ИН4С

ИН4С портал

Тројански коњи и данајски дарови

1 min read

Пише: Горан Киковић

Неке савремене шпекулације кажу да је Тројански коњ можда био нека опсадна справа која је личила на коња, а да се касније кроз усмено предање претворила у мит о дрвеном коњу.

Мисли се да је био висок је око 5 м. Тројански коњ је дио мита о Тројанском рату, како је опјеван у Вергилијевој поеми Енејида. Догађаји у овом миту одигравају се после Хомерове Илијаде, а прије Енејиде и Хомерове Одисеје. Као што је познато Грчка опсада Троје трајала је десет година. Видећи да никако не могу да пробију зидине Троје Грци су смислили ново лукавство – огромног шупљег дрвеног коња.

Коња је саградио Епеј и испунио га грчким ратницима које је предводио Одисеј. Остатак грчке војске је напустио бојиште, а у ствари се сакрио иза планине Тенед. Тројанци су прихватили коња као знак мира. Грчки шпијун Синон убиједио је Тројанце да је коњ поклон упркос упозорењима Лаокоона и Касандре. Тројанци су увелико славили подизање опсаде и када су Грци изашли из коња читав град је био омамљен пијанством. Грчки војници су отворили капије града да би остатак војске ушао и град је немилосрдно опљачкан, сви мушкарци су побијени, а жене и дјеца одведена у ропство.

На основу овог митолошког догађаја створен је израз “тројански коњ“ који значи да неочекивани дар или изненадна предност у ствари значе проклетство или потајну превару. Израз такође значи подмукли напад уопште. Стари латински стихови кажу:

… equo ne credite, Teucri.

quidquid id est, timeo Danaos et dona ferentis.

(„Не вјерујте коњу, Тројанци! Шта год да је, плашим се Данајаца кад дарове носе.“) које је већ изговорио Лаокоон у Вергилијевој Енејиди. Од тога је настала савремена пословица: “Чувај се Данајаца (тј. Грка) и кад дарове доносе“ и синтагма данајски дар.

Све сам ово изнио као историчар и објаснио у основним цртама да би читаоци знали шта сам хтио да кажем односно да напишем о “тројанском коњу“ у Влади Црне Горе. Ових дана, како смо обавијештени из “више поузданих извора“ блиских “опозицији“, треба у владу да уђу и неки “тројански коњи“ који ће изнутра да раде “против владе“ Црне Горе.

Куну се ових дана “опозиционари“ да улазе у владу само да нашкоде влади. Односно да им је циљ демократизација Црне Горе и да се систем може урушити изнутра и побиједити режим Мила Ђукановића уз помоћ “тројанског коња“. Нешто што се чека више од 27. година (да режим падне) “тројански коњи“ мисле да тај систем може “панути“ и урушити се изнутра уз помоћ “тројанских коња“.

Никад више није било данајских дарова и “тројанских коња“ него данас, у наше вријема кад се прави “влада изборног повјерења“, а коју можемо слободно назвати “владом националног спаса Данајаца“ или тачнијим називом – владом “тројанских коња“. Једини спас за народ Црне Горе, нађоше они, јесте “тројански коњ“ који улази у владу са племенитим намјерама да спаси народ, а не режим!? Прије ће “тројански коњи“ надмудрити себе него “владу изборног (не)повјерења“.

Да ли нам данајске дарове доносе “тројански коњи“, који ће помоћи режиму да опстане или ће режим “изнутра пасти“ остаје да се види. У сваком случају, чувајмо се Данајаца и “данајских дарова“ и не примајмо “дарове“ и кад их Данајци доносе!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Тројански коњи и данајски дарови

  1. Улазак у овакав систем е да би се исти „мијењао изнутра“, личи на покушај да се прљава вода очисти тако што ће се у њу ући чист, намирисан и огрнут блиставо бијелим плаштом.
    Бојим се да „тројански коњи“, на крају бајке, не остану само коњи, чиме би били ослобођени стега (медитеранског) простора и (античког) времена, што је ваљда и критеријум добре поезије. Онако, прави универзални и безвремени коњи.
    Мада, окрени- обрни, на крају најчешће проњишти народ.
    Ако, навикао је.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *