaljeniji Kazanj – oko 1.000 kilometara. Za herojski otpor okupatoru tokom Drugog svetskog rata gradu je dodeljena počasna titula “Grada vojničke slave” Ruske Federacije.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *