ИН4С

ИН4С портал

Трибина „Ријеч” УКЦГ: Стварања нема без „Стварања“

Фото: ДАН

Троброј часописа Удружења књижевника Црне Горе, „Стварање“ (јануар, фебруар, март 2023), представљен је публици на Трибини „Ријеч“ одржаној у Плавој сали Српске куће.

Овом приликом Милица Краљ, уредница Трибине, подсјетила је укратко на историјат књижевних и других часописа у Црној Гори и Србији који су постојали прије „Стварања“, као и на оне који су постојали или још увијек постоје у Црној Гори. Подсјетила је и да је „Стварање“ основано 1946. године, кад и Удружење, те да је то један од часописа чије излажење никад није прекидано. Додала је да у окриљу УКЦГ излазе и „Књижевни запис“ и „Сквер“. Истичући значај „Стварања“ Краљ је истакла да су књижевни часописи незаобилазни показатељи стања развоја једне књижевности, прије свега националне, а потом и свјетске.

Часописи су истовремено и чуварна књижевна ризница, календар збивања у књижевности, ознака литерарних токова. Њихова улога је у афирмацији текућег књижевног стваралаштва, али и спона између писца и читаоца – рекла је Краљ. Пјесникиња и критичарка додала је да „будући критичари, историчари и теоретичари књижевности, антологичари, на српском језику, неминовно ће морати да своје поставке заснивају и на садржајима нашег „Стварања”“, пренио је ДАН.

Предсједник УКЦГ Новица Ђурић навео је да су успјели да овај број „Стварања“, који је објављен упркос финансијским тешкоћама, доставе и националним библиотекама у Србији, Републици Српској и Сјеверној Македонији.

– Часопис „Стварање“ је наш књижевни и културни бисер, и припада писцима, и излазиће док макар један човјек пише – рекао је Ђурић, додајући да је и данас, као и некад, част објавити прилог у „Стварању“. Овом приликом позвао је чланове да чешће пишу о књигама својих колега из Удружења. Такође, обећао је и да ће као Удружење стати иза колега у потреби, као што је у случају са Слободаном Бећом Дошљаком, који је прексиноћ изнио свој проблем настао укидањем социјалне помоћи.

Гусле, папир и електронски читач књига

Миљан Николић у „Стварању“ уређује рубрику посвећену поезији. Своје излагање насловио је „Гусле, папир и електронски читач књига“, гдје се осврнуо на чињеницу да и у савременој српској поезији постоји потреба за епским начином изражавања. Но, упозорава, не смије се дозволити површна употреба, као ни имитација или манипулација традицијом, нити квазитрадиција. А за то, како каже, потребно његовати критику која препознаје „аутентичну поетику савременог аутора“.

– Гусле, папир или дигитални медиј, не могу да сачувају литературу ако сама по себи не привлачи читаоца који ће знати да разликује вриједност од пролазне моде једне епохе и духа времена. А то је поетика у којој се огледа колико сам аутор са својим индивидуалним поступком, тако и традиција на коју се ослања. Једно без другог не опстаје – рекао је Николић, између осталог.

Уредник часописа „Стварање“ Александар Ћуковић овом приликом говорио је о изазовима постављеним пред књижевност коју сада поставља дигитализација, као и појава платформи – вјештачке интелигенције које „самостално“ могу да креирају умјетнички – књижевни текст. На крају, питајући, Ћуковић каже:

Одлажемо ли постављање питања, суочавање с питањем? Лажемо ли себе да умијемо питати? Не тражимо одговор, тражимо Питање. А, Питање је „Стварање“ – закључио је Ћуковић.

Потпредсједник УКЦГ Перивоје Поповић овом приликом прочитао је пјесму коју је објавио у „Стварању“ 1972. године, истичући потребу и значај за књижевним часописима, поручујући – „стварања нема без „Стварања““.

Присутнима су се обратили и Чедомир Вукићевић и др Шефкет Крцић, а након тога су чланови УКЦГ говорили своје стихове.

Ж.Ј. ДАН

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *