Свечану академију поводом 85 година постојања Биотехничког факултета УЦГ: Награђени најбољи студенти и заслужене институције
1 min read
Фото: УЦГ
Свечану академију поводом 85 година постојања Биотехничког факултета Универзитета Црне Горе обиљежило је уручење награда најбољим студентима и уручивање плакета и повеља заслужним појединцима и институцијама, у присуству великог броја високих званица, представника министарстава, дипломатског кора и академске заједнице, уз музички програм, у извођењу групе Алата.
Ректор Универзитета Црне Горе проф. др Владимир Божовић је казао да је научноистраживачки процес у области пољопривреде старији од оснивања Универзитета који, са својим организационим јединицама, већ више од пола вијека представља водећу научноистраживачку, умјетничку и образовну институцију у Црној Гори.
Не треба много говорити, додао је, о условима живота почетком двадесетог вијека у Црној Гори, када је сам живот био питање опстанка у Црној Гори, „у борби човјека с природом, против освајача, са самим собом…“, па је за дивљење и понос оснивање тадашње Државне огледне станице за јужне културе у Бару.
„Ово је велики јубилеј не само за ову установу већ и за Универзитет Црне Горе и за државу. Фокус институције је увијек био на науци, истраживању, иновацијама, а од 2005. године и на образовању високошколског кадра у области пољопривреде, тиме заокружујући сваки аспект који је неопходан за развој Црне Горе, а којој је то и стратешки важна привредна грана“, казао је ректор Божовић.
Деканка Биотехничког факултета проф. др Божидарка Марковић осврнула се на историјат факултета, важне датуме и три кључне дјелатности Факултета: наставу, научноистраживачки рад и стручно-савјетодавне послове, наводећи бројне успјешне резултате, а посебно у домену међународне сарадње на пољу науке. На питање „Како даље?“, деканка Божовић је поручила да се може одговорити само једном реченицом: „Задатак сваке генерације јесте и биће да надогради оно што су створиле претходне“.
„Остајући посвећени визији Биотехничког факултета да буде водећа високошколска и научноистраживачка институција која креира нова знања и примјењује их у развоју пољопривреде Црне Горе, још досљедније ћемо остваривати нашу мисију – да уз примјену савремених наставних метода образујемо стручњаке који ће моћи да одговоре на све бројније изазове у савременој пољопривреди, прехрамбеној индустрији и научноистраживачком раду“, казала је деканка Марковић.
Министарка науке и технолошког развоја проф. др Биљана Шћепановић истакла је улогу Биотехничког факултета у свеукупном развоју пољопривреде, али и у припреми свих стратешких и програмских докумената који се односе на паметну специјализацију.
„Огроман капацитет за иновације у овом сектору налази се управо у водећим истраживачким установама као што је Биотехнички факултет, који је већ кроз иновативне програме и пројекте подржане од стране Министарства дошао до конкретних резултата и проналазака. На нама остаје да што прије учинимо оперативним услуге Научно-технолошког парка и Канцеларије за технолошки трансфер, како би овако значајан иновациони потенцијал добио прилику да буде комерцијализован и нађе своје мјесто на црногорском и свјетском тржишту.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Владимир Јоковић исказао је посебну захвалност деканки Марковић на преданом раду и сарадњи у претходном периоду.
„Имамо интензивну сарадњу све са циљем да наши студенти имају адекватне услове за стицање знања и практичне обуке и у том правцу смо одлучни да и ове године и у периоду који је пред нама опредијелимо значајна средства за реновирање и опремање лабараторија, Огледног имања, опреме и механизације“, казао је Јоковић.
Најдужу традицију у региону, као високообразовна установа у области пољопривреде, има Пољопривредни факултет Универзитета у Београду, па је своје честитке за 85 година научноистраживачка рада упутио и декан овог факултета проф. др Душан Живковић.
За успјешну вишедеценијску сарадњу са Министарством пољопривреде и шумарства, као и сарадњу са Министарством науке и технологије, деканка Божовић је уручила повеље које су у име министарстава примили министарка Шћепановић и министар Јоковић.
Плакета захвалности уручена је доц. др Милићу Чуровићу, главном и одговорном уреднику часописа „Пољопривреда и шумарство”, једном од симбола БТФ-а, који је до сада објавио 2.500 научно-стручних прилога, још од 1955. године, када је из штампе изашао први број. На најновијој ранг листи научних часописа коју објављује Сциентифиц Јоурнал Ранкингс наш часопис класификован је у квалитативну категорију Q3.
Плакета је додијељена и тиму ФП7 РЕГПОТ пројекта „Унапређивање научне основе за одрживи развој црногорске пољопривреде – АгриСциМонт“, коју је примила доц. др Јелена Зиндовић. Овај пројекат је дао снажан печат унапређењу репутације Биотехничког факултета јачањем његових техничких и кадровских потенцијала, партнерствима са другим институцијама и подржао интернационализацију Биотехничког факултета.
Студенти којима су на свечаности додијељене награде због најбоље оствареног успјеха од оснивања факултета до данас, су Марија Маркоч, Милена Ђокић, Мира Бубања, и Милица Андровић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

