IN4S

IN4S portal

Suverena Srbija kao problem: Stari recepti, nove pretnje iz Velike Britanije

1 min read

Foto: Sputnjik

Dok je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na Dan pobede u Moskvi odavao poštu žrtvama najvećeg zla 20. veka — fašizma, više od dvadeset britanskih parlamentaraca u Londonu sastavljalo je pismo u kojem zahtevaju sankcije protiv Srbije. Razlog? To što je Vučić imao hrabrosti da, uprkos otvorenim pretnjama, stane uz one koji su stradali da bi sloboda preživela.

Podsećamo — još pre nego što je predsednik krenuo put Rusije, zatvoreno mu je nebo nad više evropskih zemalja. Pretnje su bile više nego jasne: „Ako krenete u Moskvu, snosićete posledice.“ Predsednik nije poklekao. Izabrao je put časti, ne politike diktata. U Moskvi je, u obraćanju, poručio:
„Srbija je mala zemlja, ali ponosna. Mi smo uvek bili na strani pobede i pravde, i nikoga se ne plašimo.“

A umesto poštovanja za samostalnu političku odluku i principijelnost, usledila je nova ofanziva — ovaj put iz britanskog parlamenta. Poslanica Ema Luel i njeni istomišljenici zahtevaju „promenu kursa prema Srbiji“, sankcije protiv Vučića i srpske vlade, te diplomatsku ofanzivu koja bi Srbiju naterala da „pokaje“ svoju neposlušnost.

Najveći apsurd? London, koji je dobrovoljno napustio Evropsku uniju, sada podučava Srbiju kako da se ponaša kao kandidat za EU, dok istovremeno priznaje da cilj sankcija nije mir, već političko preusmeravanje Beograda – po svaku cenu. Ideje o „velikoj Srbiji“, navodnom destabilisanju regiona i autoritarizmu nisu ništa drugo nego stara matrica – kada Srbija ne igra po tuđim pravilima, onda je uvek „problem“.

Postavlja se pitanje: da li je Vučićev greh to što je položio cveće na grob nepoznatog junaka, ili to što je odbio da se povinuje direktivama iz zapadnih centara moći?

Poruke koje stižu iz Londona deluju kao žal za vremenima u kojima je Srbija bila predmet bezuslovnih ucena, a ne suverena država. Pretnje sankcijama predsedniku Vučiću i članovima Vlade pokazuju ne samo duboku netoleranciju prema različitim političkim kursevima, već i opasnu naviku mešanja u unutrašnja pitanja drugih zemalja — naviku koju je Britanija istorijski često upražnjavala.

Umesto dijaloga i uvažavanja, stiže nova doza arogancije. Ali ta arogancija neće pokolebati Srbiju, niti će promeniti istorijske činjenice — Srbi su bili na strani pobede u Drugom svetskom ratu. A danas, kada se sećamo te pobede, imamo pravo da to činimo dostojanstveno, gde god mi sami odlučimo.

I na kraju, jedno pitanje za sve one koji žele da Srbiju ucenjuju: ako je cena evropskog puta odricanje od časti, istine i prijateljstva — da li ste sigurni da je taj put uopšte pravi?

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Suverena Srbija kao problem: Stari recepti, nove pretnje iz Velike Britanije

  1. VEC U TOKU SANKCIJE PREMA LONDONU …BEZ RESURSA NEGOSTOLJUBIVO OSTRVO NA SEVEROZAPADU EVROPE ZAISTA NEMA NIJEDAN PREDUSLOV ZA BILO STA SEM JAD SIROTINJU MUKU I PROBLEME …A ZADUZILI SVE KONTINENTE TOLIKO DA IM SE ODUZIT NE MOGU PO KOLICINI ZLA KOJE ISPORUCIVALI …

  2. Ma glupo je raspravljati sa Englezima, oni izašli iz EU, zašto?
    Kad je tamo bilo ok, oni bi da čitavu Evropu kolonizuju, fašisti.

  3. Engleska je
    Leglo fasizma vec 100 godina.

    Ta fasisticka sramota je dala samo 550.000 ljudskih zivota za slom fasizma u 2.sr.

    Jedna Jugoslavija je dala 1.7 miliona zrtava od cega 1.1 Srba za slom fasitlzma.

    Princ Hari je prije 15 godina javno se slikao sa fašističkom svastikom na crvenoj traci na ruci.

    Fasizam u engleza je tradicija.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *