Tragedija porodice Kostić iz Retimlja kod Orahovca
1 min read
Foto: Presrider
Nedelju dana kasnije, pripadnici terorističke OVK su posle trodnevnih borbi sišli iz Mališeva u Orahovac, da bi 18. jula, negde posle ponoći, napali na kuće Kostića. Prvo su na kućnom pragu ubili 62-godišnjeg zemljoradnika Anđelka Kostića. Zatim su zarobljeni svi koji su se tu zatekli – među njima četrnaest Kostića.
Jednom od Anđelkovih sinova, Živku, dali su dva sata da sahrani mrtvog oca. Od dve daske i ćebeta napravljen je sanduk, a dvoje-troje ljudi je pod pratnjom uniformisanih pripadnika OVK odvedeno na groblje da iskopaju raku. Srbi su onda poterani na sahranu koja je obavljena bez sveštenika i ostalih srpskih običaja.
Zatim su vraćeni u centar sela i postrojeni. Žene su se pozdravile sa sinovima i muževima. Muškarci su utovareni u kamion i odvedeni u pravcu sela Opteruša. Nikad više nisu viđeni.
Odvezeni su do mesta Volujak, gde su maltretirani i na kraju streljani, dok su žene zatvorene u školu u selu Samodreže, gde su tučene i silovane. Tela 11 članova porodice Kostić nađena su u pećini Volujak, zajedno sa još 18 tela Srba kidnapovanih 1998. godine. Sahranjeni su na beogradsko grolju Orlovača.
U toj terorističkoj akciji OVK od 17, 18. i 19. jula 1998. godine kidnapovano je ukupno 43 Srba. Nalogodavci ovog zločina zločina u Retimlju su po zlu poznati komandant operativne zone „Paštrik“ Tahir Sinani i Avdul Musliju, dok se na spisku zločinaca nalaze i šef tajne policije OVK u Retimlju Serif Štrbani Hehat, Tači Bedžet Avni, Mehmet Štrbani, Muarem Krueziu, Safet i Rasim Tači, Dževet Eljšani, Ismet Beriša, Hamza Krasnići i Skender Krueziu.
Tahira Sinanija, bliskog saradnika Hašima Tačija, likvidirala je 2001. godine makedonska policija tokom oružanog sukoba u okolini Gostivara.
Izvor: Tamo daleko
